Az alapízekhez hasonlóan vannak "alapszagok" is?
Vannak alapízek (édes, sós, keserű, savanyú), vannak alapszínek (a szivárvány színei), vannak alaphangok (oktávok). De vajon más érzéklelőszervek esetében is vannak "alapok"? Léteznek e "alapszagok", "alaphőmérsékletek" vagy "alaptapintásérzetek"?
Ha igen, mik ezek? Ha nem, miért nem léteznek?
Nincs általános definíció az "alapérzetekre". A fenti fogalmak egész mást jelentenek.
Az alapízek azok az ízek, amelyeket olyan anyagok váltanak ki, amelyeknek van saját receptoruk. A szaglás esetében több ezer különböző receptor van, így elég bajos volna ilyen "alapillatokat" számon tartani.
Az alapszínek igazából egyáltalán nem jól definiáltak. Nincs éles átmenet a szivárvány "fő" színei között. Például alapszín a kékeszöld vagy a zöldessárga? Ha nem, miért nem? Vagy például szerinted alapszín a cián?
Az oktávok fizikailag azokat a hangokat jellemzik, amelyek frekvenciájában/hullámhosszában az eltérés kétszeres. Ez értelemszerűen nem alkalmazható szagoknál.
(Egyébként tudtommal az alaphangok hangzatok (vagy dallamok) legalsó hangját jelzik.)
Ezek a kategóriák mind szubjektíven vannak szétválasztva, valamilyen szempont szerint.
A hangnál és a fénynél legalább lehet praktikusan fizikai tulajdonsághoz kötni a dolgot (frekvencia, hullámhossz), úgy, hogy annak még emberi érzékeléssel is legyen értelme.
Már az ízeknél sem egyértelmű a dolog (épp mostanában derült ki, hogy pl. a zsírok is "alapízek" abban az értelemben, hogy van külön ízlelési receptoruk) bekavar, hogy az agyunk egy ízt ízlelési és szaglási infóból rak össze. Az alapízek a szaglásadattól mentes alapok, csak ízinfóból. Ezt körülbelül csak rettenentesen náthásan érzed át, amikor "semminek nincs íze", olyankor igenis van íze, az íz éppen hogy csak pont ennyi, csak a plusz szaginfó kiesik.
A szaglóreceptorok alapján az ember sokezer szagot tud megkülönbözetni, a kutya több milliót.
Mindkét esetben annyifajta receptor van, hogy nem lehet kategorizálni.
A selyemlégy esetén egyszerűbb a téma, neki egyfajta szagreceptora van. Ő csak annyit észlel, hogy van szag vagy nincs szag. Ezért is jönnek a muslicák minden erős szagra, ehetőségtől függetlenül, még a nitrohigítóra is "buknak".
A hőmérsékletek esetére még kevesebb alap van bármi kategóriákra felosztásra. Persze megtesszük, hiszen beszélünk fagypont feletti és alatti hőmérsékletről, csupán a víz halmazállapotára alapozva. Beszélünk szobahőmérsékletről. De tulajdonképpen a hőmérséklet a nulla Kelvin foktól a végtelenig töretlen, nevezetes pontoktól mentes, ha csak, mint a fagypont, mi ki nem tűzünk ilyeneket.
Tapintás?
Hm. Kérdezd a vakokat.
Nem minden szivárványszín alapszín, de vannak alapszínek, a legtöbb ember számára három.
Alapszagok közül eddig emlékeim szerint hetet találtak.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!