Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az ember személyisége megválto...

Az ember személyisége megváltoztatható hormonok adagolásával?

Figyelt kérdés

Gondolom ez elég megterhelő lenne a test számára, szóval ha ideiglesen is, de van már rá mód ilyen téren?


Milyen mértékben?

Pl egy introvertáltat extrovertálttá tenni lehet így?


(Igazándiból a szerelemnek néztem utána, hogyan működik, és ott jutottam el pár cikkhez, ahol írtak a hormonokrál, kémiáról, amikből következtettem, hogy ez így működő dolog lehet)


2017. ápr. 17. 01:29
 1/8 A kérdező kommentje:
Vagyis nem adagolásával, mert vér-agy gátra hivatkozva bem lehet... szóval közvetetten, olyan szerrel, ami bizonyos hormonok természetes termelődését turbózza fel kicsit, vagy hogy mondjam 😃
2017. ápr. 17. 01:34
 2/8 TR75 ***** válasza:
Nézd meg az ész nélkül szteroidozó testépítőket.
2017. ápr. 17. 04:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Nem. Próbálkoztak ilyesmivel régen még Lombrosoék is. (Igaz, ők akkor nyilvánvalóan nem hormonokat adagoltak, hanem részeket metszettek ki az agyból...), de nem működött. Az ember személyisége nem olyasmi, amit bármivel csak úgy át lehet "programozni" külső beavatkozással.
2017. ápr. 17. 06:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
A hormonok és még egy csomó más anyag is erősen befolyásol átmenetileg. Pl beveszel egy nyugtatót, máshogy fogsz viselkedni és a környezetedet is máshogy érzékeled.
2017. ápr. 17. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Nem. Azért nem, mert már a személyiségnek a definíciója sem engedi meg. Sok-sok értelmezése van, én most szíves engedelmeddel a freudi megközelítéssel okolnám meg a válaszodat.

Freud szerint az emberi öntudat három szinten szerveződik, mégpedig:

ösztön-én

én

felettes én

Itt csak a harmadikról érdemes most beszélni. Ez a részünk formálható külső behatásokkal. A többi nem. Ez sem kémiával, hanem életeseményekkel és hosszan fennálló hatásokkal. Pl. amióta élsz és szidod az istent, a pap nyakon vág. Egy idő után nem fogod szidni az atyaúristent. :D

2017. ápr. 17. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Az előző utolsó mondatot kissé pontosítva: előzőleges vérmérsékletedtől függően vagy tovább szidod istent, vagy a továbbiakban ezt csak akkor teszed, ha a pap nincs ott, vagy behódolsz és nem szidod. Minden eset általánosítható, azaz más dolgokban is eszerint fogsz viselkedni.


Az ösztön-én, ami gyakorlatilag az életösztön, a fogantatástól kezdődő és a születéssel folytatódó élettapasztalat alapján kialakuló válaszreakciók összessége. Ezek a tapasztalatok egyre csökkenő mértékben az egyént egész életén át alakítják. De az első pár év a véglegesen meghatározó.


Minthogy a személyiségnek is van hordozója (ahogy néhány egyszerű esetben ezt már sikerült bizonyítani), így várható, hogy ha nem is hormonokkal, de alakítás lehetséges lesz. Ez akkor következik be, ha nemcsak a konkrét hordozó szerkezetét (atomi összetételét) ismerik, hanem e szerkezetek olyan pontos működését is, hogy meg tudják mondani, egyes asszociatív kötések miként működnek, mivel oldhatók. Mondom, ennek elvi lehetősége van, teljesen valószínűtlen, hogy a következő 100 évben napirenden legyen.

2017. ápr. 17. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Azért ennyire biztosra nem mondanám, hogy nem. Nem hoz létre másik személyiséget, nem formálja át az egész embert, de hogy hatással tud lenni egyes tulajdonságokra, az azért elég sok esetben látszik. Ha csak a természetes hormonális változásokat figyeljük, már ott is elég szembetűnő lehet a változás. Kamaszgyerek? Terhes nő? És igen a szerelem is, ahogy a többi nagyobb érzelmi állapot, ami mind valamilyen külső hatásra bekövetkező hormonszint-változással jár. Aztán vannak azok az anyagok amik közvetlenül, vagy közvetve befolyásolják a hormonszintet, ezeknek is minden esetben vannak kimutatható hatásai.


Azt nem gondolom, hogy ezt olyan szinten lehetne irányítani, hogy három csepp akármitől valaki szerelembe essen adott személy iránt, ahogy ez visszafelé sem látszik kivitelezhetőnek, ennél azért (szerencsére) sokkal összetettebbek és bonyolultabbak vagyunk.

2017. ápr. 18. 09:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Nahh, közben utánakerestem holnláthattam ilyet...


„Dr. Helen Fischer, a világ egyik vezető antropológusa több mint három évtizeden keresztül tanulmányozta a romantikus szerelem mibenlétét, s arra jutott, hogy négy alapvető típusba sorolható az emberek személyisége: vannak a felfedezők, az építészek, a rendezők és a tárgyalók. Hogy ki melyikbe tartozik, azt az agyunkban található két kémiai anyag – a dopamin és a szerotonin –, valamint két hormon, a tesztoszteron és az ösztrogén szintje határozza meg. Például ha a szerotonin van jelen dominánsan, akkor az „építész” kategóriába tartozunk, az ilyen emberek nyugodtak és hűségesek a párjukhoz. A dopamin dominanciája azonban ennek épp az ellenkezőjét okozza, akikre ez jellemző, az mindig valami újat keres az életben. Az magas ösztrogénszint gazdag képzelőerőt és kiváló társas készségeket eredményez, akire azonban inkább a tesztoszteron túlsúlya a jellemző, az többnyire határozott és keményfejű – az intim kapcsolataiban is.”

[link]

2017. ápr. 18. 09:58

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!