Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy testet ha lerakunk egy...

Egy testet ha lerakunk egy bolygótól végtelen távolságba, akkor a bolygó szökési sebességével fog belecsapódni a bolygóba. Mi van ha egy fekete lyukat teszünk a bolygó helyébe?

Figyelt kérdés
Ha mondjuk egymilliárd parszekre leteszünk egy testet egy fekete lyuktól, az majdnem fénysebességel éri el az eseményhorozontot. Mi van, ha adunk neki valamekkora kezdősebességet? Hol a hiba?
2016. nov. 11. 22:27
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:

Nézd: ezzel az a helyzet, hogy fénysebességhez végtelen energia kellene. Tehát egy beeső test még a fekete lyuk KÖZEPÉRE SEM lesz fénysebességű.

Az eseményhorizonton még úgy sem.

Nagyon megközelítheti, de NEM ÉRI el.

2016. nov. 14. 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 A kérdező kommentje:
Igen, éppen ezért kérdezem, hogy mi a hiba. Hogy kell számolni a beeső test sebességét az eseményhorizontnál, ha nem úgy, hogy vesszük a szökési sebességét. Vagy hogy kell számolni a kezdősebességgel elindított test sebességét az eseményhorizont előtt egy milliméterrel, ha valakinek gondot okoz határesetben számolgatni.
2016. nov. 14. 17:15
 13/16 anonim ***** válasza:
Valószínű, hogy a kettő közözz nincs kapcsolat - tehát az eseményhorizonton a tér fénysebességgel zuhan befelé, de a test, amelyik a végtelenből odaér, az még nem. Mivel nem is tud felgyorsulni fénysebességre.
2016. nov. 14. 17:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 A kérdező kommentje:
Mi az, hogy a tér zuhan?
2016. nov. 14. 17:55
 15/16 anonim ***** válasza:

A térben különféle irányok vannak, amelyek mentén menni lehet. Az eseményhorizonton az egyik irány az eseményhorizont felé mutat, a többi befelé - és kifelé NEM mutat semmiféle irány.

A lyuk belsejében MINDEN irány befelé mutat. Erre mondjuk, hogy befelé zuhan a tér.

2016. nov. 14. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

Én az energia oldaláról közelíteném a kérdést, valószínűleg így a legegyszerűbb. Nincs kedvem számolni, de te megteheted. Veszel egy 1 kg tömegű testet és egy tetszőleges tömegű fekete lyukat. Kiszámolod (vagy megkeresed) a tömegéhez tartozó Schwarzschield sugarat. Kiszámolod az 1kg tömegű test potenciális energiát 1 milliárd pc távolságban (gyakorlatilag 0). Kiszámolod ugyanezen test potenciális energiáját az eseményhorizonton. A kettő különbségét lesz a test kinetikus energiája, ha 1 milliárd pc-ről zuhan az eseményhorizontra. Ebből kiszámolhatod a sebességet.

Adunk neki valamennyi kezdősebességet (hozzáadunk a kinetikus energiához valamennyit). Ebből megint visszaszámolhatod a sebességet.

2016. nov. 14. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!