Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mivel foglalkozik az analitika...

Mivel foglalkozik az analitikai kémia?

Figyelt kérdés
Azért írtam ki ide a kérdést mert a wikipédia cikk alapján még mindig nem tudom elképzelni milyen lehet az analitikai kémia teljes egészében.Esetleg küldhetnétek olyan feladatokat amikre például az analitikai kémia ad választ. Tehát wikipédia linkeket ha kérhetném ne küldjetek! Válaszokat előre is köszönöm!

2017. aug. 26. 21:52
 1/4 anonim válasza:
100%

Alapvetően két "alfaját" oktatják az analitikai kémiának egyetemen (itt most GYTK-ra gondolok). Az első a kvalitatív analitikai kémia, amely - mint neve is mutatja - az anyagok minőségi elemzésével foglalkozik. Kimutatunk pl. oldatokból ionokat. Ha kicsit benne vagy a kémiában, biztos tudod, hogy az ezüst-nitrát-oldat kimutatja fehér csapadékkal a kloridionokat. Kísérlet erre, hogy csapvízbe csepegtetünk ezüst-nitrát-oldatot, és ez a reakció megy végbe: Ag+(aq) + Cl-(aq) = AgCl(sz). Rengeteg ion létezik, és a különböző oldatokkal adott csapadékok alapján kation- és anioncsoportokat különböztetünk meg (ebbe részletesebben bele se mennék, szerintem a tudományág lényege lejött).

A második a kvantitatív analitikai kémia, amely a kvalitatívot felhasználva - és az előbbi példánál maradva -, műszereket (pl. elektrolizáló berendezést) is bevonva a vizsgálatba kimutatja, mennyi kloridion van az oldatban (meghatározható az oldat kloridion-koncentrációja).


Ha egy nagyon egyszerű példát akarok hozni még, akkor ott van az, amikor műanyagot égetünk. Látjuk, hogy kormozó lánggal ég, tehát a műanyag tartalmaz szenet (minőségi/kvalitatív analízis).

Ha titrálunk, azzal pedig mennyiségi/kvantitatív analízist végzünk.


Remélem, valamit segítettem! :)

2017. aug. 26. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
79%

Röviden, 2 kérdéssel:

- MI?

- MENNYI?


Laborgyak példák: milyen elemekkel ötvözték az aranygyűrűdet (röntgenspektroszkópia gyak), mennyi nehézfém van a dunai nádban (ICP-MS gyak), mennyi a virsli sótartalma (AAS gyak), mennyi a rágó savtartalma, mennyi a bor sav- és etanoltartalma (élelmiszeranal. gyak), mennyi a sör alkoholtartalma (GC-FID gyak)...


A másik szétválasztás, hogy klasszikus, vagy műszeres az eljárás. Klasszikus pl. a titrimetria, gravimetria, műszeres meg, no abból rengeteg van, és azoknak is mennyi specifikációja...

2017. aug. 27. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

S hogy a gyakorlatban?

- Reptéren: Van-e a csomagodban robbanóanyag?

- Sport: Doppingolt-e a versenyző?

- Vegyszergyártás, gyógyszergyártás: A kívánt termék keletkezett-e? És mennyi benne a szennyező?

- Élelmiszeranalitika: Van e mérgező anyag az élelmiszerben, és a komponensek a megfelelő mennyiségben vannak-e jelen?

- Van-e a talajban nehézfém-szennyezés? Kellően tiszta-e a mikrocsip-alapanyag?

- Vagy egy konkrét eset: A dunaparton még évekkel ezelőtt, futás közben meggyilkolt nő cipőjén van valami fekete maszat. Mi az, milyen módszerrel lehetne meghatározni, és segíthet-e a gyilkos kézre kerítésében?

2017. aug. 27. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Analitikában anyagok minőségi és mennyiségi meghatározásával foglalkozunk. "Klasszikusan" analitikai feladat a minőségellenőrzés és a monitorálás, például ahogy fentebb is írták egy gyógyszerkészítményben hatóanyagtartalom vagy szennyezőanyagtartalom mérése, vagy mondjuk a városi levegő különböző légszennyezőinek monitorálása, de nem akarok több ilyet írni, elvégre az előzőekben írt példák teljesen jók. Sok esetben csinálunk K+F feladatokat iparban, például formulálási kérdésekben tudunk segíteni egy kioldásprofillal, vagy kristályszerkezetet határozunk meg (ez generikus gyógyszergyártásban lehet fontos). Valószínűleg a legismertebb analitikai mérés mindenkinek az alkholszonda vagy a kézi vércukormérő, ez (is) analitika, bár nyilván itt már a fejlesztés a fő irány (már ha van értelme tovább fejlesztgetni). Szorosan együttműködünk akadémiai kutatásokkal is, például ha a szervesesek leszintetizálnak egy új vegyületet, nekünk kell igazolnunk, hogy az lett belőle amit akartak (kristályforma, NMR, MS, IR stb.), esetleg mi is besegítünk preparatív kromatográfiával a tisztításba (bár ez elég ritka, és inkább a módszerfejlesztést csináljuk ha kell). És persze vannak saját kutatásaink is, de kevés az, ami csak analitika (pl. állófázisok fejlesztése HPLC-hez), sokkal gyakoribb, hogy orvosi-biológiai-biokémiai vagy szervetlen témákhoz van szükség analitikusra.

Ha még érdekel valami, keress meg nyugodtan, külföldön hallgatok analitikát.

2017. szept. 1. 11:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!