Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért a magasabb feszültség a...

Miért a magasabb feszültség a veszélyesebb?

Figyelt kérdés
Tegyük fel hogy van egy 1-es számú áramkör, ahol az áramforrás 100j munkát végez, és 1c töltést mozgat, míg a 2-es számú áramkörnél 100 000j munkát végez az áramforrás és 100 000c töltést mozgat. Azt is tegyük hozzá hogy az első áramkörhöz magas ellenállású fogyasztót iktattunk, így a két áramkörben azonos az áramerősség. Ilyenkor is a magasabb feszültségű áramkör (1-es) veszélyesebb?

2017. ápr. 26. 21:49
1 2 3
 11/23 A kérdező kommentje:
egyébként a második feszültséges kérdésemnek válasza az, hogy a rosszabb eset az, ha a fogyasztót a kissebb feszültségű áramkörre kapcsoljuk. Gondolom ez sok embert így összezavarná, de egész biztosan ez a válasz
2017. ápr. 26. 23:26
 12/23 A kérdező kommentje:
10-es válaszolónak= Szerintem az ellenállás értéke nem fog nőni az áramerősségtől függően. Az ellenállásokon fejlődő hő nőhet, meg az energia veszteség is, de maga az ellenállás értéke csak az áramkörben szereplő áramvezető anyagok ( vezető, fogyasztó, maga az áramforrás anyagának) fajlagos ellenállásuktól, vezető hosszától (eddigiek egyenes arányossággal) és a vezető keresztmetszetétől (fordított arányossággal) függ. Az ellenerő pedig csak az ellenállástól függ, nem úgy mint a mechanikában, de ha igen akkor jó lenne látni erre egy képletet
2017. ápr. 26. 23:49
 13/23 anonim ***** válasza:

Nem az ellenallas erteke no.

Hanem az ellenero amit kifejt, elektronsebessrg fuggvenyeben.

Az ellenallast ugy kepzeld el mint a legellenallasi egyutthatot.

Az egyutthato nem no, es mind irtam az ellenallas nem az ellenero merteke hanem az alapveto leirasbol szarmaztatott ertek.

2017. ápr. 27. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/23 anonim ***** válasza:
Kozepiskolas vagy?
2017. ápr. 27. 00:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 A kérdező kommentje:
igen, 12-es
2017. ápr. 27. 00:16
 16/23 A kérdező kommentje:
igazából most hallottam először az ellenerőről, biztosan van ilyen az elektronikában?
2017. ápr. 27. 00:18
 17/23 anonim ***** válasza:
68%

Igen van, kulonben nem allna be konstans aramerosseg, hanem addig guorsulnanak az elektronok amig le nem merul a telep.

Ha erdekelnek az ilyen dolgok erdemes lenne fizika/ mernoki iranyba tovabbmenned, szivesen irogatnek kepleteket, de egyreszt fejbol nem tudom oket masreszt levezetesek nelkul nem ertenel semmit.

Sajnos a kizepiskolas matek nem eleg ehez. Mar az elejen egy nemlinaeris differencialegyenlettel kellene nyitni, amit megoldva megkapnank az elektronok mozgasegyenletet. Ott tudjuk ugye az elektronok sebesseget, innen tovabbszamolva az elektronok atmerojet es atlagos tavolsagukay figyelembe veve meg lehet hatarozni az aramerosseget.

Egyebkent nem olyan veszes a dolog, csak a kozepiskolaban olyan gyer a matekoktatas hogy semmire se mennenk.

A te korodban en is ugyanezemen a dolgokon voltam fennakadva, amint elmesz egyetemre + kis utanajaras mindent erteni fogsz.

2017. ápr. 27. 00:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 A kérdező kommentje:
Hamarosan jön az érettségim, majd meglátjuk mi lesz. Igazából lehet hogy inkább orvosira mennék, biosz-fizika faktos vagyok és elsődleges nálam a biosz, így elsődlegesen orvosi pályára jelentkeztem, és csak utána jött a fizikás mérnöki pálya. Amennyiben mégiscsak mérnöki lesz, valószínűleg fogok tőled segítséget kérni. Egyébként egy másik kérdést is feltettem ma a spinnel kapcsolatba, ha van módja az egyszerű elmagyarázásnak légyszi adj választ, nagyon érdekel a véleményed.
2017. ápr. 27. 00:42
 19/23 A kérdező kommentje:
És köszönöm mindenkinek a válaszait!
2017. ápr. 27. 00:51
 20/23 anonim ***** válasza:

Úgy vélem kérdező, az a te problémád, hogy mindig részeket nézel, nem az egészet. Márpedig a részek esetén gyakori, hogy a rendszer nem zárt, és az általad vizsgált tulajdonságokon kívül van más is, ami bezavar, ezért nem érted, hogy miért másképp működik a dolog, mint képzeled.


Ha áramkörről beszélünk, akkor van egy feszültségforrás, ami sokféle lehet, és ami így eltérő tulajdonságokat adhat egy áramkörnek. Aztán ebben az áramkörben vannak fogyasztók, más szóval ellenállások. Csakhogy ezek is többfélék (mondjuk 3 féle), ez ismét befolyásolja az áramköri tulajdonságokat. Aztán van maga a vezeték, az pedig végképp sokféle, hiszen (ha kis mértékben is) maga a környezet is része ennek. Ez pedig azért igaz, mert minden feszültségkülönbség mozgást generál, az pedig elektromágneses teret, ami gyakorlatilag a rendszer része.

Ha te egy áramkört megfogsz, akkor generálsz egy olyan új áramkört, amelyben szerepelsz te, mint egy leágazás, ellenállás és vezető egyben, de azonnal szerepel a föld is (minél erősebb szigetelő mondjuk a cipőd, annál kisebb mértékben, de szerepel, mert nem végtelen ellenállású). És innentől azt kell meghatározni, ebben az új rendszerben azon a leágazáson, amely te magad vagy, milyen erősségű áram folyik, továbbá rajtad hol folyik erősebben, és ebbe az útba az agyad, szíved beleesik-e. Ha például jobb lábon állsz vizes lábbal egy vaslapon, és jobb kézzel megfogod a fázist, nagyobb az esélyed a túlélésre, mintha ugyanezt bal kézzel, lábbal tennéd. Itt azt kívántam érzékeltetni, milyen sok körülményt kell figyelembe venni a valós helyzet megítélésekor.

2017. ápr. 27. 09:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!