Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A méheknek, termeszeknek,...

A méheknek, termeszeknek, darazsaknak milyen kromoszómái vannak?

Figyelt kérdés
Ugye van a királynő. Ő az egyedüli nőnemű? Meg ugye vannak a herék, amik megtermékenyítik, ők hímek. Milyen az ők kromoszómaszerkezetük? És milyen azoknak, amik dolgozók és nincsen nemük? Ha királynő születik, az mitől függ, milyen kromoszómák kapcsolódnak akkor? És az mitől függ, hogy mikor lesz here, mikor dolgozó és mikor királynő?

2016. nov. 27. 18:32
 1/6 anonim ***** válasza:

A termeszek másként működnek, mint a hártyásszárnyúak, az ő nemmeghatározásuk nem haplodiloid, ezért a bolyban is a dolgozók és a katonák között is vannak hímek és nőstények, csak szaporodni nem tudnak, és egy kamrában együtt él a királyi pár.

A hártyásszárnyúak közé a darazsak, méhek és hangyák tartoznak. A haplodiploid nemmeghatározás miatt a nőtestvérek közelebbi rokonok lesznek, mint a hímek, így a dolgozók és a katonák (a hagyáknál) nőstények, de általában nem szaporodnak, a petefészkük satnya. A haplodiploid nemmeghatározás szerint a megtermékenyített petéből nőstény, a megtermékenyítetlenből hím fejlődik. A kasztmeghatározás bonyolultabb, a méheknél egyedül az álca tápláléka dönt arról, hogy anya lesz-e a nőivarú álcából, vagy dolgozó. Hangyáknál vannak más tényezők is, sok fajnál több kaszt van, amiben genetikai tényezők is részt vesznek; minden apai vagy anyai vonalon a kasztok aránya szignifikánsan eltért az átlagostól. Vannak hangyafajok, ahol több királynő van a bolyban, lényegében több család él együtt. A darazsaknál az a döntő, hogy mikor kelt ki az álca. Az őszi álcák közül fokozatosan egyre több az ivaros, végül csak ivarosak kelnek, párzanak, majd a család feloszlik.

2016. nov. 27. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
A háziméhnél kimutatták, hogy bizonyos markerek határozzák meg a nemet. Ha van kétféle marker, akkor nőstény, ha nincs, akkor hím lesz az egyed. Hasonló működhet a többi hártyásszárnyúnál is. Ezt abból lehetett kikövetkeztetni, hogy ha a méhanya csak testvéreivel párzik, akkor a fiasítása lyukacsos lesz. A peték feléből herék fejlődnek, amelyek alkalmatlanok lennének a feladatukra, a szaporodásra; ezért a másik feléből fejlődő dolgozók kitakarítják őket, mielőtt még túl sokat ennének. El lehet búcsúzni az elvehető fölöslegtől, amíg ilyen anyja van a családnak. A legközelebbi rokon, akivel a méhanyát biztonságosan pároztatni lehet, az unokaöccs.
2016. nov. 27. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszi a választ, ez elég érdekes. Kérdezhetek még? Mert nem értek mindent. Ugye, a megtermékenyített petesejtből nőstény, a nem megtermékenyítettből hím lesz. A kérdés az, hogy a nőstény saját magából megtermékenyítés nélkül hogyan tud előállítani tőle különböző markerű herét, ha a saját dns-ét adja tovább?


Meg még azt sem értem, hogy mi ez a lyukacsos. Miért alkalmatlanok a párosodásra ezek a herék? És miért fejlődnek ilyen esetben herék? Nem nőstényeknek kellene fejlődniük, ha meg van termékenyítve a petesejt?

2016. nov. 27. 20:54
 4/6 anonim ***** válasza:

Amije nincs, azt az anya nem örökítheti tovább, mutánsok vannak. Lehet, hogy én is keverem a dolgokat, és arról van szó, hogy más herékkel is párzott a szóban forgó anya.


Nem az összes kromoszómát veszi figyelembe a nemmeghatározás, hanem csak a markereket. A diploid herék pedig terméketlenek, nincs spermájuk. Ezt a dolgozók még lárva korukban felismerik, és kidobják őket a sejtekből, így ha a méhész megnézi a lépet, elszórtan lyukakat talál a fiasításban.

2016. nov. 29. 21:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
Csak azt nem értem, lehet értetlen vagyok, hogy az anya hogyan tudja örökíteni saját magából az eltérő markerű heréket?
2016. dec. 1. 15:10
 6/6 anonim ***** válasza:

Nem egy méhanya van a világon. Az anyának vannak x1, x2 markerei, és párzik x3, ..., x22 markerű herékkel, így a lányai lehetnek például x2x20, x1x12, ... markerűek, a fiai csak x1; x2 markerűek. Ezer fiú között már 1/50 annak az esélye, hogy születik tőle egy mutáns x51 markerű here. Mutációt sok minden okozhat, ezek összesítve véletlenszerűnek tekinthetők. A mutáns here utódai, ha sikerül párzania, előnyben lesznek, így van esélye annak, hogy az x51 elterjed.

Arról, hogy alakulnak ki a mutációk:

[link]

2016. dec. 1. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!