Ha megváltoztatnánk egy részt a DNS-ből amely felelős a vakság kialakulásáért, akkor az illető látása, azon nyomban megjavulna/meggyógyulna?
Egyrészt 1 sejt DNS-ét hiába változtatnád meg, az összesét meg kell. Sok milliárd sejtét. Ezért nem lehet egy kifejlett lényen génmódosítást végrehajtani!
Másrészt az hogy vakon született az illető vagy később vakult meg már egy "degenerált" fejlődési folyamat eredménye.
Vagyis nem közvetlenül a DNS okozta hanem azok a fehérjék amiket előállított.
Azaz az egész szerv, illetve a funkció hibásan épült fel.
Pl a látóideg, vagy az érzékelő csapok és pálcikák, maga a szemgolyó stb...
egyszóval ha sikerülne is a DNS utólagos módosítása minden sejtben attól még a szerv hibás marad, tehát biztosan nem azonnali a javulás. Idővel ahogy a sejtek elhalnak és helyüket osztódással átveszik a "jó" DNS-el rendelkezőek elkezdene látni az illető. Először lassan és homályosan aztán egyre tisztábban. Közben megtanulná az agya is feldolgozni a képet. Minimum évekbe ha nem évtizedekbe tellne.
Már ha az eredeti problémát nem olyan dolog okozta ami később nem változik. Pl ha a koponyacsont nem biztosított kijáratot a látóidegnek vagy elnyomta azt na az ilyesmi nem fog kijavulni még jó DNS-el sem. Attól a csontozat már utólag nem változik!
Egyszóval, ha megoldod a technológiai problémát hogy az ember összes sejtjét és egyszerre génmódosítsd akkor van rá esély hogy évek vagy évtizedek múlva az illető látni fog.
Azonnali változást akarsz vakoknak?
Fejlesztenek már agyi és retina implantátumot is amik egy kamera képét tudják oda bejuttatni ahova kell. Az első kísérletek már meg is voltak.
Műtét után néhány nappal alacsony felbontásban "pixelesen" ugyan de látni kezdett a páciens!
"Egyrészt 1 sejt DNS-ét hiába változtatnád meg, az összesét meg kell. Sok milliárd sejtét. Ezért nem lehet egy kifejlett lényen génmódosítást végrehajtani! "
Vagy de. Kissé le vagy maradva, most jönnek forgalomba a DNS terépiás szerek, pl Glybera.
Köszönöm EagleHUN (#2 hsz.), erre a kifejtőre vágytam! A kérdést leszűkítettem a látásra, pedig nem vagyok érintett, kimaradt a "például" szó.
Ami engem érintene a gerincvelői idegrostok rendbetétele. Tudom, hogy a gerinc ennél jóval összetettebb és a "sérülés" baleseti és nem rendellenesség miatt sérült nálam, hanem megszakadt egy balesetben. Viszont megkérdezem, hogy ebben a cikkben: [link] említett "gyógyíthatatlan betegségek" tárgykörébe beletartozik-e a gerincsérülés is, konkrétan az olyan amely szerzett és nem genetikai. Olyat olvastam régebben, hogy a gerinc alapból nem regenerálódik olyan könnyen mint más testrészeink, de egy "Nogo-A" nevű antigénnel kiütnék azt a részt, amely azért felelős, és ettől az idegek burjánzásnak indulnak.
"Ami engem érintene a gerincvelői idegrostok rendbetétele. Tudom, hogy a gerinc ennél jóval összetettebb és a "sérülés" baleseti és nem rendellenesség miatt sérült nálam, hanem megszakadt egy balesetben.
"
Miért nem ezzel kezdted? Ha baleseti és nem genetikus akkor nem is kell megváltoztatni a DNS-ét egy sejtnek sem!
Vannak más kísérleti fázisban lévő eljárások.
Pl saját vagy donor őssejt terápíával is próbálkoznak "helyreállítani" az ilyen sérüléseket.
Kisebb sikereket értek is már el.
"
Viszont megkérdezem, hogy ebben a cikkben: [link] említett "gyógyíthatatlan betegségek" tárgykörébe beletartozik-e a gerincsérülés is, konkrétan az olyan amely szerzett és nem genetikai.
"
Ez attól függ hogy mekkora a károsodás. Meg van -e már módszer a helyrehozatalára. Ha nincs akkor gyógyíthatatlan, ha van akkor meg nem az.
"
Olyat olvastam régebben, hogy a gerinc alapból nem regenerálódik olyan könnyen mint más testrészeink, de egy "Nogo-A" nevű antigénnel kiütnék azt a részt, amely azért felelős, és ettől az idegek burjánzásnak indulnak.
"
Igen az őssejteken kívül a saját regenerációba való beavatkozást is kutatják.
Mivel nem orvos vagyok, ezért azt javasolnám hogy keress fel egy idegsebés specialistát.
Lehetőleg ne valami őskövületet, hanem olyat aki halad is a korral.
És kérdezd meg van-e már elérhető, bevált eljárás erre a sérülésre. Esetleg lehet -e jelentkezni kísérleti programba.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!