Ha van egy régi építésű ház és ott teljes villanyszerelést csinálnak hogyan alakítják ki a földelést ha nincs is a lakásba bevezető vastag zöldsárga vezeték?
Ma már csak földelt dugaljat lehet kapni, de ez nem jelenti azt, hogy mindenütt be is van kötve a földvezeték. Főleg régebbi épületeknél a melegpadlós helyiségeknél nem volt kötelező földelést kiépíteni (a mostani szabályokat nem tudom).
Vezetékcserénél egyszerűen az új vezetékekkel együtt a földvezetéket is behúzzák, és bekötik a konnektorokhoz.
Az elosztótáblánál pedig a földsínhez kötik a földvezetékeket.
A nulla és a föld síneket szigorúan tilos egymással összekötni, ez életveszélyes!
Ha ilyet akarsz csinálni, jobb ha villanyszerelővel csináltatod. Ahogy a medve nem játék, a villany sem az.
- Ma már nem kapsz nem földelt konnektorokat, így mindenképp az kerül beépítésre.
- Ha teljes átalakítás van pl aluvezetékeket cserélnek rézre a falakban, akkor már kötelező kihúzniuk és megcsinálniuk a földvezetéket is! Ez nem lehet vita vagy költségek tárgya, a villanyszerelőt vonnák felelősségre ha nem csinálta meg (rendesen).
"Elméletileg a ház levan földelve de a lakásba a régi elosztótábláig csak fázis meg nulla megy,"
Akkor az a ház nincsen leföldelve!
Ha átalakítás van a hálózatról is be kell húzatnia földvezetőt!
De itt két három kérdést is tisztáznunk kell.
- Puszta falakat nem is lehet földelni.
- Viszont életvédelmi szempontól a fémből készült csőhálózatokat is kötelező összekötni és földelni is.
Vagyis a fűtéscsöveket a hideg esetleg melegvízzel és földelőszondára kötni.
- Ha a hálózatról le is van húzatva a föld vezeték, attól még a háznak is kötelező hogy legyen földelő szondája!
Ha nincs akkor az átalakításkor kell kialakítani/kialakíttatni a hatályos szabályoknak megfelelően.
Földelt nulla megoldás!
Elvileg tilos.
De ahol nincsen földvezető, meg fí relé, és viszont földelt eszközöket szeretnél használni földelt konnektorból ott szerintem ajánlott a kialakítása.
Nem nehéz megcsinálni. Csak össze kell kötni a föleléssel ellátott konnektorokban 0 vezetőt a földelő kivezetésével.
A fázist fázisceruzával kell megkeresni és nem piszkálni áram alatt a konektort! Csak lekapcsolt biztosíték és hálózat melett!
Azért jó hogyha hiba miatt a földvezetékre kerül fázis, akkor már nem tud megrázni hanem rögtön lecsapja a biztosítékot!
Ellenkező esetben (ennek hiányában) meg ráz amíg van áram a hálózatban vagy lassan le nem olvad a biztosíték. Tehát halálosabb nélküle mint földelt nulla megoldással.
Földelt hálózatnál viszont tényleg tilos összekötni, a földet a 0-val, mert akkor a fí relét és hatását is kiiktatod!
Mgj: Van ahol még nincs földelő vezeték és fi relé? Gyorsan cseréltesd le az egész hálózatot!
Akkor sürgősen nézz utána, ki tette ezt az elosztón, és hívd vissza kijavítani. Lehet, hogy a szerelési engedélyét is vissza kéne vonatni.
A földvezeték ki nem alakítása közönséges lustaság. Több módszer is van rá, régen is megtették gondos szerelők. Például leásunk egy nagyobb fémhálót a földbe és kész.
Ha még nem késő: Ez a megoldás, ami a #4-ben le van írva, teljesen szabványos volt bizonyos történelmi időszakokban bizonyos feltételek mellett. Hogy ma nem így gondoljuk, az egy más kérdés, de indokolatlanul ne hibáztassuk az akkori villanyszerelőt.
A földelésnél egyetlen dolog számít, ez pedig az, hogy mennyi ideig nem rohad el. Így az anyagvastagság a mérvadó a megbízhatóságánál (ma amúgy csak felületkezelt lehet a vas).
A konnektorban átkötni a nullát a védőérintkezőre, az lakásokban sosem volt megengedve, ma sincs.
(Eléggé furcsállom ezeket az összekötni vagy nem kötni dolgokat. Magyarországon a kisfeszültségű közcélú hálózatokon hosszú évtizedek óta az érintésvédelem azon alapszik, hogy a meghibásodás esetén a testzárlati áram a nullavezetőn keresztül záródik [nullázás, NU, NEFH, legújabban TN-rendszer]. Vékonyabb vezetékeknél külön védővezetőt alkalmazunk. E két utolsó mondatból világos, hogy ha nincs összekötve egy ponton a nullavezető és a védővezető, akkor más módszer lesz belőle, nem TN. :) A keverés meg régebben kifejezetten tilos volt, de ma sem ajánlatos. Ma még fontosnak tartjuk, hogy az épületbe becsatlakozáskor IS legyen földelés [a TN lényegéből következőleg a betáp felé haladva a nullavezetőt számos helyen földelik, szóval a rendszer szempontjából ez a földelés csak egy a sok közül, bár adott esetben ez menthet életet]. Valamint a technika fejlődésével az érzékeny FI-relék, melyek kimondottan ezen életvédelmi célra kifejlesztett eszközök, hálistennek megvehetőek mindenki számára. De e két dolog a lényegen nem változtat.)
Így: Hat az elosztotablan a fold nulla sin ossze van kotve.
Te írtad... :)
De hát ez így működik. Mint említettem volt, "Vékonyabb vezetékeknél külön védővezetőt alkalmazunk." A kettő az elosztótáblánál, mérőhelynél valahol, stb kötődik össze.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!