Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan kell megoldani egy...

Hogyan kell megoldani egy kétparaméteres egyenletrendszert?

Figyelt kérdés

Ez egy középiskolás feladat, de nem értem... x, y-ra van egy egyenletrendszerünk, ahol van még két p, q paraméter. A kérdés, hogy milyen p-re és q-ra lesz végtelen megoldásunk. Például:

x+y=p

qx-3y=1

Mit kell ilyenkor csinálni?


2017. jan. 21. 10:45
 1/4 anonim ***** válasza:

Akkor lesz végtelen számú megoldásod, ha a fenti egyenletrendszer összefüggő, más szóval 1. és 2. egyenlet "ugyanazt mondja". Tehát úgy kell megválasztanod p-t és q-t, hogy az első és második egyenlet azonosak, vagy egymás többszörösei legyenek.


A megoldást nem akarom egészében elárulni, de gondolkozz el rajta, mi van ha q = -3.

2017. jan. 21. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Ha q=-3 akkor p=-1/3, hogy a két egyenlet ugyanaz legyen. És ennyi lenne a megoldás? Igazán mélyen még mindig nem értem. Hol kapcsolódik a végtelen megoldás az összefüggőséghez és az összefüggöség egész pontosan mit jelent itt? Köszönöm a választ!
2017. jan. 21. 11:13
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

Így van, p=-1/3 a megoldás.


Minden kétváltozós lineáris egyenlet egy egyenest jelöl ki a koordinátarendszerben. Az egyenes pontjainak koordinátái azok a számpárok, amelyek megoldásai lehetnek az egyenletnek.


Két lineáris kétváltozós egyenlet két ilyen egyenest jelöl ki, amelyek metszéspontja mindkét egyenletet kielégíti, ez a metszéspont az egyenletrendszer megoldása. De nem mindig van metszéspontja a két egyenesnek.


Előfordulhat, hogy a két egyenes párhuzamos de nem esik egybe. Ekkor nincs metszéspont és az egyenletrendszernek nincs megoldása. Ilyen pl. az x+y=1 és x+y=2 egyenletrendszer. Nyilván nincs olyan x és y amelyek összege egyszerre 1 és 2.


Vagy előfordulhat, hogy a két egyenes egybeesik, ekkor konyhanyelven szólva "végtelen sok" metszéspont van: az egyenletrendszernek is végtelen sok megoldása van. Ilyen pl. az x+y=1 és 2x+2y=2. A feladat ugye arról szólt, hogy ezt a helyzetet előállítsuk, azaz a második egyenlet ugyanazt az egyenest határozza meg, mint az első, ne hordozzon többletinformációt.


Háromváltozós egyenletrendszereknél ugyanez megy síkokkal: független egyenletek esetében az első sík egy egyenesben metszi a másodikat, az egyenes pedig egy pontban szúrja át a harmadik síkot. Ha nem függetlenek, akkor meg ugye az van, hogy az egyenes nem átszúrja a síkot, hanem vagy párhuzamos vele, vagy benne fekszik (0 vagy végtelen megoldás).


Négyváltozósnál terek -> síkok -> egynenesek -> pontok a menetrend, és így tovább...

2017. jan. 21. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Király vagy! Nagyon szépen köszönöm, tökéletesen megértettem!
2017. jan. 21. 12:17

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!