Mi a destruktív és a konstruktív interferencia feltétele matematikai formában kétréses kísérletben?
A konstruktív interferencia feltétele, hogy a találkozó hullámok közötti úthosszkülönbség a hullámhossz egészszámú többszöröse legyen.
De akkor mi lehet a destruktív interferenciáé? A fordítottja, azaz a találkozó hullámok közötti úthosszkülönbség ne legyen a hullámhossz egésszámú többszöröse?
> „De akkor mi lehet a destruktív interferenciáé? A fordítottja, azaz a találkozó hullámok közötti úthosszkülönbség ne legyen a hullámhossz egésszámú többszöröse?”
Ott az a lényeg, hogy ne azonos, hanem pont ellentétes fázisban találkozzanak. Ha ez az úthosszkülönbséges definíciód stimmel, akkor destruktív interferenciánál az úthosszkül. és a hullámhossz hányadosának törtrésze 0,5. Úgy is szokták mondani, hogy „fél egész” (nem pedig egész, mint a konstruktívnál), de itt csak a páratlan egész számok felére gondolnak (a párosak fele visszaadja ui. az egészeket).
Na, ezt most jól megaszontam, de talán érthető.
Kétréses de fényhullámmal vagy vízzel végzett kísérlet? Fény interferenciánál az optikai úthosszal szokták megadni: az optikai úthossz = n*s a lambda (hullámhossz) egész számú többszöröse kell hogy legyen.
Vagy másképp fogalmazva: a hullámhossz felének páros számú többszöröse.
Fél hullámhosszal odébb a hullám fázisa pont ellentétes, így teljes kioltás történik ha a hullámhossz felének páratlan számú többszöröse az útkülönbség / úthosszkülönbség.
Fényhullámmal végezzük a kísérletet.
Akkor úgy lenne matematikailag, hogy:
destruktív s1-s2=lambda/2
konstruktív s1-s2=lambda
vagy hogy írjam hozzá a fáziskülönbségeket?
ugye konstruktívnál nincs fázis különbség, az értéke=0
vagy 2pi, vagy ennek egész számú többszöröse
destruktívnál pi, vagy ennek páratlan számú többszöröse
MI ennek a jele? szükséges beleírnom szerintetek? Hiszen feltétele.
Ezekre tudtok esetleg válaszolni?
1.Homogén B mágneses térbe az indukcióvonalakra merőlegesen v sebességgel belőtt pontszerű, q töltésű, m
tömegű részecske milyen R sugarú körpályán fog mozogni?
2. Homogén E illetve homogén B terekbe az erővonalakra merőlegesen belőtt elektronok milyen típusú
pályákon fognak mozogni a két esetben?
Ha kifejezetten úthossz különbségeket írsz, akkor a lambda felel meg a 2π fázisnak, ugye egy hullámhossz egy teljes periódus. Persze ha kiemelsz dolgokat, akkor bármilyen alakra hozhatod.
Destruktív: s2 – s1 = n*lambda + lambda/2,
konstruktív: s2 – s1 = n*lambda (+ lambda),
ahol n egész.
A páratlan számokat még úgy szokták, hogy írni amúgy, hogy 2*k + 1, ahol k egész. Például lambda/2-t kiemelve a destruktívból: s2 – s1 = lambda/2*(2*n + 1).
1. Ha körpályán mozog, akkor a gyorsulása ugye v^2/R, mágneses térben pedig csak a Lorentz-erő hat rá: F = q*v*B. Ha felírod Newton II. törvényét, akkor lesz egy elég egyszerű egyenleted R-re.
2. Ha nem egyszerre van E meg B tér (azaz jól értem a feladatot), akkor a B teres esetben lásd az első feladatot, és nézd meg a Lorentz-erő vektoros alakját meg a körpályán mozgás dinamikai feltételét. Az E-s esetben pedig hasonlítsd össze a dolgot a ferde hajítással homogén gravitációs térben. Ugye itt E/q lesz g helyett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!