Vki le tudná írni nekem, hogy a tömegmérésnek milyen módszerei vannak?
Akkor gondolom neked ennek meghatározásai kellenek
1. dinamika: fogsz egy ismert tömegű testet, ismert sebességgel ütközteted a ismeretlen tömegű testel, majd megméred, hogy mekkora sebességgel halad az ütközés után. Az impulzusmegmaradás törvénye értelmében kiszámíthatod a tömegét, ez pontos módszer.
2. Erőmérővel méred meg a test súlyát. A felszíni gravitációs gyorsulást ismerve, kiszámíthatod a tömeget. Pl. a földön kb 10 m/s^2 a gyorsulás, így egy kilogram megfelel 10 N -nak.
3. Forgatónyomaték. Ez lényegében egy kétkarú emelő, aminek egyik felére ismert tömegű testet helyezűnk és közben változtathatod az alátámasztás helyét. Itt az erők egyenlőknek kell lennie, ezért lehet vele tömeget mérni. ( F=m *k, ahol a "m" a tömeg "k" pedig az erőkar hossza, így m1*k1=m2*k2 képlet alapján lehet tömeget mérni.
A rezgéses módszert nem ismerem, sőt nem tudom elképzelni hogyan is lehetne vele tömeget mérni. Remélem segíteni tudtam
tudtál segíteni, köszi.
a rezgéses az az, h. van egy képlet amiben a periódusidő és a rugóállandó segítségével kiszámolható a tömeg.
A 2. módszer nem tömeget mér, hanem súlyt.
Ezt csak akkor tudod pontosan átszámolni, ha egészen pontosan ismered az adott helyen a gravitációs állandót ÉS a felhajtóerőt is!
21:59-es:
A 2. módszer nem súlyt mér, hanem (rugós erőmérő esetén) a rugó megnyúlását, melyből a rugóállandó ismeretében tudjuk az arra ható erőt, ebből a felhajtóerőt figyelembe véve meghatározhatjuk a test súlyát és ebből a gravitációs gyorsulás ismeretében a tömeget...
Sőt az első mérés sem tömeget mér hanem sebességet, amiből meghatározhatjuk a lendületet, és ebből kiszámolhatjuk a tömeget (természetesen ehhez tökéletesn ismernünk kell a különböző felületek között fellépő különböző súrlódási együtthatókat, a levegő ellenállását, stb-stb..) éés ebből tudunk következtetni a tömegre...
Légyszíves ha kötözködsz, akkor csináld rendesen. :)
(Vagy mondd, hogy súlyt mérünk és ezért kell a g (ezt le is írta az első válaszoló); vagy mondd, hogy figyelembe kell venni a felhajtóerőt és akkor ne mondd, hogy súlyt mérünk.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!