Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért használódik el az ólom...

Miért használódik el az ólom akkumulátor, mi az ami miatt nem lehet pl 50 évig használni? Most itt nem az elszulfásodásról van szó.

Figyelt kérdés
2017. szept. 18. 21:37
 1/8 Wadmalac ***** válasza:
100%

Az akku folyadékának karbantartása fontos, a "karbantartásmentes" akkuknál ugyanúgy kéne, csak megakadályoznak benne a burkolattal, ezzel a gyártók befixálják a max. élettartamot.

Ezt a részt hagyjuk, a desztillált víz és esetleges sav utántöltés, meg még esetlegesebben a komplett folyadékcsere gondolom mindenkinek ismert.



Ha nem az elszulfátosodás, akkor a cellazárlat öli meg.

A feltöltés-kisütés ciklusokban a cellák felülete oldódik a savban majd lerakódik, értelemszerűen a lerakódás nem ugyanoda történik, vagyis a cellák deformálódnak, felületük egyre porózusabb, bokrosabb, hiányosabb, romlik az aktív felülete is és előbb-utóbb összeérnek és kész a zárlat.


A foszfátosodás fontos öregedési tényező,nem csak a felület lezárása miatt, ami a belső ellenállást növeli, hanem azért is, mert a foszfátkéreggel lepotyogó ólomdara addig-addig gyűlik az akku alján, együtt a cellából elporlott résszel, amíg felér a cellákig és összezárlatolja azokat.

2017. szept. 19. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
100%
A lényeg az, hogy az akkumulátorban vegyi folyamatok hatására keletkezik az elektromos feszültség a két megfelelő pont között. A vegyi folyamatok mindig zajlanak, csak olyan akkumulátorokban, amelyeknek a szigetelő részeit már kikezdték az (előbbi válaszban részletezett) savak, ott gyorsabban. Ezért minden akkumulátor öregedik, csak a jó minőségűek (jobb, ellenállóbb anyagokból készültek) lassabban.
2017. szept. 19. 10:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Az egyik utolsó, vagy legutolsó autóvillamossági tankönyv (Hevesi György 2008) azt írja, hogy manapság pvc zacskóban (porózus) van a lemez, nem hullhat le az aljára a trutyó. Meg azt, hogy amit adalékolnak mostanában hozzá (antimon helyett), a kálcium, attól lesz rövidebb a végtelennél az élettartama, és bírja kevésbé a mélykisütést és túltöltést. Ha már a Kérdező megtiltotta, hogy a szulfátosodást tárgyaljuk. :D
2017. szept. 19. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Wadmalac ***** válasza:
100%

A "zselés" akkukban lévő vatta is elfogja a potyogástól a cuccot, meg elvileg megakadályozza a cellák egymáshoz hajlását.

Viszont lepergés továbbra is van, az meg nem tud leesni, ott marad és rontja az áramvezetést, akadályozza a lötyiben az ionkoncentrációk kiegyenlítődését, szóval ez is öregszik.

Hogy pontosan mitől van az, hogy a "zselés" akkuk általában nem lassan romlanak, hanem egyszerre "megállnak, mint a szög", azt nem merem tippelni. Valami felgyűlő szirszar zárlata lehet.

2017. szept. 19. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek,nagyon hasznosak voltak a válaszok.Még az lenne a kérdésem,hogy ti valamilyen elektronikai,villamossági szakemberek vagytok,hogy így benne vagytok a témában?
2017. szept. 19. 16:12
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

Ezeket telepítem, nagyjából képben vagyok. Először is, az ólom akkumulátor elérte a fejlődése csúcsát, az ipar tetszőlegesen olyan tulajdonságú és élettartamú akkumulátort tud előállítani amilyent a megrendelő csak akar. Ami az élettartamot jelenti, ez 25-30 évet jelen 5000 töltési ciklus mellett maximum. Az ólom (savas) aksiknak alapvetően két típusa van: indító akkumulátorok v.s tároló akkumulátorok. A két aksi alapvetően a lemezek szerkezetében, felépítésében különbözik. Az indító aksik lemeze nagyon porúzusos, hogy a töltéshordozó ionok a lemez teljes keresztmetszetén könnyen át tudjanak száguldozni, ezáltal nagyon nagy C15-20A indítóáramot tudjanak produkálni(C a kapacitást jelöli Ah-ban). Ennek az az ára, hogy a laza lemezből hullik a massza, ami egyrészt idővel csökkenti a kapacitást, másrészt az edény alján összegyűlve előbb utóbb cellazárlatot okoz. Ezeknek az aksiknak sz élettartama 3-5 év, autóknál azt mondják 4 év után minden hónap ajándék (érdekes az első gyári aksi 5-6 évig is bírja). A tároló aksik cellája sokkal keményebb, un. kentlemezes, amit a gyártás során rétegekben hordanak fel egy általában poliészter hálós tasakra. Ezeket más néven páncéllemezes aksiknak is hívják, utalva mennyi a különbség az indító aksik lemeze közt. Itt kizárt a masszahullás, cserébe viszont, mivel a tömörebb cellán nem közlekednek olyan könnyedén az ionok, csak C/10 lehet az üzemszerű töltő-kisütő áram. Ezeket az aksikat is ki lehet nyírni, főleg úgy hogy megmérgezzük a kémiai folyamatot, pl nem teljesen tiszta víz betöltésével, mélykisütéssel (ami a szulfátosodásnak is kedvez), és "lélegzés" útján bekerülő szennyeződéssel. Ezeket az aksiknak nem is években fejezik ki az élettartamukat, hanem töltési ciklusban, ami aksi fajtától (ártól) függően 1200-tól 5000-ig terjed.

Minden aksi töltés során bontja az elektrolitjában a vizet. Minél jobban tele töltjük, annál jobban. Ennek magyarázata az, hogy a töltés során a kémiai átalakulás fokozatosan történik, egy adott áramerősség mellett, ami a cella minden részén átfolyik, még azon is, amin már megtörtént a kémiai átalakulás. Ekkor az átfolyó energiát az a lokális rész jobb híján vízbontásra használja. Ezért van az, hogy a töltés elején még nincs pezsgés, majd a töltés végéig fokozatosan erősödik. Ahol látszik a pezsgés, azt nyitott aksiknak hívjuk, itt időnként pótolni kell a lebontott vizet desztillált vízzel. A komolyabb telepek a dugóba épített úszós rendszerű automata deszt. víz utántöltő rendszerrel vannak ellátva. Ezek a nyitott akkuk leghosszabb életű aksik, ami 25-30 év is lehet.

Ez a töltögetés elég macerás, ezért találták ki a gondozásmentes aksikat amiből a legelterjedtebb a VRLA rendszerű. Itt az elbontott elektrolitot, ami 2 H + 1 O2 (durranógáz) egy több rétegű abszorber lemez elnyeli, majd a hidrogént lassú reakcióval oxidálja. A gond itt csak az, hogy ez az átalakítás nem 100%-os, mindig lesz kiszökő gáz. Ezért a legjobb VRL aksik is max 1000-1200 töltési ciklust bírnak ki, aztán elfogy az elektrolit, és megnyekkennek. Próbálkoztunk már azzal hogy után töltjük a deszt vizet, de úgy vannak megcsinálva ezek az aksik, hogy csak szétbarmolással lehet a cellához hozzáférni. Van még a savzselés aksi, ami inkább azokba a kisebb készülékekbe raknak, amiket felfordíthatnak, vagy csak fektetve fér be az aksi( riasztó, UPS). Itt a zselésített sav nem tud kifolyni, de ennek az az ára, hogy nagyon kicsi lehet a töltö-kisütő áram, mert ha megpezsdül a zselé, akkor kuka az aksi. Ezeknél a töltési végfeszültség is alacsonyabb, nehogy beinduljon az intenzív gázképződés. Szereltem még olyan aksit, amiben sav-szilárdkristályok voltak, arra is 25 év élettartamot adott a gyártó, de karbantartás hiány miatt 12 év után szétszulfátosodott. Az én tapasztalatom szerint úgy lehet a legbiztosabban kinyírni egy ólom aksit, ha nem használják.

2017. szept. 19. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:
solarGyula .Ez nagyon részletes volt,köszönöm.
2017. szept. 19. 21:54
 8/8 anonim ***** válasza:
100%
Azt még elfelejtettem megemlíteni, bár nem elhasználódás, de a legtöbb ólom akku idő előtt a mélykisütés miatt pusztul el. A múlt hónapban szaladtam bele egy ilyenbe, ami 80 ezerbe fájt. Egy speciális CAT indítóakkut egy készenléti generátorban sikerült ily módon elintéznem. A gép 3 hónapos volt (az aksi is), a gyártó 10 éves élettartamot garantált. Véletlenül bekapcsolva maradt egy fogyasztó, ami szépen leszívta az akkut, majd tartósan mélykisütésbe vitte. A cellafeszültség 1,0 Volt alá csökkent, és utána bármit csináltam, már nem tudtam észhez téríteni. Mindent bevetettem, ciklikus feljavító töltés, erősített töltés, pulzáló töltés, nagyfrekvenciás töltés, 2 hétig küzdöttem, de kuka lett a vége. A lényeg, az ólom aksit cellánként max 1,8 V-ig lehet kisütni (ez a terhelés alatti fesz), 1,6 V maradandó károsodást okoz, de ha nem öreg az akku, még észhez téríthető 1,4 alatt el kezd leformázódni, olyan kémiai folyamatok indulnak meg, ami visszafordíthatatlanok, megszűnik a két lemez közti potenciálkülönbség.
2017. szept. 19. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!