Mitől van még világos egy ideig, miután lement a nap?
A kérdés adott, mitől "marad meg" még úgymond a fény a levegőben miután a Nap lement?
(Remélem nem túl buta kérdés!)
A látóhatár alól még megvilágítja a légkört a nap. Ezt a fénysugárzást a légkörben található aerosolok visszatükrözik (szórják) így még világos van egy ideig.
Ezt hívjuk alkonynak, reggel pedig hajnalnak.
Ha ilyenkor egy repülőre ülnél, és felemelkednél néhány ezer méter magasba, akkor még láthatnád a földről már nem látható napot.
A légkör visszaveri a napsugarak egy részét, amelyek úgy is behatolnak, ha magát a napkorongot már nem látod.
Emellett a Napnak van egy un. korona része is, amit önmagában, ha a napkorong már "lement", nem látsz, de attól még sugározza a fényt.
Ha nem lenne légkör, akkor abban a pillanatban teljes sötétség lenne, amint a napkorong lemegy. De mivel van légkör...
L
Nem, egyátalán nem rossz kérdés. A levegőben szóródó fény miatt van szürkület. Ezért nem koromsötétek az árnyékok sem. Nem úgy mint a Holdon, ahol csak a tereptárgyakról visszaverődő fény miatt nincs mégsem teljes sötét ott az árnyékban.
A másik dolog meg az, hogy a légkörben megtörő, (ráadásul nem egyenletesen, mert változó a sűrűsége, ugyanis felfelé csökken) ezért elhajló fény is közrejátszik. Persze most nem arra gondolok, hogy a "látóhatár alatti" Nap még "látóhatár felett" látszik a fénytörés miatt, hanem arra, hogy mikor már eléggé lement, nyugaton még világos az ég alja.
Szóval mindez a levegőnek köszönhető.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!