Milyen szerepet játszik a foszforiláz-kináz a szabályozásban?
(glikogén anyagcsere folyamatoknál) + Hogyan működik a pentóz-foszfát út, ha az adott szövetnek csak NADPH-ra van szüksége? - indoklással.
Lehet, hogy azért nem találom/tudom a kérdésekre a választ mert hajnali 1 van, és holnapra reggel már tudnék rá válaszolni, de mindegy. Köszönöm előre is. És nem, nem vagyok hülye, se nem a oktató a hibás, hogy itt kérdezek, se nem én.
A glikogén anyagcserét most tanulom. Arra nem tudok releváns választ adni még. Talán este :D
A pentóz-foszfát ciklusnál három esetet lehet vizsgálni:
- Pentóz-foszfát igény: Ilyenkor a nem oxidatív szakasz visszafelé működik tekintve, hogy reverzibilisek a reakciók. Ezért a fruktóz-6-foszfát és glicerinaldehid-3-foszfátból transzketolázok és transzaldolázok katalizálta reakcióban ribóz-5-foszfát keletkezik. A ribóz-5-foszfát pedig nukleotidok szintézisére fordítódik. Fokozott pentóz-foszfát igénnyel rendelkezik pl. az aktívan működő izom a sok ATP miatt.
- NADPH igény: Itt két esetet vizsgálhatunk meg. Ha a sejtnek energiára is szüksége van, ezért fokozott glikolízis folyik, vagy ha a sejtnek nincs szüksége energiára, ugyanakkor éhezéses periódusban vagyunk és kell a glükóz a vércukor szinten tartásához, azaz glukoneogenezis folyik. Mindkét esetben az oxidatív és nem oxidatív szakasz is lezajlik. Az oxidatív szakaszból jönnek létre a NADPH-k és a pentóz-foszfátok. A pentóz-foszfátokra viszont most nincs igény, így azok vagy glikolítikus intermedierré alakulnak és piruváttá bomlanak (glikolízis), vagy glukoneogenezis intermedierekké és glukóz keletkezik belőlük. Glukoneogenezis esetén működik a pentóz-foszfát út valódi ciklusként, mert a nem oxidatív szakasz végén keletkező glicerinaldehid-3-foszfátok és fruktóz-6-foszfátok vissza tudnak alakulni glukóz-6-foszfáttá, ami újra használható NADPH termelésre.
- Pentóz-foszfát és NADH igény egyszerre: Csak az oxidatív szakasz folyik intenzíven.
Ja és NADPH termelés intenzíven olyan szövetekben folyik, ahol kell a zsírsav szintézishez vagy az antioxidáns folyamatokhoz. Pl. zsírsejtek vagy vörösvértest.
Egyébként ha a vörösvértestekben nem működik a NADPH termelés, mert az útvonal enzimei nem működnek, akkor az antioxidáns védelem csorbul, ezért kialakulhat anaemia, mert az oxidatív stresszben a vörösvértestek szétesnek. Ez a favizmus néven ismert betegség.
:D SOTE-s vagy?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!