Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Kétrés kísérlettel kapcsolatos...

Kétrés kísérlettel kapcsolatos kérdés?

Figyelt kérdés

Csinálok egy beszámolót ezzel a kísérlettel kapcsolatban, és van valami, amit nem értek. Ugyebár tudomásom szerint (vagyis amiket olvasgattam, néztem), azt írja, hogy mikor megfigyeljük a kis részecskét amikor átmegy a résen, akkor nem fog megjelenni az interferenciakép, hanem csak két csík, ha nem figyeljük meg akkor pedig megjelenik? Tehát ha vagyunk ketten, és az egyik megfigyeli én pedig nem, akkor mi lesz ha én később megnézem, hogy csak két csík vagy interferenciakép lesz? Én is akkor csak két csíkot fogok látni? Meg azt nem értem, hogy ha pl. egy detektort is tesznek oda, akkor is csak két csík lesz, attól függetlenül, hogy te nem is vagy ott, az elektron tudja, hogy "á ez a hülye idehelyezett egy detektort, akkor csesszünk ki vele, és ne rajzoljunk interferenciaképet". Tudnátok egy kicsit segíteni a megértésében vagy valamit küldeni róla?

Előre is köszönöm.

Én ezekből informálódtam:

http://www.youtube.com/watch?v=iVpXrbZ4bnU (ennek az eleje)

http://www.youtube.com/watch?v=LbubPpizIwg



2014. márc. 8. 13:36
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
0%
Ezzel a kis szimulációval az a baj, hogy azt feltételezi, hogy az elektron az anyagi részecske. Az elektron az nem anyagi részecske, csak egy energiahalmaz, ami kilőve előre hátra is minden irányban hatást gyakorol. A falra vetített hatása viszont nem a megfigyeléstől függ, hanem a hittől, hogy épp mit akarsz látni!
2014. márc. 8. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
2014. márc. 9. 05:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 Tom Benko ***** válasza:
100%
Maga a mérés és megfigyelés úgy történik, hogy valami kölcsönhat az elektronnal. Ez rontja el az interferenciát, nem kell hozzá semmi olyan misztikum, mint amit @1 írt. A detektor is kölcsönhatásra lép az elektronnal, de nem hisz semmiben. Annál értelmesebb.
2014. márc. 9. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:

A kép azért változik, mert a detektor kölcsönhat az elektronnal.

Tehát a detektor a megfigyelő, és nem te!

Ha a detektor ott van, és be van állítva a méréshez, akkor kölcsönhat az elektronnal és nem lesz interferenciakép.

Ha ki van kapcsolva, nem tud mérni, akkor nem hat kölcsön és lehet interferenciakép.

Függetlenül attól, hogy te vagy más később megnézi-e az eredményt.

2014. márc. 9. 11:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
0%

A kölcsönhatásokkal én is tisztában vagyok. De ne próbálja megetetni velem egy professzor sem, hogy egy kilövelt energiahalmaz ha vizsgálva van akkor anyagi részecskeként viselkedik, de ha nincs vizsgálva, akkor csak szimpla energiaként! Ez csak néhány ember agyára gyakorolt hatásából eredhet, ebben nincs semmi misztika!

#1vók

2014. márc. 10. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%

A kétrés kísérlet a kvantummechanikában érvényes komplementaritás elvét illusztrálja. A lényege, hogy az elektron holléte, azaz pályája, vagyis az az információnk az elektronról, hogy tudjuk, hogy melyik résen ment át, komplementer azzal az esettel, amikor nem végzünk erre vonatkozó mérést. A tapasztalat szerint az első esetben az elektron (mivel megmérjük a helyét) nyilván csak ott lehet és azon a résen haladhat át, ahol megmértük, de ilyenkor nincs interferenciakép. (Még abban az esetben sem, ha a mérés nem semmisíti meg a részecskét, és az halad tovább az ernyő felé.) A második esetben, amikor nincs információnk az elektron pályájáról, akkor van interferenciakép. Ezért mondjuk, hogy az első esetben az elektron részecskeként, a másodikban hullámként viselkedik.


Azonban azóta kiderült, hogy a helyzet még ennél is pikánsabb, mert lehetséges olyan helymérést végezni az elektronnal kapcsolatban, amelyik nem szolgáltat 100%-os bizonyosságot arról, hogy melyik résen haladt át, és ilyenkor a nyert információval arányos mértékben mosódik el az interferenciakép. Vagyis minél több információnk van arról, hogy az elektron melyik rést "választotta", annál kevésbé hangsúlyos és jellegzetes az interferenciakép. És minél kevesebb, annál jobban kirajzolódik a interferencia mintázat. Ez jól bizonyítja azt, hogy itt már nem is annyira a részecske-hullám dualitásról van szó (hiszen az egy diszkrét, két lehetőség közüli választást jelentene csak), mint inkább arról, hogy a mikrorészecskéknek vannak egyszerre nem mérhető, azaz egymással komplementer tulajdonságai, azaz jelen esetben a "hol-levés" (melyik résen ment át) és az interferenciaképesség. Minél többet tudunk az egyikről, annál kevesebbet a másikról.


A téma egyébként meglehetősen érdekes, és egyike azon alapvető kvantummechanikai kísérleteknek, amelyek az évtizedek alatt újabb és újabb értelmezést és átgondolást nyertek. Vagyis látszólagos egyszerűsége ellenére egyáltalán nem lefutott dolog, és elég mély meglátásokat foglal magában.

2014. márc. 10. 10:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

hasonlatnak talán olyat lehetne mondani, hogy mit teszel, ha a víz természetét szeretnéd megismerni?

Vajon folyó, avagy tó?

Attól függ, hogy milyen mederben van, ugye.


Ugyanígy a detektor belsejében is csak egyféleképpen tud viselkedni az elektron - és ez valamennyire meghatározza a későbbi állapotát is.

2014. márc. 10. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Tom Benko ***** válasza:
@5: Az interferenciakép akkor is eltűnik, ha erről csak utólag szerzel tudomást. Ennyit a tudat szerepéről.
2014. márc. 11. 07:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
0%

"A téma egyébként meglehetősen érdekes, és egyike..."

Egy téves elképzelésekre alapozott filozófia nem lehet más, mint áltudományos maszlag! Tehát nem érdekes, hanem felháborító! Hogy néhány ember ezekre pazarolja a nem olcsó energiáját!

Már korábban mondtam, hogy az elektron nem tárgy és nem is hullám, csak egy energiahalmaz a térben, melyek más halmazokra mindig más hatással bír. A hibás feltételezés az, hogy egyáltalán átmegy azon a résen. A halmazok a térben, csak egy másik halmaz befolyására válhatnak mássá. Önmagukban képtelenek változni.Ha egy pontban változás történik, az a tér minden pontjára hatást gyakorol.

Az ilyen, hogy "tételezzük fel..." a természetben nem létezik! A helytelen feltételezések, az egész gondolatmenetet mesévé alakítja!

Ha egy gondolatmenetben a helytelen feltételezésnek ha csak a gyanúja is felmerül, akkor az már nem filozófia, hanem mese.


csak egy földmunkás véleménye

2014. márc. 11. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:
100%
Már ne haragudj, de valóban látszik, hogy csak egy földmunkás véleménye. És mi ezen a szinten is kezeljük, ne aggódj.
2014. márc. 11. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!