Kémiával kapcsolatos mondatokhoz kellenének a válaszok?
Mielőtt ellépsz innen a hosszú kérdés miatt gondold meg , ha segítesz nekem már egy embert boldogabbá tettél a mai nap folyamán.
1.Soroljon fel példákat a szénvegyületek nagy számának okaira!
2.Mi fűződik Wöhler nevéhez?(Itt elolvastam egy weblapon egy kisebb részt , de képtelen voltam felfogni pontosan mi is.)
3.Értelmezze a funkciós csoport lényegét! Írjon három példát is!
4.Milyen izoméria példákat ismer?
1. Szénatom 4 kovalens kötés kialakítására képes, nemcsak más atomokkal hanem saját magával is tud kapcsolódni. C-C közti kötés pedig lehet akár egyszeres/kétszeres/háromszoros..
2. Ő volt az első német vegyész aki megdöntötte a 'vis vitalis' (magyarul: életerő) elméletet, mert sikerült szervetlen anyagból szerves anyagot előállítania (ahogy korábban ezen folyamatot egy különleges 'életerő' hatására végbemenő folyamatnak tekintették a 19. század elején.) 1824-28 közti kutatásaival igazolta;
Sikerült neki szervetlen diciánból hidrolízissel sóskasavat előállítani (sóskában megtalálható); valamint karbamidot - a vizelet fő alkotórészét - állított elő ammónium-cianátból.
3. Funkciós csoportnak nevezzük a szerves kémiában azt fontos molekularészletet, melynek köszönheti a szerves vegyület a legjellemzőbb fizikai/kémiai tulajdonságait. Példaképpen:
R-OH - alkohol; ahol R=alkilcsoport (ha R=CH₃ -metilcsoport- akkor metil-alkohol=metanol vegyület)
R-CHO - aldehid; (ha R=H akkor a vegyület a formaldehid)
R-COOH - karbonsav (ha R=H, akkor hangyasavat kapunk)
A felsoroltak mind oxigéntartalmú szerves vegyületek (vannak még ezenkívül fenolok, éterek, észterek. A N-tartalmúaknál pedig aminok, amidok pl. A nagy vegyületcsaládok.. majd tanuljátok :)
4. Konstitúciós izoméria - eltérő az atomok kapcsolódási sorrendje
Jó példa erre az izobután (2-metilpropán) és bután esete; ahol az összegképlet mindig C₄H₁₀. Avagy C₂H₆O ami lehet az etil-alhol=alias etanol C₂H₅-OH és másik verzióba CH₃-O-CH₃ dimetil-éter.
Van még geometria izoméria (másnéven cisz/transz izoméria): pl. cisz/transz-but-2-én.
Optikai izoméria pedig egy másik eset D/L-nómenklautúra alapján.. most ebbe nem mennék bele mert ez jóval összetettebb. De példaként: D/L-glükóz (és itt még megjelölik alfa/béta-e..)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!