A meleg víz felszálló hője okozhat csapadékmentességet pár kilométerrel odébb?
Tudom, a felszálló hőnek elvileg pont, hogy csapadékot kellene okozni, de nem lehetséges olyan jelenség, hogy megkeveri a légtömegeket, vagy felmelegíti fent a párás levegőt, és mégsem lesz eső?
Konkrétan:
Adott egy alföldi falu, a környezete teljesen sík, a patak gátja a vidék legmagasabb része.
Ennek ellenére, a környékhez képest nagyon kevés a csapadék.
A közeli szomszéd település szélén, nyugatra (a jellemző szélirányban) egy-másfél kilométerre a kérdéses falutól, van egy forró vizű strand, plusz a felesleges feltörő forró vizet beleengedik egy kis horgásztóba.
Az öregek szerint kb. a strand létesítése óta, úgy 50 éve ilyen száraz a falu. (A kettőt még senki nem hozta összefüggésbe, de én már évtizedek óta agyalok a kérdésen, és nem találok semmi magyarázatot a különleges aszályra.)
Amióta van internet és radarkép, rengetegszer megfigyeltem, hogy jön egy összefüggő országos csapadékzóna, a falu előtt kettéválik, a faluban nem esik vagy csak csepereg, aztán a falu után újra szép egyenletes lesz a kép. Ami, rendszerességét tekintve, sík területen teljesen nonszensz, szerintem.
Lehetséges, mert a felszálló pára a levegőt is viszi magával és annak a helyére oldalról a talajszinten pótlódik a levegő. Vagyis ez a feláramlás sok levegőt szív be a környékről.
És ezen a feláramláson valóban kettéválhat egy zivatarlánc.
Láttam én is ilyet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!