Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Tényleg átörökíthető egy érzés?

Tényleg átörökíthető egy érzés?

Figyelt kérdés

Lehetséges génekkel tovább adni egy olyan félelmet, érzést, ami nem evolúciós okokra vezethető vissza, hanem egy egyszeri hatás váltotta ki? Mint itt:

[link]

Ha ez igaz, akkor emlékeket is hordoznak a génjeink? (Olyanokra gondolok, amik nem kerülnek a tudatunk felszínére, csak a hatásait érzékeljük, ritka fóbiák, nyelvérzék meg ilyenek.)



2016. nov. 9. 23:25
 1/10 anonim ***** válasza:
35%

A gének biztos nem hordoznak emlékeket.

Tanult reflexeket lehet továbbadni - hogy hogyan, azt nem tudom, de nem a génekkel. Nézz utána a planáriáknak, legalább 50 éves kísérletek.

2016. nov. 10. 00:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Egy olyan "tudományos" cikk, amiben nem szerepelnek a kísérlet adatai: ki, mikor, hol végezte, hány egyeddel végezték, a körülmények pontos megadása, a kísérlet részletes leírasa - nem nevezhetöek annak, ez maximum a "szomszéd azt hallotta a "Pista bácstól" kategória
2016. nov. 10. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:

Értem, köszönöm. A cikkben az "eredmények azt sugallják" résznél én is éreztem valami csúsztatást. :) És az epigenetika mennyire tekinthető tudományos területnek?


Én erről a planáriákról nem találtam ehhez kapcsolódóan semmit...


A kérdés nem csak a cikk miatt érdekel, ezt csak akkor találtam mikor egyáltalán keresni kezdtem. Velem történt ilyen, mikor piridin szagot éreztem, megállapítottam, hogy nem az zavar, hogy ennyire büdös, hanem hogy nyugtalanságot vált ki belőlem a szaga. Erre mondták, hogy igen, mert ennyire bennünk maradt, hogy régen ezzel szagosították a földgázt, ez a szag azt jelentette, hogy valahol gázszivárgás van. Én még azokban az időkben nem élhettem, emiatt érdekelt a kérdés, hogy mégis találjak rá valamit, ami megmagyarázza ezt. Nem tudom mi más módon lehetne utódoknak bármilyen vele született tulajdonságot tovább adni, mint génekkel.

2016. nov. 10. 09:25
 4/10 anonim ***** válasza:
71%

Csak nemrég kezdték el tudományosan kutatni ezt a területet - kivéve a planáriákat és hasonlókat, mert azokat már rég ismerik.

A lényeg az, hogy a tanult ismeretek NEM kerülnek be a génekbe sehogy. Ennek ellenére létezik olyan, hogy tanult ismeretek öröklése. Mivel ezzel kapcsolatban nagyon sok az áltudomány, ezért az elmúlt évtizedekben ez mostoha terület volt a tudósok között - mostanában kezdtek csak érdemben foglalkozni vele.

Embernél nem tudok ilyen jelenségről, hogy bármiféle tanulás megjelent volna az utódokban.

2016. nov. 10. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Megtudhatnám, hogy ki pontozott le és miért?
2016. nov. 10. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Nem én. Még nem is pontoztam.
2016. nov. 10. 13:05
 7/10 anonim ***** válasza:
Akkor kérem azokat, akik hasznosnak találják a válaszokat, pontozzák fel. Jó lenne, ha nem csak a trollok és az egyéb rosszindulatú vagy értetlen emberek pontoznának.
2016. nov. 10. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Szia!

Az előzőekkel egyetértek, csak egy kis kiegészítés az epigenetikaval kapcsolatban. A genetika kurzusunkon (nemrég végeztem, szóval csak ehhez mérten vagyok "tudója" a biológianak, magyarul aannyira nem) másfél órát szántak az epigenetikanak. Ez igen kevés persze. Ott arról volt szó, hogy vizsgálták kísérletekkel, mennyire befolyásolja az utódot az, hogy az apa/anya dohányzott korábban, a valamelyik szülő szüleinek válása, elhízott szülők, illetve hogy valamelyik szülő (általában az anya) bulimiás volt fiatalkoraban. Ezt a négy területet néztük meg. A lénYeg az volt, hogy az utód már ezeket a szokásokat nem láthatta, így válogatták ki az alanyokat. Ott a tanár állította, hogy statisztikailag kimutathatók eltérések azok között, akik nem s akik pl. dohányoztak. Leginkább az elhízás témakörében volt mérhető nagyobb eltérés. De kiemelte q tanár, hogy ez még nagyon ingoványos terület. Ő a dns harmadlagos vagy inkább talán negyedleges szerkezetében látható változásokban kereste a kulcsot, ha jól emlékszem.

Hát, sok konkrétumot nem tudtam mondani, ennyire emlékszem röviden abból az órából. Szóval sok a kérdőjel, nem túl hálás terület, de próbálkoznak a kutatók

2016. nov. 10. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat! Nekem sem könnyű úgy kérdezni, hogy kb. fogalmam sincs hogyan kell erről kérdezni. :)


Azt értem, hogy ez a terület részben ismeretlen, de úgy tűnik abban itt mindenki egyet ért, hogy a gének "tanult ismereteket" nem képesek átörökíteni, de akkor mi lehet erre képes egyáltalán?


Utolsó, bocs ha esetleg félre értelek, de amit a DNS-ről mondtál, azt valahogy úgy kellene érteni, hogy a tanult ismeret módosíthatja a DNS szerkezetét, és később ez öröklődhet tovább?


A példák amiket felsoroltál, nem tudom mennyire lehetnek jól vizsgálhatóak, gondolom ez abban az esetben működhet, ha a fogantatás előtt ezeknek a tulajdonságoknak nyomait sem lehet kimutatni az anya szervezetében, amit persze nem lehet minden esetben tökéletesen mérni.


Valamikor nagyon régen, mintha hallottam volna olyasmiről, hogy a dohányzás képes megváltoztatni valamit a génszerkezeten, vagy DNS-ben (nem tudom), de ha jól értem mindenképp valamilyen kémiai hatás alakíthatja ezeket.


Akkor ha nem is közvetlenül az érzés, de egy érzés hatására létre jött kémiai változás, esetleg képes lehet valahol, valamit úgy módosítani, hogy az utódok már ezt a változatot kapják meg?

2016. nov. 11. 13:21
 10/10 anonim ***** válasza:

"statisztikailag kimutathatók eltérések"

Ezzel azért vigyázni kell: könnyen előfordulhat, hogy pl. a dohányzásnak magának van olyan hatása, ami megváltoztatja az utódot. Bármiféle öröklés vagy gén nélkül.

Pl. masszív kábítószeresnél még olyan is előfordulhat, hogy a gyereke darabokban születik.

Dohányosnál is hiányozhat pl. az alkarja, de lehet ennél kisebb hatása is.

2016. nov. 11. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!