Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi hogyha a DNS halál után...

Mi hogyha a DNS halál után nem bomlik szét?

Figyelt kérdés

Először is leszögezném, hogy egyáltalán nem érdekelnek a konspirációs teóriák, csakis a tudomány és olyan ideák, hipotézisek, amik racionális kereteken belül működnek. Nagyon érdekelne pár hiteles vélemény, és kiegészítés, javítás is, ha azt igényli, vagy megcáfolhatja ezt a kérdést.

Szóval halál után lebomlik a test, ezzel együtt a sejt is, ami a sejtmagot tartalmazza- ami pedig a DNS-t, azaz minden olyan információt, ami az egyént alkotja. Ilyen módon gyakorlatilag megsemmisül minden életjel. Viszont a csontok nem bomlanak olyan könnyen, tehát (és ezt cáfolja meg valaki, ha nem így van!) abban még addig "él" a DNS, amíg maga a csont le nem bomlik (az X ezer év, de pontosan nem tudom).

Tudjuk, hogy minden szervezet legelső és legfontosabb ösztöne az életösztön. Mielőtt kifejteném a kérdésemet, bevezetésként a vírust hoznám fel, ami egy olyan sejttelen organizmus, ami csak parazitaként képes működni. Nincs sejtfal, nincs sejtmag, ami tartalmazná a DNS, csak egy DNS létezik önmagában, és azt várja, mikor érvényesülhet egy másik sejtben. Na most, ha a tetem csontjaiban még mindig vannak DNS-ek, és minden szervezet legfontosabb ösztöne az életösztön, akkor megkezdődhet a csontok bomlása (hivatalos forrásokból, wikipédiáról tudom, hogy eleinte a csont kristályos struktúrája dezorganizálódik, ezalatt nem igazán értem, mire gondolnak), de feltettem azt a kérdést, hogy mi hogyha eleinte csak a sejtfal bomlik le, illetve a sejtmag, a DNS pedig (mint a szervezet utolsó lehetősége az életre) addig vár, akár a vírus, egy élő ember "megtámadására", amíg le nem bomlik maga a DNS is. Nem tudom, hogy az eddigi tudomány képes volt-e felmérni a sejt bomlásának az időtartamát, illetve egyes sejtalkotók bomlásának időtartamát-konkrétan a csontban, de ez egyrészt azért hátborzongató, mert ha valaki urnával dolgozik, vagy hamvasztanak vízekbe, természetbe, akkor lehet DNS azt várja, mikor lélegzik be, és érvényesülhet egy másik emberben, ha már a halott tetem nem is tud róla, a természet, ami az életösztönt irányítja így tesz, másrészt pedig azért hátborzongató, mert halál után az ember mégiscsak egy DNS szintjén marad meg, és gyakorlatilag addig tartalmazza önmaga saját információját, amíg szét nem bomlik. A csont számára ez nem tudom, mennyi idő, illetve a körülményekkel sem vagyok tisztában.

Nagyon érdekel a véleményetek.



2017. aug. 26. 23:21
1 2
 11/13 A kérdező kommentje:

Sikerült megtudnom, melyik a reverzibilis renaturalizáció, azaz a denaturalizált DNS sejtek eredeti állapotukba való visszatérés. Az NaCl oldat, vagy alkohol renaturizálni képes a DNS-t. Gyakorlatilag újraéleszti.

Utána néztem a vírusoknak, és egy wikipédiából másolt hipotézis a vírusok eredetére lehet ez is:

A sejtes eredet elmélete szerint a vírusok elszabadult sejtalkotórészek, nagyobb szervezetek önállóvá vált DNS-e vagy RNS-e. Eredetileg talán plazmidok (a citoplazmában található különálló, cirkuláris DNS-szakaszok, amelyek képesek egyik sejtből a másikba átmenni) voltak, esetleg transzpozonok (a sejt genomjába beépült és azon belül magát másolni képes DNS).[35] Az ugráló géneknek is nevezett mobilis genetikai elem transzpozonok, amelyeket Barbara McClintock fedezett fel 1950-ben, egyes vírusok ősei lehettek.


Még mindig cáfoljátok meg, ha lehet, ez a cél. De eddig gyakorlatilag ott vagyunk, hogy egy ember DNS-ét újra lehet éleszteni.

2017. aug. 27. 18:39
 12/13 gromo ***** válasza:

" ...denaturalizált DNS sejtek eredeti állapotukba való visszatérés. Az NaCl oldat, vagy alkohol renaturizálni képes a DNS-t. Gyakorlatilag újraéleszti. "


Nem.

Egy kicsit jobban merülj bele a DNS szerkezetébe, ill. a genetika - génsebészet tárgykörébe. Mindenáron azon a koncepción rágódsz, hogy egy már elpusztult sejt töredezett, lebomlásnak indult DNS-e TERMÉSZETES körülmények között hogyan újulhat meg. Sehogy. Mesterséges beavatkozás nélkül nem megy.

Először is : a DNS denaturalizáció azt jelenti, hogy a DNS kettős hélixében a bázispárok közötti hidrogénkötések bomlanak fel, ezáltal egy monofilament DNS keletkezik. Ez normálisan is lezajlik a sejtosztódás során, de komoly enzimapparátust igényel. Ha fogsz egy natúr DNS szálat, és beleteszed akár alkoholba, akár NaCl-be, akár amibe akarod, az magától sohasem fog kettős spirált alkotni a megfelelő enzimrendszerek nélkül. Ha ezek az enzimek jelen vannak, ezek kötődnek a megfelelő bázispárokhoz és helyreállíthatják a kötéseket. Így működik a sérült DNS javítása ill. a sejtosztódás sorána DNS replikációja. De ha a sejtszervek már megsemmisültek, hiába ép a DNS ( bár ebben az esetben ez is elképzelhetetlen, hogy a sejtmagban az enzimek már lebomlottak, a DNS meg ép... Hogyan ? Milyen szelektív bomlás lenne ez ???? ) akkor spontán az nem replikálódik.

A másik probléma az, hogy a sejt életének végét követően, amikor a bomlás megindul, nemcsak a DNS replikációban szerepet játszó enzimek pusztulnak, maga a DNS is fragmentálódik. De nemcsak a bázisok közötti hidrogénkötések bomlanak ilyenkor fel, hanem az egyes nukleotidok közötti foszfodiészter kötések is ! Ezek pedig csak úgy maguktól nem jönnek helyre. A DNS sérülése során ezeket is enzimek rakják helyre, mégpedig lehetőleg minta után, ami egy másik DNS szál általában. Ha ez nem sikerül tökéletesen, akkor még élő sejt és jól működő DNS építő apparátus esetén is mutáció jön létre ami aztán vagy nem jó és az egész sejt elpusztul, vagy jó, és akkor a sejt túlél ( evolúció...)

A vírusok saját genetikai anyagukkal együtt általában olyan enzimeket is juttatnak a sejtbe ( persze, nem csak ivarsejtekbe...)amelyeknek nagyobb affinitásuk van a vírusgenomhoz, ezáltal integrálódva a sejt saját "DNS kezelő" apparátusába, a vírusgenom anyagát replikálják elsősorban. A HIV vírus a saját RNS-e mellett még reverz transzkriptáz enzimet is bejuttat a sejtbe, ami elvégzi az RNS beépítését a genomba. Enélkül a vírus RNS nem épülne be, fertőzés sem jönne létre.

Úgy képzeld el az egészet, mint egy 3 milliárd szemből álló vasláncot, ahol minden egyes láncszem sorrendje meghatározott. Ezt a láncot összegyűröd egy gombolyagba, aztán ott hagyod a napon szétrohadni. A láncszemek a korrózió miatt elszakadnak, összegabalyodnak, egyes kihullott láncszemek elvesznek ( ez reprezentálja a DNS spontán bomlását). Ezután beleteszed a láncot alkoholba, vagy NaCl-be, vagy mit tudom én mibe. Helyre fog állni a lánc eredeti struktúrája? A helyes láncszemsorrend ? Ugye hogy képtelenség. Ugyanilyen képtelenség, hogy a bomlásnak indult töredezett DNS spontán helyreálljon. Pláne, hogy magától beépüljön valamilyen idegen genomba.

2017. aug. 27. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/13 A kérdező kommentje:
Köszi, érthető. Viszont mi történik a csontban lévő DNS-el, ha az nem ég el? És úgy kerül a vízbe, vagy az oldatba, ami párolog. Bár párolgásnál gondolom szintén szétesik a DNS molekulája.
2017. aug. 27. 21:39
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!