SOS - Hogyan viselkedik egy kondenzátor egyenáramú és váltóáramú áramkörben?
A kondenzátor töltések tárolására szolgál, aránylag nagy mennyiségű töltést tud összezsúfolni (condenser).
Egyenáramú körben, tehát ha egyenfeszültséget kapcsolunk rá, akkor fel fog töltődni arra a feszültségre, töltőáram indul meg rajta. Hogy mekkora töltést szuszakol magába, azt ezzel a képlettel tudod kiszámolni:
Q=C*U, ahol C a kapacitás, U a feszültség.
Miután feltöltődött, nem folyik rajta áram. Ha pedig lekapcsoljuk a feszültségről, és a két érintkezőjét egy véges ellenállással összekötjük, akkor elkezd kisülni. A töltés és a kisülés feszültség-idő görbéje is exponenciális.
A töltést sorba kapcsolt ellenállással szoktuk, a kisülést pedig párhuzamos ellenálláson keresztül. Tehát a töltés és kisülés során is áram folyik a kondenzátor körében, de csak amíg fel nem töltődött vagy ki nem sült teljesen.
Váltakozó áramú körben is hasonló a folyamat, azzal a különbséggel, hogy folyamatosan fog töltődni és kisülni, csak a töltő- vagy kisütő áramhoz képest késni fog a feszültség. (Hiszen idő kell neki, amíg eléri az adott feszültséget, ahogy az egyenáramú körben is.) Ha szinuszos jellel tápláljuk, akkor a feszültsége és az árama is szinuszos lesz, csak a feszültség fázisát tolja el. Így lehet az, hogy látszólag átfolyik rajta a váltakozó áram, valójában ezek töltő-kisütő áramok. (Mondjuk ezt csak a megértés miatt írtam így, vizsgán nem kell ugyanígy előadni.)
Egyébként ha odaírod, hogy SOS, attól biztosan nem fogsz hamarabb választ kapni. Ha nincs ott a kérdésben, akkor sem fog senki napokat várni a válasszal.
:DD
Bocs az offért.
Köszönöm szépen a választ :)))
Azt hiszem az SOSt a vizsga miatti idegállapotom íratta oda :DD
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!