A mai nukleáris fegyverek körülbelül hányszor lehet erősebb, mint amit Hirosimára ledobtak?
Ugyan a Cár-bomba nem mai darab, de ettől még mind a mai napig a legnagyobb hatóerejű atomfegyver, amit ténylegesen megépítettek.
A Cár-bomba kb. 50 megatonna hatóerejű. A Hirosimára ledobott „Little Boy” kb.15 kilotonna robbanóerővel bírt. Rövid számítás után az jön ki hogy a Cár-bomba kb. 3333-szor nagyobb robbanóerővel bír.
És mint utolsó mondta, nem hinném hogy van értelme tovább fokozni a bombák robbanásában felszabaduló energiát.
Katonai feladatokra amúgy is teljesen használhatatlan egy atombomba.
Az adott területet amit érint a robbanás sugárszennyezetté tesz, így veszélyes az ott áthaladó saját katonákra is. Valamint egy sugárszennyezett területet nincs értelme elfoglalni, mert gazdaságilag értéktelen.
Jó ideig te sem tudsz semmit sem építeni oda, se termelni ott.
Az olyan fegyverek mint a neutronbomba sokkal hatékonyabbak, mert az épületeket nem pusztítja el, és a környezetet se teszi szennyezetté.
Ha egy baromi nagy lakatlan területet akarsz gyártani, ami igazából csak elszigetel valamit valamitől, arra még jó lehet az atombomba, bár egy közönséges akna sor elég erre a célra, néhány lövészállással együtt.
A Cár bomba, egy "piszkos fegyver" volt (nézz utána mi az).
Egyébként pedig, ahova ledobták, még ma is élhetetlen terület.
Vagyis ma már fontos szempont a nukleáris fegyverek tervezése terén, hogy ahol bevetik oda rövid időn belül belehessen vonulni.
A mai nukleáris fegyverek egy nagyon egyszerű módszerrel semlegesítik a másodlagos hatásukat, és a pusztító erejük pedig többszöröse a második világháborúban bevetett bombákénak.
Egyébként pedig a mai világba nincs igazi nukleáris fegyverkezés. (hál' Istennek) Mivel az USA ma kb. háromszor tudná elfoglalni a földet Putyinostól, meg Észak-Kóreástól!
A legnagyobb légkörben felrobbantott nukleáris fegyver valóban a cár-bomba volt, és valóban csak 50Mt mert 100Mt -ra tervezték de azt nem merték felrobbantani.
Földalatt viszont lehet hogy robbantottak nagyobbat az Oroszok...azokról kevesebb az infó...
Viszont az ekkora bombák kezelhetetlenül nagy méretűek is.
Ezek csak repülőkről bevethetőek.
És rakétatechnológia illetve a fejlődő elhárítás miatt sem optimális hogy 1 rakéta 1 bombát vigyen.
Inkább 5-8-12db 20Mt-s fissziós bombát tesznek rá, plusz kamu fejeket radar megtévesztési célból.
Azaz ha kilőnek 1 ilyen rakétát az még az űrben szétválik különböző célpontok irányába.
Ekkor az ellenségnek mondjuk 20 nagyon drága elhárító rakétát kell kilőnie hogy megpróbálja leszedni ezeket a fejeket, míg ha csak 1 nagy lenne az 1(2) drága elhárító rakétával is mehet.
Valóban nincs értelme növelni a robbanóerőt, de csökkenteni sem! Ha ugyanazt a célt sok kis (hagyományos) bombával kell szétlőni az sokkal nagyobb radioaktív terhelést és felhőt eredményez. Ezért jó a fúzió és a fisszió.
Így stratégiai (tömegpusztító) fegyverekből ma már csak rakétával kilőhető verzió van és mind fúziós!
Ezeknél a robbanóerő szabályozásának vagy irányításának nincs is értelme. Lévén komplett városra megy!
A fissziós viszont taktikai fegyver, nem tömegpusztító hanem csak katonai célpontok ellen megy. (Van belőle rakéta és ledobható bomba kivitel is.)
A fissziós bombák robbanóerejét egy egyszerű numerikus billentyűzetről megadhatja a kezelő, pl élesítéskor, és az akkorát fog robbanni amekkora szükséges.
Arról nem tudok hogy a robbanási irányt valamerre is irányítani lehetne. Ez 10-100kt-nál már bőven lehetetlen!
Ezeken felül van nekik neutronbomba, mely csak annyiban különbözik az előzőektől hogy a neutron pajzs helyére neutron sokszorozó anyagot raknak. A robbanóerő csökken a sugárzás nő.
Illetve elméletileg van pl kobalt bomba is!
Néhány ilyen a légkörben kiirtaná a fejlett életet a földön. Csak remélhetjük hogy nem építették meg sohasem.
Utóbbi kettőt azért raktam ide, mert felmerült mit is értesz a kérdésedben erőnek? A robbanás vagy a pusztítás erejét? Mindkettő (neutron, kobalt) erősebb élet pusztításban mint a többi (még a cárnál is!), de robbanóerőben meg nem. Mi legyen az összehasonlítási alap?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!