Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » 30 fokos lejtőn egy 100 N...

30 fokos lejtőn egy 100 N súlyú ládára a lejtő síkjával párhuzamos, felfelé mutató 50 N nagyságú erő hat. Milyen mozgást végez a láda?

Figyelt kérdés

Abban az esetben, ha nincsen súrlódás, a gyorsulásra kijött, hogy 0. Tehát a láda tetszőleges irányban végezhet egyenletes mozgást, vagy akár egy helyben is állhat.

Abban az esetben, ha van súrlódás, kicsit elakadtam. Elvileg egy helyben kéne állnia, de nem értem hogy ez miből következik. Valaki el tudná nekem magyarázni?



2017. jan. 18. 12:37
 1/4 anonim ***** válasza:
Ilyenkor a nehézségi erő lejtőirányú komponense mgsin(π/6)=Gsin(π/6)=100/2=50, tehát a testre ható erők eredője nulla, és mivel feltettük, hogy a test mozog ezért csak egyenes vonalú egyenletes mozgást végezhet!
2017. jan. 18. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
Megjegyzés: az 50 után lemaradt a "N". És π/6=30 fok.
2017. jan. 18. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 dq ***** válasza:

" Elvileg egy helyben kéne állnia, de nem értem hogy ez miből következik. "


A súrlódás ellenkezõ irányú a sebességgel.

Bár nem mondhatod hogy a láda áll, azt viszont bátran, hogy akár fölfele, akár lefele lököd meg, le fog állni.

2017. jan. 18. 16:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Ha van súrlódás, akkor az mindig a mozgásiránnyal ellentétes! Mivel felfele hat az erő, mgsinα meg mindig lefele, ezért ha nincs súrlódás akkor csak felfele mozoghat, vagy nyugalomban van. Ha van súrlódás, akkor, mivel ez az erő lefele kell hogy mutasson, az F-fel ellentétesen az mgsinα-hoz fog hozzáadódni, de ilyenkor már nagyobb lenne, mint 50 N, tehát ez csak tapadási súrlódás lehet, azaz a test nem mozog! Ezt (ennek a maximumát: μ0mgcosα) kéne még "legyőzni" hogy felfele mozoghasson!!!
2017. jan. 19. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!