Két nagyfeszültségű távvezeték "fázis" vezetékei között miért jön létre ez az elektromos ív? (videó lent)
https://www.youtube.com/watch?v=h9PUVQaeI0k
Kérdésem még, hogy miért a földbe csapódik először a szikra, és miért kezd el utána a két drót között átívelni? Aki csinálta ezt a videót (vagyis aki a madzagot eregette a drótnak), annak lett valami baja?
Az első ív a föld és a kábel közt vezetőn jött létre, amint az az ampertől elpárolgott, az ívtől már ionizált levegő már át tudott húzni a másik fázisvezetékhez.
Miután a vezetés megvolt, a másik fázisvezeték már "szimpatikusabb" az ívnek, mert két fázis közt magasabb a feszültségkülönbség, mint fázis és föld közt.
A normál hálózati fesz is fázis-föld(vagy nulla) közt 230 V, két fázis közt meg 400 V. A nagyfeszültségű vezetékeken is ilyen az arány.
120 - 120 - 120 fokos FÁZIS eltolódás van a 3 fázisvezetékben lévő színuszos feszültségek között.
Ezért feszültség különbség is van köztük, de nem a szinuszok maximuma és minimuma közötti feszültség értendő ez alatt, az nagyobbnak adódna.
Van egy olyan effektus (nem tudom a nevét de remélem beírják), hogy a kialakult ív két párhuzamos vezető között a generátortól(áramforrástól) elfelé kezd haladni. Tehát a legközelebbi erőmű/trafóház stb... a videó képének jobboldalán "kilépő" vezetékek irányába esne eszerint elvileg.
Másrészt a kialakult ioncsatornát a szél is arrébb fújhatta, ha mégsem ez a helyes magyarázat.
A másik, hogy a kialakult ív szeret a rövidebb áthidalandó távolság felé haladni. Ezen alapszik az elektromos ágyú egyik változata.
Legalábbis egyenáramnál működik a dolog, itt viszont 50 Hz AC van, azt sajnos nem tudom, ez mennyire szól bele.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!