A biológia állása szerint mi értelme annak, hogy a test öregszik?
Az állatvilágban nem is nagyon élnek matuzsálemkorú egyedek. Azok vagy áldozatul esnek ragadozóknak, vagy maguk képtelenek táplálékot szerezni.
Az emberi társadalmakban az életkor kitolódott, mivel gondoskodunk egymásról, cserébe az idősebbek átadják a tapasztalataikat. Ez az elefántoknál is megfigyelhető, ahol a legidősebb (nőstény) vezeti a csordát, mert a legnagyobb tapasztalatokkal rendelkezik arról, hogy merre találhatóak vízforrások, amelyek a száraz időszakban a túlélést jelenthetik.
Ugyanakkor az analógia ellenére az embert valamilyen szinten kiemelném az evolúcióból, és az is látható, hogy számos területen már meghaladta azt (például az életkor mesterséges kitolásával). Nem hinném azt sem, hogy az emberre, mint élőlényre kizárólag az evolúció szabályai érvényesek a természeti törvények közül.
Nem egészen mellékesen az idös egyednek is van haszna evolucios szempontból, mert egyrészt tapasztalatokat tud átadni a fiatalabbaknak, másrészt az idösebb egyedek is részt vesznek a gyekekek/kölykök gondozásában, felügyeletében.
Ez NEM (csak) az emberre vonatkoztatva érvényes, minden csoportban élö állatfajra is, pl elefántok, majmok, félmajmok, oroszlánok, stb.
az emberi test kb 10 évente "kicserélődik"
a régi sejtek elhalnak, helyettük újak képződnek.
de a másolatok sosem a tökéletes másai az eredetinek
Kedves Kérdező!
Ez: "Hiszen egy reprodukcióra már képtelen egyed csak az erőforrásokat pazarolja." konkrétan nem igaz az emberre, mint fajra nézve. Természeti népek megfigyelése után jutottak humánetológusok arra a következtetésre, h a nagymamák megléte döntő az unokageneráció felnövekedése szempontjából, nem az apa családdal élése.
Nincs kifogásom a vulgárdarwinizmus ellen, a megalapozatlan kijelentések ellen viszont igen.
Ha ismernéd az energiahatékonyság elvét, nem mondanád azt, h nincs értelme a test öregedésének. Az öregedés tkp a DNS-hibák felhalmozódása a testben.
Úgy érted, nincs evolúciós haszna az öregedésnek? Nincs. Az ellen való folyamatos, energiaminimumra törekvő harcnak, nos, annak van.
"Ha már szaporodtál, utána már teljesen lémyegtelen"
Egy nagy fenét!
Ha elősegíted az utódaid szaporodását, az nagyon is számít!
Ezen kívül az emberi átlagéletkor azért volt 35 év körül, mert nagyon nagy volt a csecsemőhalandóság! 50-60 éves emberek még éltek néhányan - és pont azért, mert a tudásuk sokat ért! Az egész csapatnak... de a szeretet is sokat számított, mert olyan embert is találtak már, akinek minden foga tövig kopott. Szinte biztos, hogy a lánya rágta elő neki az ételt, ami elképzelheted, hogy mekkora áldozat volt tőle, szűkös körülmények között... te képes lennél rá?
Az evolúció csinál érdekes dolgokat. Az állatoknál fontos, hogy ne öljék meg az utódaikat - és ezt néhol úgy oldotta meg, hogy halálmirigyeik vannak, amelyek pont akkor ölik meg az állatot, amikor az utódok kirajzanak. Addig őrzi a keltetőt, utána elpusztul.
Ahol viszont ez nem fontos, ott miért foglalkozna külön azzal, hogy mi történik a már szaporodott állattal? Az szépen megöregszik, aztán valahol alulmarad a versenyben.
Illetve, ha mégis hasznos tud lenni, akkor lassabban öregszik és tovább él - mint pl. az ember is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!