Milyen külömbségek lennének egy szén és egy szilícium alapú élőlény között?
Arra vagyok kíváncsi hogy ha tegyük fel az ember képes lenne szilícium alapú életet létrehozni és az a cél hogy létrehozzák mondjuk a vörös óriáskenguru szilícium alapú megfelelőjét amely a lehető legtöbb külső és belső tulajdonság megegyezzen akor mik lennének azok a különbségek amiket nem lehetne kiküszöbölni?
Egyáltalán lehetséges lenne az hogy bármilyen tulajdonságban megegyezzenek?
Rengeteg gond van a szilícium alapú élet feltevésével.
Meg úgy a szilíciummal is.
Alapvető anyagcseretermékünk a CO2, na most ez a szilíciumos megfelelőjében a SIO2 más néven homok.
Szilícium-sav sem stabil, szinte azonnal összeesik homokká.
A szilícium 3-4 db fér meg egymás mellett, szemben a szénnél.
Nem.
Azért nem mert az Si és C bár ugyanannyi kötést tud létesíteni a kötéseik szöge és energiája eltérő.
Mivel így eltérő a kapcsolódó atomok szöge és kötési energiája is az így létrehozott "klón" molekulák egyáltalán nem úgy működnek mint ahogy a szén alapúak! Függetlenül attól hogy képletükben csak a szén helyett van szilícium teljesen más tulajdonságokkal bírnak.
Tehát így "leklónozni" Si alapúra az életet emiatt nem lehetséges. Ahhoz hogy működjön is az Si alapú életünk teljesen újra kellene gondolni, új rendszert alkotni. Új DNS-t és kódolási struktúrát új szilícium alapú fehérjéket.
Ez még egysejtű szinten is gyakorlatilag kivitelezhetetlen, hisz még szén alapú életet sem sikerült laborban mesterségesen generálni.
De tegyük fel sikerül szilícium alapúra klónoznod egy kengurút atora pontosan kivéve persze a szenet. (Tekintsünk el a fentebb említett okok miatti életképtelenségtől.)
Totálisan különbözne minden külső tulajdonsága.
Erre akár 100% granciát tudnék adni.
Nem úgy törne nem úgy hajlana a szőre mint az eredetié, nem lenne pont olyan színű, nem olyan lenne a bőre rugalmassága, nem ugyanolyan lenne a testhőmérséklete...hadd ne soroljam fel.
Ha mégis találsz a kettő közt egyetlen tulajdonságot ami pont megeggyezik az simán betudható a véletlenek összjátékának.
Hát igen, nem lenne előnyös ha homokot lélegeznénk ki :)
Egyébként nem tudod jogy hol olvahatnék utánna a témának mert a wikipédia nem igazán taglalja.
Errôl az a vicc jut eszembe, hogy én és a barátnőm nagyon különbözőek vagyunk. Például én létezem, míg ő nem.
Itt ugyanez a helyzet. Alapvető különbség pl, hogy szén alapú élet létezik és létezhet máshol is, míg szilícium alapú aligha.
Valahonnan onnan jött az ötlet valamikor valakinek, hogy ránézett a periódusos rendszerre és látta, hogy a szilícium pont a szén alatt van. Ha meg ott van alatta, tuti jó az is az élet alapjának. Hát nem, ez nem így működik. Szóval simán csak egy banális feltevés terjedt valahogy, valamiért el, de komolyan venni ezt nem igazán lehet.
Hát ebben most tévedsz Mojjo.
Semmi bizonyíték nincsen arra hogy ne lenne lehetséges a megfelelő körülmények között a miénkhez hasonló önfentartó kémiai folyamat Szilíciumra, vagy akár Germániumra.
Mint ahogy szén alapú életet sem találtunk még sehol máshol, Si, Ge alapút sem. De ez nem zárja ki hogy ne létezhetne.
Maximum egyesek nem tudják elképzelni.
Természetesen teljesen más körülmények közt és teljesen máshogy működne, mint a szén alapú.
Ne feledjük hogy az Si nemcsak a földön de az univerzumban is a leggyakoribb elemek közt van!
@5: nem, nem tévedek. Ilyen alapon lehetne bármi az élet alapja. A vas. Az arany. A kén. Akármi. Azoknál is viszonylag nehezen lehet konkrét bizonyítékot találni, hogy miért ne.
Ugyanakkor az ötlet, hogy legyen szilícium a szén helyett, onnan jött, hogy négy vegyértékű, éljen. Csakhogy ettől egy milliméternyit nem lesz alkalmasabb az élet hordozására, mint a vas. Tökmáshogy viselkednek. Teljesen alkalmatlan a szénvegyületek elképesztő sokszínűségét utánozni a szilícium. Alkalmatlan úgy energiát tárolni, mint a szénvegyületek. Alkalmatlan a respirációban részt venni. Alkalmatlan stabil hosszú láncok kialakítására. Mindenre alkalmatlan, amire a szén maximálisan alkalmas és ami miatt a szén az élet ideális alapja.
Szóval szó nincs tehát tévedésről. Ha érdekel részletesen, itt Platypuskeeper válaszát olvasd el:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!