A kardiológus műt is?
Nézzük akkor részletesen. Két szakvizsgáról van szó :
1. Szívsebész : A szívnek azon betegségeivel foglalkozik, amelyek műtéti úton gyógyíthatók. Pl. Szívbillentyűk betegségei, koszorúér-áthidalásos ( bypass ) műtétek, szívburok műtéttel kezelhető betegségei, szív daganatai, stb. Gyógyításának módszere a műtét, magyarán felnyitja a mellkast, és akár szívmotorral, akár anélkül " felvágja a szívet, beültet, kivesz, összevarr, stb ".
2. A kardiológus : Alapvetően belgyógyász( volt régen, majd részletezem, hogy ma már miért nem feltétlenül az..). Kivizsgálja a beteget, mindenféle olyan vizsgálattal, ami nem sérti a test integritását ( nem invazív ), azaz : hallgatózik, EKG-t értékel, terheléses EKG-t csinál, szívultrahangot csinál, stb. Ha lehetőség van rá, a diagnózist felállítja, s ha lehet, gyógyszeres kezelést indít, ellenőríz, gondoz.
Viszont ahogy az utóbbi 20-30 évben fejlődött az orvostudomány, úgy változott a fenti klasszikus kép.
Olyan vizsgálómódszerek ( és terápiás jellegű beavatkozások ) jelentek meg a kardiológiában, amelyek kibővítették a kardiológus lehetőségeit.
Pl : Izotópdiagnosztika : erre van külön szakvizsga, úgy hívják hogy a Nukleáris medicina szakorvosa, de a szív izotópvizsgálatát igen sok helyen a kardiológusok csinálják, értékelik.
Szív CT és MR vizsgálat : Alapvetően mind a CT mind az MR Radiológusi feladat ( és radiológiai szakvizsgához kötött), azonban a szív CT és MR vizsgálatát kardiológus és radiológus közösen végzi, végezheti. (Magyarán összeül a felvétel felett egy radiológus és egy kardiológus szakorvos, összedobják a tudásukat és születik egy közös lelet. Ez jelenleg Mo.-n így lenne szabályos, nyilván van olyan, hogy kardiológus leletez, van ahol radiológus külön- külön. )Mindenesetre a szív CT és MR vizsgálata komoly kardiológiai feladat.
És akkor most jönnek az érdekesebb dolgok, amely miatt érdemes a kardiológusi pályát választani, ha már mindenáron bele akarsz nyúlni a betegbe (:D )
Intervenciós kardiológia : ez az ún szívkatéteres vizsgálat. Ezt kardiológus csinálja ( régen még radiológus is csinálhatta, ma már nem). Ennek során műtéti körülmények között mindenféle katétereket dugdos a betegbe az érrendszeren keresztül a szívig és ott egyrészt a koszorúsereket megfesti, megnézi, hol van szűkület, és szükség esetén ugyanezen úton koszorúér - tágítást végez. Régen az ilyen eseteket szívsebész operálta, ma nagyon sok esetben az intervenciós kardiológus megoldja anélkül, hogy a beteget a nyílt szívműtét veszélyeinek ki kellene tenni. Az eljárás akut infarktus esetén is nagyon jól működik, olyannyira, hogy ma már ez az elsőként választandó kezelési forma.
Másfajta de szintén szívkatéteres vizsgálattal szívritmus zavarok vizsgálhatók, és szüntethetők meg ( Elektrofiziológia )
Az utóbbi időben már van lehetőség katéteres úton szívbillentyű beültetésre is ( bizonyos esetekben).
Ha a fentiek felkeltették az érdeklődésedet ez irányban, ahhoz, hogy intervenciós kardiológiával foglalkozz, a belépő az orvosi után a kardiológia szakvizsga. Ennek két formája van. Van az ún PRIMER kardiológia szakvizsga, ami 6 vagy 7 év, nem tudom most aktuálisan mennyi, vagy megcsinálsz valamilyen alap szakvizsgát ( pl. belgyógyszat, aneszt - intenzív) és erre még 2-3 év a RÁÉPÍTETT kardiológia szakvizsga. Ha ez megvan, akkor lehet elkezdeni az intervenciós kardiológiát, ami nem külön szakvizsga, hanem a kardiológián belül ún. licencvizsgát igényel. (nyilván felügyelet mellett el lehet kezdeni már a kardiológia szakvizsga felkészülési ideje alatt is az intervenciós kardiológiát csinálni, de az önálló tevékenység feltétele a kard. szakvizsga + intervenciós licenc)Ugyanígy az elektrofiziológia is külön licencvizsgát igényel.
A fentieken túl ma már a (specializált) kardiológus ülteti be a szívritmus szabályzók ( pacemaker, implantálható defibrillátor) többségét, ami szintén műtéti beavatkozás.
Lényeg, hogy a kardiológia mára már igen szerteágazó tevékenységgé vált, ha ezt választod, akkor rengeteg lehetőséged van a szívvel kapcsolatban érdekesebbnél érdekesebb (műtéti jellegű) dolgok végzésére (is).
Kicsit hosszú volt, bocs ( ...és még sok mindent nem említettem).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!