Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért a magasabb feszültség a...

Miért a magasabb feszültség a veszélyesebb?

Figyelt kérdés
Tegyük fel hogy van egy 1-es számú áramkör, ahol az áramforrás 100j munkát végez, és 1c töltést mozgat, míg a 2-es számú áramkörnél 100 000j munkát végez az áramforrás és 100 000c töltést mozgat. Azt is tegyük hozzá hogy az első áramkörhöz magas ellenállású fogyasztót iktattunk, így a két áramkörben azonos az áramerősség. Ilyenkor is a magasabb feszültségű áramkör (1-es) veszélyesebb?

2017. ápr. 26. 21:49
1 2 3
 1/23 dq ***** válasza:
100%
Mert te vagy a fogyasztó, nem az, mit bekötsz az áramkörbe.
2017. ápr. 26. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 anonim ***** válasza:
34%
És ilyenkor miért ő a fogyasztó, és miért nem az, amit beköt az áramkörbe?
2017. ápr. 26. 22:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/23 anonim ***** válasza:
77%

Mert a valóságban általában feszültséggenerátoros jellegű áramkörökkel találkozni.

Vagyis a feszültség állandó, és a fogyasztók ellenállásával fordítottan arányosan változik a rajtuk áthaladó áramerősség.

Ha megérinted a feszültség alatt lévő vezetéket, onnantól te is fogyasztó leszel, tehát a te ellenállásodtól fog függeni a rajtad áthaladó áram nagysága.

Az ember ellenállása sacc/kábé 4 kOhm.

2017. ápr. 26. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 A kérdező kommentje:
Akkor visszatérve a kérdésemre, melyiket tartod veszélyesebbnek? csak mert szerintem ha csatlakoznék a 4kOhm-ommal, akkor is a második esetben lenne nagyobb áramerősség
2017. ápr. 26. 22:44
 5/23 A kérdező kommentje:
Nagyon jó lenne ha tisztázódna végre ez a dolog a feszültséggel kapcsolatban. Ez az egyetlen dolog az elektrosztatikában ami nem olyan tisztán értelmezhető. Emiatt mindig is nehéz volt az elektromosságtant tanulni, legtöbb ember azt hiszi hogy pontosan jól értelmezi a dolgokat, de később mindig jön vmi aminél kiderül hogy a feszültségnél hagyott vmit tisztázatlanul az ember. Pontosan tudom az összes fogalmát a feszültségnek: 1=megmutatja mennyi munkát végez az e.mező, miközben egy töltést az egyik pontból a másikba mozgat, 2= potenciálkülönbség, 3= szimplán az elektromos munkának a töltéssel leosztott értéke. De többször beleütközök olyan dolgokkal, aminél hiába elevenítem föl ezt a három dolgot, valami mégsem lesz teljesen tiszta. Szerintem az elektrosztatika az egyetlen olyan témakör a fizikában, aminél gyakran nem lehet konkrétan elképzelni a dolgokat, míg pl. mechanikában, hőtanban, vagy akár még az optikában és atomfizikában is elég tanulás után mindig tisztán elképzelhetőek a dolgok
2017. ápr. 26. 22:54
 6/23 anonim ***** válasza:
100%

Rosszul gondolod.

Az első esetben 100J/1C = 100 V van

A másodikban 100000J/100000C = 1 V van

Tehát ha az elsőt fogod meg, akkor rajtad 100V/4000Ohm = 25 mA fog folyni, ami halálos lehet, míg ha a másodikat, akkor 1V/4000Ohm = 0.25 mA, ami egy kicsit megcsíp.

2017. ápr. 26. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 A kérdező kommentje:
Itt egy másik kérdés a feszültséggel kapcsolatban, ami gyakran összezavarodást eredményezett nálam a témával kapcsolatban: melyik a rosszabb eset: fogyasztót olyan áramkörbe csatlakoztatni aminek magasabb a feszültsége a fogyasztó számára ideálisabb mértéknél, vagy fogyasztót olyan áramkörbe csatlakoztatni aminek alacsonyabb a feszültsége a fogyasztó számára ideálisabb mértéknél
2017. ápr. 26. 23:04
 8/23 anonim ***** válasza:

Szia.

Sajnos nem vezetik le a feszultseget rendesen.

Felejtsuk el egy picit a feszultseget.

Vegyunk peldakent egy akkumulatort.

Ez az a

2017. ápr. 26. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 A kérdező kommentje:
6-os válaszolónak: nem számítottad bele hogy az első áramkörön már van (nagy mértékű) ellenállás. Ha például nincs, akkor a kezdeti helyzetben a W=UxIxt egyenlet alapján (t=1s) az lenne hogy: első áramkör= I=100j/100v=1A, míg a második áramkörön= I=100000j/1v=100000A. Gondolom egy kis ellenállás hozzáadásával nem fog ez az állás teljesen megfordulni
2017. ápr. 26. 23:21
 10/23 anonim ***** válasza:

Bocsi elozo vagyok csak veletlenul eljuldtem a felenel.

Tehat adott az akksi.

A + es - polusai kozott letrejon egy eroter. Itt most a sima erorol beszelunk.

A vezetek minden pontjara ki tudod szamolni hogu ott mekkora ero hat egy elektronra.

Namost ez az ero elkezdi gyositani az elektronokat (elindul az aram). Az ellenallast ugy kepzeld el mint a legellenallast. Leejtesz a magasbol egy targyat, gyorsul a fold fele. Ha nem lenne legkor addig gyorsulna g-vel amig be nem csapodik. De mivel van legkor ezert egy bizonyos sebessegnel nem gyorsul tovabb, azert mert a legellenallasbol fakado ellenero a sebesseggel egyutt no. Amint elered azt a sebesseget aminel a legellenallas ereje megenyezik a gravitacios erovel allando sebesseggel fogsz zuhanni.

Az elektronoknal is ugyanez a helyzet. Eler egy bizonyos sebesseget es az ellenallas altal letrehozott ellenero megegyezik a gyorsito erovel.

Ha ezt felirnad kepletben jo nagy szivas..

Ha ott varjalsz a keplettel, le tudod egyszerusiteni uj valtozok bevezetesevel.

Peldaul. Adott egy keplet pl:(ez csak pelda)

x*y*z*c/5

De mondhatom azt hogyha x es y mondjuk egy adott dologra vonatkozo mennyiseg. z es c pedig egy masik dologra, akkor mondharom azt hogy bevezetek ket uj mennyiseget mondjuk legyen a=x*y, b=c*z/5

Ezrk utan mindig a es b erteket adok meg h konnyu legyen szamolni.

Ugyanez van a feszultsegnel es ellenallasnal is. A feszultseg egy sokkal rwgebben bevezetett mennyiseg, de alapveto celja hogu leegyszerusitse a szamolas.

Abban meg igazad van hogy a feszultseg es ellenallas egyuttes erteke hatarozza meg hogy milyen nagu az aram, es az aramtol fugg hogy lesz e gaz.

Amikor azt mondjak hogy a nagy feszultseg a veszelyesebb az azert van mert pl te vagy R ellenallasu. Minnel nagyobb feszultseg esik rad annal nagyobb aram folyik at rajtad.

Nyilvan egy mas ellenallasu embernek lehst hogy kisse mas feszultsegeken van a halalos/ ceszelyes hatar.

2017. ápr. 26. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!