Ha egy időutazó visszamenne a múltba, és teljesen megváltoztatná az események menetét, akkor sosem tudna visszatérni abba a világba ahonnan elindult?
2-es:
még fikció. A relativitás elmélet tisztán kimondja, hogy az idő is egy dimendzió (a tér 3 dimenziójához hasonlóan), így elméletileg lehet benne "mozogni ide-oda". Nem véletlenül nem kezeli külön a kettőt, hanem együttesen "téridő"-nek hívja. Csak még nem találtunk rá módot. Képzeld el azt, hogy a fénynek az infra tartománya is mindig megvolt. Csak neküln nem volt meg az eszközünk arra, hogy lássuk. Mára megvan az eszköz, és látjuk. Azon paradoxonokat, amiket egy időutazás okozhat, azokat kompenzálja például az, hogy megváltoztatva a múltat nem a saját jelenedbe térsz vissza, hanem egy "alternatív jelenbe". Illetve van egy film, felettébb fantáziadúsan "Az időgép" a címe, ott az ember épít egy időgépet, hogy megakadályozzon egy eseményt, amiben a szerelme meghalt, rablógyilkosság áldozata lett. Megépíti a gépet, de akárhányszor visszamegy, a csaj így vagy úgy, de meghal (baleset vagy bármi). A végére az ok is kiderül. Ha meg tudja menteni, akkor nincs oka időgépet építeni, és nem megy vissza megmenteni. De ha korábban meg lett volna az időgép, akkor se lenne oka visszamenni, ha nem hal meg a csaj, tehát nem megy vissza megmenteni. Ezekkel kész lenne a paradoxon, amit a természet nyilván nem enged. A multiverzum teória szerint pedig igen, létrejön új univerzum (bár ezzel egybevág a "Vissza a jövőbe" elmélettel, az alternatív jelennel).
Majd egyszer megtudjuk, mert eddig semmit nem találtak a fizika törvényeiben, összefüggéseiben, ami egy az egyben kizárná az időutazás lehetőségét. És a törvényeknél is az van, hogy amit nem tilos, azt szabad. Tehát ami még nincs cáfolva se bizonyítva, az elméletileg lehetséges.
kérdező:
elvileg igen. Kiragadtad azt a részt, miszerint ha neked "lassabban" telik az idő, mint a külvilágnak, akkor kvázi előre mész az időben.
De azt kihagytad, hogy a "téridő" komplexumában ezen elmélet szerint elvileg szadon lehet mozogni, csak mégegyszer mondom, még nincs meg a technológiánk.
Illetve az emberi agynak a korlátoltsága, hogy 99%-a az embereknek el se tudja képzelni, hogy milyen lehet mozogni egy 4. dimenzióban, mert ilyet még a büdös életben nem láttunk, az agyunk képtelen "vizualizálni" a jelenséget. Többféle elképzelés van róla, ezek megvillanak scifikben, dokfilmekben, stb, de a valóságról még csak lövésünk sincs.
Ez még a nagyon komoly elméleti fizikusok körében is vita tárgyát képezi.
Vannak elméletek, amik szerint visszatérhetne, hiszen ő azzal csak egy másik "idővonalat" hozott létre, vannak, amik szerint nem, mivel a saját idővonalát módosította (na, itt okozna nagy galibát a nagypapa-paradoxon), és van olyan elmélet, ami szerint a módosítással létrehoz ugyan egy új idővonalat, de a "régibe" már nem térhet vissza.
Sőt, van olyan elmélet, ami szerint minden egyes kvantum-szintű döntés pillanatában "kettéágazik" az idővonal. Ameddig meg nem valósul az időutazás, vagy ameddig nem tudjuk "mélyebben" is mérni a világegyetem (sőt... az egész "multiverzum") jellemzőit, addig valószínű, hogy nem tudunk megbizonyosodni róla, hogy melyik elmélet lesz a helyes.
Egyszer olvastam egy könyvet. Szerintem közérthetően és jól elmagyarázza az időutazás lehetőségeit, és a felmerülő problémákat: [link]
A 64%-os, legalábbis részben, de hülyeségeket beszél. A relativitáselmélet ugyan négydimenziósként kezeli a világunkat, ahol a negyedik dimenzió az idő, de ugyanez a relativitáselmélet fekteti le, hogy NEM lehet az időben visszafelé mozogni. Ha valós tömeged van, és a fénysebességnél lassabban mozogsz, akkor mindig előrefelé haladsz az időben. Márpedig ez a helyzet. Visszafelé elméletileg sem lehetséges a relelm szerint az időben utaznunk.
(Illetve de, ha a fénysebességnél gyorsabban tudnál mozogni, amit nem tudsz, és a relativitáselmélet szerint nem is fogsz tudni. Na, ezért beszél hülyeségeket a 64%-os.)
" Ha valós tömeged van, és a fénysebességnél lassabban mozogsz, akkor mindig előrefelé haladsz az időben. "
Ez alatt azt kell érteni hogy amíg a te órád egyet kattan (pozitív irányba), addig a világ órája is pozitív irányba kattan (nem feltétlen egyet).
Aminek persze semmi köze nincsen ahhoz hogy lehet-e. Inkább ahhoz van köze, hogy ha elkezdesz gyorsan futni, akkor pusztán ettõl még nem mész vissza az idõben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!