Az őszi nap-éjj egyenlőséget miért szeptember 22-re mondják?
Van a telefonomon egy alkalmazás letöltve ami mitatja,hogy mikor kel a nap,mikor nyugszik,valamint meddig van a horizont felett.
Azt hittem szeptember 22-én lesz ez a nap-éjj egyenlőség,mert eddig azt mondták,még a neten is rá lehet keresni,hogy 22-én lesz.
Ez nem igaz,szerintem.
Nap-éj egyenlőségnek azt hívják tudtommal mikor a nappal és az éjjel is ugyanolyan hosszú másodperc pontosan.
Az alkalmazás szerint ami nekem van,szeptember 25-ére írja,hogy a nap a horizont felett pontosan 12:00 ideig van fent,akkor gondolom az éjjel is 12:00 ,és ebből következtettem ki a szeptember 25-ét,hogy akkor lesz a napéjegyenlőség.
22-én még hosszabb a nappal ugyanis azon a napon még 12:09 - ig lesz a horizont felett,tehát 9 perccel még hosszabb a nappal mint 25-én lesz. Ahogy írtam,25-én lesz pontosan 12 órát fent a nap ,akkor ugyanannyi lesz az éjjel,így kijön a 24 óra.
Miért ámítják az embereket,hogy szeptember 22 én van napéjegyenlőség valamint az igazi ősz kezdete mikor valójában majd 25-én lesz?
4 ilyen esemény van.
Tavaszi napforduló, aztán a nyári a szentiván éj amikor a leghosszabb a nappali órák száma, aztán őszi napforduló most és a téli amikor a sötétség a legtöbb egy nap alatt.
A napéjegyenlőséget a Nap és a Föld helyzete alapján definiálják: az a pillanat, amikor az egyenlítő síkja áthalad a napkorong középpontján. Az idei évben ez szeptember 22-én, 20:02-kor történik meg.
Ennek ellenére csak szeptember 26-án lesz 12 óránál rövidebb a nappal. Ez a légköri fénytörés miatt van. A horizont közelében a fénysugarak egy kicsit elhajlanak, így az égitestek valamivel magasabban látszódnak, mint ahol valójában vannak. (és az alakjuk is egy kicsit laposabbnak látszik)
Tehát néhány percig még akkor is látni a Napot, amikor az geometriailag igazából már lement.
Márciusban épp a fordítottja játszódik le: 20-án van a tavaszi napéjegyenlőség, de már 17-én is hosszabb a nappal, mint 12 óra.
Azért nem stimmel, mert ugyan nap-éj egyenlőségnek nevezik, de nem ez a pontos földrajzi, csillagászati definíciója.
Tehát valóban szept. 22-én van, de a nappal és az éjszaka hossza ekkor valóban eltér pár perccel.
A föld nem egyenletes gömb, ezért nincs "másodpercre pontos" eset. A napéjegyenlőség viszont az egész földön az. Éppen ezen egyenetlensége miatt egy elvi, pontosan meghatározható adatokkal rendelkező definíció kell erre a célra. AZ pedig a fent ismertetett szabály.
Ilyen alapon abba is bele lehetne kötni, hogy egy nap nem pontosan 24 óra. Nem is. És nem is minden nap azonos.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!