Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Két csillaggal rendelkező...

Két csillaggal rendelkező naprendszer? (Two star solar system)

Figyelt kérdés
Egy fanatasy regényt írok már pár éve. Benne két csillagos naprendszerbe próbálom belehelyezni a bolygót, amin az események játszódnak. Mérnök vagyok, nem fizikus, így nem tudom, hogy mennyire reális az elképzelésem, a fantázia szintjén beleférhet-e még! Az alapkoncepcióm az volt, e bolygó egy fehér törpe körül kering -nagyjából ahogy a Föld a Nap körül, viszont maga a fehér törpe is kering egy vörös óriás körül. Így a bolygóról egyszerre két csillagot lehetne látni, sőt az év egy bizonyos szakában együttes konstelláció is megfigyelhető. Aki járatosabb a témában, mit gondol, ez mennyire lehetséges?

2017. júl. 3. 11:41
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
100%
Mivel fantasyról van szó, ott bármi megtörténhet, teljesen mindegy, hogy ez a mi világunkban meg tud-e valósulni.
2017. júl. 3. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
100%
Az alapelképzelést a fizika szerintem nem tiltja (tehát ha így elhelyezünk csillagokat és bolygót, akkor lehetséges), viszont hogy kerül fehér törpe köré lakható bolygó? Ugye a csillagfejlődés alatt a fehér törpe előtti állapot során a csillag felfújódik, a belső bolygókat (rendszerint ezek a kőzetbolygók) benyeli és olyan drasztikusan megváltozik a sugárzás mértéke, hogy az addig lakható övezetek lakhatatlanná válnak. Ha volt élet, az ekkor elpusztul. Ha mégse így történne, akkor a külső rétegek ledobásakor pusztulna el az élet. Azt is fontos kikötni, hogy ne érintkező, félig érintkező rendszerek legyenek, tehát jó messze legyen a fehér törpe a vörös óriástól, különben az anyagátadás miatt egy rakat olyan folyamat játszódhat le, ami lehetetlenné teheti az élet kialakulását, fennmaradását (pl nóvák). Ami még problémás lehet az a hőmérséklet. A fehér törpék forróak és esetünkben még keringenek egy vörös óriás körül is, akkor a csillagok kelésétől, nyugvásától függően elég erősen kéne változnia a hőmérsékletnek a bolygó felszínén. Ez sem tűnik túl életbarát dolognak.
2017. júl. 3. 12:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
77%

Csak szólok, hogy a fehér törpe és a vörös óriás az kb. egy súlycsoport, ezért nem az egyik kering a másik körül, hanem egymás körül keringenek.

Úgy tudom, létezik ilyen kettős rendszer, még viszonylag stabil bolygópályákkal is, de ott messze vannak a bolygók.


Ja, a vörös óriás pár 100000 év max, így ott nem alakulhat ki semmi használható.

2017. júl. 3. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

Egy fehér törpe körül a "lakható zóna" csak 1-2 millió km-re van, kötött keringés alakulna ki: a bolygó mindig ugyanazt az oldalát fordítja a törpe felé.

A napos oldal forró (+gamma és ultraibolya sug.), az árnyékos meg hideg. Ha légkör is van, akkor állandó vihar is.

Max. a kettő határán lehet valami.

De nem a tudományos megalapozottság egy fantasy lényege. :D

2017. júl. 3. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Még akartam, kimaradt:

[link]

[link]

2017. júl. 3. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 Wadmalac ***** válasza:
100%

Én inkább egy közeli kis vörös törpe körül keringő bolygóban és ezeknek egy nagy tömegű, messzi csillag körüli keringésében gondolkodnék.

Fehér törpék egészségtelen környezetek az életnek.

2017. júl. 3. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 EagleHUN ***** válasza:
100%

Tökéletesen egyetértek Waddal!

A fehér törpe megöl mindent.

A vörös törpe körül viszont lehet élet. A Vörös óriástól viszont viszonylag messze kell keringenie, mert ha túl közel van a bolygói kilökődnek a rendszerből.


Az ugyan igaz hogy egy magányos vörös törpénél is közel van a lakhatósági zóna, és emiatt kötött keringés alakulna ki, ami nem túl jó egy bolygónak.

Ám ha a vörös óriás is világít akkor lehet messzebb is a vörös törpe bolygója, mert így állandóan kap elég fényt, szinte minden oldalról. És a hosszú keringési pálya miatt csak ritkán takarja ki a vörös törpe a vörös óriást és csak rövid időre.

Ilyenkor viszont egy rövid kemény tél lesz a bolygón. :)


3# írta: "Ja, a vörös óriás pár 100000 év max, így ott nem alakulhat ki semmi használható."

Ez butaság a kék óriások élnek ilyen rövid ideig! És utána vagy Hypernovában vagy "NemNovában" végzik!

A normál nap vagy napnál kissé nagyobb csillagokból lesz idővel vörös óriás! A napunk is az lesz 3-4 milliárd év múlva. Amikor már 8 milliárd éves lesz. És még úgy is sok időt fog eltölteni mielőtt lelöki a külső burkát.


Szóval egy vörös óriás körül viszonylag messze keringő vörös törpe és az akörül az elvi élhető zónán kívül keringő bolygó akár lakható is lehetne. De ezt így már nem Fantasynak hanem Sci-Fi nek hívják. :D


A különbség pl Star Wars az egy Fantasy (imádom) a Star Trek pedig Sci-Fi (Örök kedvencem). Csak annyit akartam ezzel mondani hogy dönts el mit szeretnél, a realitások talaján maradva csak Sci-Fi-t írhatsz! A Fantasynál csak a fantáziád szab határt mit írsz, nem a fizika!

2017. júl. 3. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
77%

A vörös óriás ÁLLAPOT pár 100000 év max.

Előtte és utána egészen máshol van a lakhatósági zóna, és elég kevés élőlény tud bolygót költöztetni!

2017. júl. 3. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 EagleHUN ***** válasza:

[link]


"Élete során a Nap mintegy 10 milliárd évig számít fősorozatbeli csillagnak, és ebből 5 milliárd év már eltelt.[15]


Várhatóan 4–5 milliárd év múlva vörös óriássá duzzad: az üzemanyagként szolgáló hidrogén mennyiségének csökkenése miatt megbomlik a gáznyomás és a gravitáció évmilliárdos egyensúlya, a nyomás lecsökken, a Nap teste elkezd összehúzódni. Amikor az összehúzódás során felszabaduló gravitációs energia miatt a hőmérséklet tovább emelkedik a magban és elegendő lesz a hélium „égetéséhez” (további, szenet eredményező fúziójához), a más típusú fúzió még több energiát szabadít fel a magban – nagyjából 100 milliárd fokra hevíti a magot – és a nyomás ismét megnövekszik, a felszabaduló energia felfújja a Napot. A Nap külső határa különböző modellek szerint ekkorra a Föld jelenlegi pályáján túl fog kinyúlni. A Nap vörös óriássá válik, mivel felszíne jóval nagyobb lesz, így a magban termelődő energia sokkal nagyobb felületen oszlik szét, kevésbé melegítve fel ezt a nagyobb felszínt, ami miatt a fénye gyengébb, „vörösesebb” lesz. Ez a fázis a fősorozati léthez képest nagyjából egy nagyságrenddel kevesebb ideig, 1 milliárd évig tart majd.[17]"


1 milliárd évig! Nem pár 100000-ig!


"A Nap a vörös óriás fázisban el fogja veszíteni anyagának nagy részét (és így – a gyengülő gravitáció miatt – addigra a Föld már egy távolabbi pályán fog keringeni, elkerülve a megsemmisülést."


Költözik az magától is nem kell költöztetni! :D

2017. júl. 4. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat! Tudom, hogy a fantasy az csak a fantázián múlik, csak kíváncsi voltam, hogy mennyire lenne nevetséges egy "szakembernek". :D Végül is a lények, hogy két csillag látszódjon a bolygóról, és akkor még nem is mondtam, hogy három holdja van... :D
2017. júl. 5. 22:06
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!