Fejlődött-e már annyira a tudomány, hogy egy nagy kiterjedésű élhetetlen közeget, élhető közeggé alakít az ember?
Nem. Ilyen mértékű átalakítást nem!
Azért nem mert az éghajlati övezeten nem tudunk változtatni.
A sivatagi éghajlati övezetben leszálló száraz légáramlatok vannak, ezt akkor sem tudjuk megváltoztatni ha öntözünk és teleültetjük növényekkel. Ha abbamarad az öntözés visszaáll az eredeti állapot.
Azért ne keseredj el nem vagyunk teljesen befolyástalanok!
Például amennyiben visszaerdősítenénk a Kárpát Medencét (eredeti állapot) akkor a mikroklíma is visszaállna egy csapadékosabb és kissé hűvösebb (eredeti) állapotra.
Tehát gyökeresen ellentétes állapotot nem, de kicsit jobbat (vagy roszabbat) tudunk csinálni.
Jelenleg sajnos mindenütt roszabbat csinálunk...
A közegek állapota az időjárás függvénye. Az időjárás a földfelszín inhomogenitásának függvénye. Ezért nem az a kérdés, hogy élhetetlen közegből tudunk-e élhetőt varázsolni, hanem hogy tudunk-e olyan változtatást, hogy az ember szempontjából rossz jobb legyen, a jó meg ne romoljon.
A válasz: igen tudunk, de csak kis mértékben és kevéssé szabályozhatóan. Egyfelől az óceánok és domborzat elhelyezkedését nem tudjuk és nem is akarjuk alapvetően megváltoztatni, ráadásul a változás kiszámítása olyan bonyolult, hogy arra nem vállalkozhatunk. Másfelől kis térségek kis változása is sok változótól függ, nem mindet ismerjük, és a hatást sem ismerjük pontosan. Rendben például, hogy az erdősítés csökkenti a párolgást, változtatja a szelek erejét és más jellemzőit, de mennyire? Itt ugye az a gond, hogy pár hektár erdő nem (alig) számít, nagyon nagy terület viszont inhomogén és nem tudjuk elég pontosan modellezni a hatását. Harmadrészt minden változtatás az aktuális helyzet haszonélvezőinek és károsultjainak arányát, összetételét módosítja. Ezért minden pillanatnyi haszonélvező ellenérdekelt a változtatásban. Az erő pedig éppen azért van náluk, mert ők a haszonélvezők. Ezért nincs klímaegyezmény és hasonlók.
Ma ott tartunk, hogy a tudomány és technológia sokkal többre képes, mint amennyit az akarat engedélyez.
"ezt a problémát a Földön nem tudjuk megoldani, mi emberek, addig ne is akarjunk másik bolygóra menni"
De akarjunk. És terraformáljunk is!
Pont azért amit az előző írt!
Itt a földön vannak "béklyóink", mint pl az akarat "haszonélvezők és kárt szenvedők" ráadásul természeti értékeket is óvnunk kell.
Egy idegen élettelen bolygón ilyen megkötéseink nem lennének. A tudomány végrehajthatna bármit amit tud!
"Nekem az a véleményem, hogy amíg ezt a problémát a Földön nem tudjuk megoldani, mi emberek, addig ne is... "
Nos ezt a földön már elég sok helyen megoldottuk. Nézd meg például az eszkimókat, ahol Ők élnek ott a tudósok nagy része éhenhalna, megfagyna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!