A szobahőmérsékletű szőnyeg miért melegebb, mint a szobahőmérsékletű csempe?
Soha nem értettem, hogy az egyik "jéghideg", a másik pedig kellemesen meleg tapintású.. Holott mindegyiket azonosan kb. 24°C -os környezet veszi körül.
Köszönöm a válaszokat!
"nem a kezedtől melegszik fel a szőnyeg"
Akkor mégis mitől?
PONTOSAN, hogy a kezedtől melegszik fel. Csak nem lehet jól megmérni pl. hőmérővel, mert ha elveszed a kezed, ugyanolyan gyorsan ki is hűl.
Amúgy feltalálták már a hőfényképezést is. Nézegess néhányat.
Ilyen arrogáns kérdezőt, leszólja a helyes választ, de megindokolni már nem tudja, hogy miért lenne hülyeség.
Pedig pontosan az történik, amit az első válaszoló leírt.
A bőröddel csak a legfelső rétegnek (amivel közvetlenül érintkezel) a hőmérsékletét érzed. Ha nincs hová elvezetni a hőjét, akkor a másodperc törtrésze alatt átveszi a lábad hőmérsékletét.
Vesd össze azzal, hogy ha 20 fokos levegőt kellemesnek, míg a 20 fokos vizet már hidegnek érezzük a jóval nagyobb hőkapacitása és a jobb hővezetése miatt.
De 20 fokban nagy szélben már hűvösnek érzed a levegőt is, mivel ilyenkor áramlással elvezetődik a hő.
Azt gondolom, a kérdező nem arrogáns, hanem tudatlan. Ezért kérdez. És minden oka megvan a kételkedésre, mert lényegtelen dolgok belekeverésével elterelik a figyelmét arról, amire kíváncsi.
A szőnyeg állagánál fogva rossz hővezető. A csempe pedig jó hővezető. Hozzáérve, a szőnyeg nem (nehezen) vezeti el a kezed hőjét, ezért nem kell az pótolni a szervezetednek. A csempe relatíve gyorsabban vezeti el a kezed hőjét, ezért a szervezeted állandóan "küldi" a további hőmennyiséget. Itt egyfajta hőáramlás indul meg, ahogy az elektromos feszültségkülönbségtől az áram. Az agy az első esetben konstatálja, hogy kevés pótlás kell, a második esetben pedig azt, hogy több. És ezt te a "hidegebb" szóval jellemzed.
A melegebb tenyér általi felmelegítés, meg a hőkapacitás itt lényegtelen ahhoz képest, ami a kérdés. A kulcsszó a kisebb és nagyobb hővezetés, ami miatt a test állandóan pótolni kénytelen az elvezetett hőt.
Kísérlet, mai megmutatja a másik oldalt: ha egy jégkockát helyezel kőre ill. szőnyegre (még nagyobb az eltérés, ha vastag fémre vs. hőszigetelő lapra), akkor pont a "hideg" olvasztja el gyorsabban a jeget. A jég hidegebb, mint a szoba, tehát a jó hővezető őt melegíti, a bőrünk melegebb, tehát azt a jó hővezető jobban hűti.
A bűrünk azért nem jó hőmérő, mert a hőérző receptoraink nem a tárgy, hanem a bőrünk hőmérsékletét érzik. Egyik oldalról a váráram, másikról a környezet állítja be a bőr hőfokát, ami a receptort körbeveszi. Ebben a "szkanderben" nem csak a hőmérséklet, de a hővezetés (és a hőkapacitás) is szerepet játszik, ezért érzünk különböző hőfokúnak azonos hőmérsékletű dolgokat. A hőmérőnek nincs vérkeringése, így az mindig felveszi a mért tárgy hőfokát, így az nem téved.
Rakd ki a szőnyeget az udvarra és akkor kint is meleg lesz!
Tényleg, próbáld ki.
A szőnyeg az melegít.
"próbálod elbagatellizálni" - Persze, mert olyan fontos számomra, hogy egy anonim fórumon mit gondolnak egy névtelen kérdezőről.
Egy ilyen helyzetben sokkal előrébb jutok, ha minél tudatlanabb és provokatívabb vagyok, ugyanis ahol feszültség generálódik, ott még több válasz érkezik. Utólag leírtam, hogy senki ne vegye magára. Megkaptam, amiért érkeztem és meg is köszöntem. Ilyen egyszerű :)
Ez egy dolog.
De le is pontoztad a jó válaszokat.
Felpontozni viszont biztos, hogy nem pontoztad fel.
Mert amikor a testeddel lemérnéd, akkor együttal fel is melegíted, a szõnyeget legalábbis.
A szobahõmérsékletû dunnapaplan pedig még sokkal-sokkal melegebb mint a szõnyeg. Van vagy 36 fokos, simán bele is izzadsz :o
(az is megeshet hogy nem a hõmérsékletet hanem az elvont hõ mennyiségét érzékelik a bõrben a receptorok, bevallom nem tudom)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!