A természet módszerei?
Tanulás közben eszembe jutott egy dolog kapcsán, hogy azon módszerek közül melyeket a természet nem használ nem is igazán hatékonyak.
Erről pedig eszembe jutott, hogy másfél-két éve olvastam egy könyvet amiben említették Maupertuis legkisebb hatás elvét, ami egészen hasonló kijelentés.
Amire kíváncsi lennék, hogy: Ismertek-e személyesen olyan könyveket, tanulmányokat, amely kifejezetten erre a témára koncentrálna? Vagyis sorra vesznek benne néhány természeti jelenséget amely kifejezetten azt az érzetet keltené bárkiben, hogy a természet igazán intelligens és elegáns eszközök közül válogat. Az sem probléma, ha komolyabb matematikai apparátus mellett taglalja.
A hangsúly a személyesen van. A könyv amiben pedig eredetileg Maupertuis elvéről olvastam: "Történetek fizikusokról és matematikusokról" (Mint Euler, Lagrange, Leibnitz, Cardano, Gauss) és a matematikai részre is hangsúlyt fektet a könyv. ((Gondoltam ha már könyvajánlás nekem illik elkezdeni.))
https://www.youtube.com/watch?v=xNuyMX5J-Pg
Erre a videóra már rábukkantam egyszer.
Szerintem témába vág. :)
Egyáltalán nem ezotériás / áltudományos könyvekre gondoltam és remélem nem is fog oda átkerülni a kérdés.
Nyilvánvaló, hogy a természetben a legjobb módszerek maradnak fent, vagy mennek végbe. Amit írtam csak azért tettem, hogy világosabb legyen milyen jellegű jelenségekre vagyok kíváncsi. Az meg maradjon az ezósok dolga, hogy milyen magyarázatot beszélnek mögé.
Olyasmikre gondoltam, mint például a kapilláris jelenség. Amit a fák használnak ahhoz, hogy 10 méternél magasabbra nőhessenek -ugye a külső légnyomás miatt nem tudnák 10 méter fölé szivattyúzni a vizet bármilyen csőben-. Vagy hogy az emlősök izületeiben nedv található ezáltal a legkevésbé súrlódásmentes összeköttetést biztosítva két csont között. De még ilyen lehetne a tüdőben lévő folyadék, ami a léghólyagocskák felületi feszültségét csökkenti ezredeire, hogy lehetővé tegye a légzést -azáltal hogy csökkenti a görbületi nyomást-.
"Nyilvánvaló, hogy a természetben a legjobb módszerek maradnak fent, vagy mennek végbe."
Hát azért ez nem egy általános igazság, csupán ökölszabály.
Az a helyzet, hogy minden változás megmaradhat, ami nem olyan hátrányos, hogy kiirtaná, túlélés szempontból esélytelenné tenné a fajt.
Maguk a kis változások véletlenszerűek, a továbbfejlődésük útja pedig annyira környezetfüggő, hogy bizony születhetnek extrém, evolúciós magyarázat szempontjából fejvakarós tulajdonságok.
Az biztos, hogy az evolúció "nagyon ért" az optimalizációhoz, de ez a hatás nem mindig működik, főleg elzárt populációk esetén.
Sokszor ez olyan eredményt produkál, amiből egyetlen következtetés vonható csak le: akár isten, akár evolúció, de van humorérzéke. :D
Statisztikai esetben nem ökölszabály, egyértelmű, hogy a Föld egészét tekintve ami kevésbé hatékony az hamar elkopik (Földi távlatokban / időben hamar, szóval akár évmilliókról is beszélhetünk), míg ami előnyösebb az annál inkább elterjed. Az viszont igaz, hogy nagyon sarkítva fogalmaztam.
Ebben az értelemben pedig el lehet tekinteni a zárt populációktól, mint eltéréstől ahogyan ezt megtesszük pénzügyi statisztikákban, felmérésekben.
Eddig minden kommenttel egyetértettem természetesen, de a fő kérdés, hogy van egyáltalán olyan irodalom, amely ezeket igyekszik összegyűjteni, illetve azt tudományos szempontból taglalni. Vagy ez a feladat még várat magára mint régen az Enciklopédiák megírása míg eközben kihal a téma az ismeretterjesztő filmekben / csatornákban. Vagy hogy közületek bárkinek volt-e személyes tapasztalata ilyen témával könyvekben?
A humorérzék megint más téma xD
Hátha mást is érdekel, amit privátban linkeltem, jó könyv a mérnöki tervezés és az evolúció párhzamaira, nem kreás nézőpontból, csupán a vezérelveket kiemelve, összevetve.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!