Kezdőoldal » Elektronikus eszközök » Egyéb kérdések » Milyen élettani hatása lehet,...

Milyen élettani hatása lehet, ha valakinek majdnem a háza felett megy a magasfeszültségű elektromos távvezeték?

Figyelt kérdés

(Az, amelyiknek a nagy magas hegesztett szerkezetek az oszlopai. Azt hiszem, 6 kábel fut fenn.)

És milyen távolságban biztonságos tőle lakni?



2013. jan. 6. 15:01
1 2 3
 1/22 Zsolt75 ***** válasza:
37%

Ezt szerintem soha senki nem fogja leírni, de a privát véleményem , hogy valószínűleg évtizedek alatt nem fog jót tenni ha ilyen alatt élsz.


Biztos lesz aki a válaszomat lehurrogja, de ettől függetlenül azt vallom, hogy minden ami nem természetes környezet azt árthat.


Pár száz méter távolságban valószínűleg a hatása már nem olyan számottevő.

2013. jan. 7. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/22 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hasznos választ, szóval párszáz méter.

Tudok olyan helyet, ahol a keskeny utca egyik oldalán a kertes házak vannak, másik oldalán meg az említett távvezeték.

Szabály valószínűleg nincs rá (?)

És miért nem fogja senki leírni? Mégsem eléggé anonim az oldal? Félelemből? Vagy másért?

2013. jan. 8. 08:16
 3/22 Golan Trevize ***** válasza:
96%
Rövid távon az arra hajlamos egyéneknél erősíti a hípochondria és a paranoia kialakulását.
2013. jan. 8. 09:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/22 anonim ***** válasza:
89%
Előző válaszadónál a pont. A negatív placebo hatáson kívül nincs semmilyen káros hatása.
2013. jan. 10. 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/22 anonim válasza:
9%
24 órában nem egészséges. Ahol lehet, azért nem építkeznek alatta. csak ha már annyira beépült a település és már elkerülhetetlen, akkor sem lakóépületeket.
2013. jan. 12. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/22 anonim ***** válasza:
88%
Semmiféle plusz élettani hatása nincs, ha a házadba be van vezetve a villany, és azt használod is. Ugyanis a normál hálózati áramellátás lakáson belül mind villamos térerősség, mind mágneses indukció szempontjából jóval nagyobb hatással van rád. Ha ettől nem félsz (és normális, ha nem félsz), akkor a távvezetéktől sincs félnivalód.
2013. jan. 28. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/22 xaboandras válasza:
6%
Nagy mennyiségű elektroszmog-sugárzással jár, ez hosszú távon kihathat a koordinációra, pacemakert tönkreteheti, és (csak nagyon nagy dózis esetén) rákot is okozhat!
2013. márc. 1. 21:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/22 anonim ***** válasza:
13%
Minden feszültség alatt lévő vezetéket elektromágneses tér vesz körül,hogy ez nagyfszültségű távvezetékeknél milyen hatással van az emberi szervezetre,az egyszerűen nem publikus,vagy legalábbis azt mondják nincs mitől tartani.A szűnni nem akaró,hol gyengébb,hol erősebb búgás,mindenesetre elég zavaró,abba a frekvenciatartományba esik ami alig hallható,de tudatalatt depressziót,fejfájást okoz.Előnye viszont hogy villámhárítóként funkcionál ha elég közel van a házad hozzá.
2013. márc. 2. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/22 A kérdező kommentje:
Köszönöm az újabb válaszokat.
2013. márc. 2. 23:33
 10/22 anonim ***** válasza:
92%

A dolog végtelenül egyszerű. Semmiféle negatív hatása nincs. Ez egy tény. Nem vélemény, nem álláspont, nem feltételezés. A távvezeték nem sugároz, nem rádióadó. Azért nagy a feszültség, hogy kicsi legyen az áram. Ha az áram kicsi, akkor kicsi a veszteség. Ha kicsi a veszteség, kicsi a "környezeti hatás".


A váltakozó áram vezetésének két fontos "környezeti" paramétere van. A villamos térerősség, és a mágneses indukció. Ez a kettő érhető el "vezeték nélküli" kapcsolatban egy távvezeték esetén is. De ugyanezek a paraméterek a lakásba bemenő 400/230V-os kisfeszültségű hálózaton ugyanúgy jelen vannak, és érvényesek.


A villamos térerősség feszültségtől függő mennyiség, minél nagyobb a feszültség, annál nagyobb. Mértékegysége a V/m, viszont a távolsággal négyzetes arányban csökken. Nagyon jól árnyékolható, azaz egy fa, bokor, háztető (a sima deszka, cserép, stb.) is drasztikusan árnyékolja.


50Hz frekvencián az emberre 24 órában, születésétől a haláláig folyamatosan megszakítás nélkül megengedett villamos térerősség 5000V/m. Lakáson belül 100V/m az irányadó maximum. Munkahelyi körülmények között, azaz heti 5x8 órában 10000V/m a megengedett.


A lakott területen előforduló legnagyobb távvezeték (2 rendszerű 120kV) esetében közvetlenül a távvezeték alatt állva, a legnagyobb (14m) belógásnál a vezeték alatt 180cm magas ember fej magasságban 2500V/m. Közvetlenül a távvezeték alatt lévő házban, 5m-es magasságban, padláson, cseréptető alatt 50-100V/m. Ugyanebben a házban lakótérben 10-30V/m.


Fontos megjegyezni, hogy lakáson belül fényforrások, elosztók-hosszabbítók 0-100cm-es környezetében 50-600V/m a villamos térerősség. Ez is bőven a határérték alatt van, de lehet látni, hogy közvetlenül a ház felett futó távvezeték esetén is lényegesen nagyobbak, mint a távvezeték.


A másik fontos tényező a mágneses indukció. Mértékegysége a Gauss és a Tesla is, de mivel ezek linearitásban megegyeznek, csak számszerű különbség van, így mindegy, melyik van használatban, a Tesla a használatban lévő. Ebben 50Hz-en az emberre születésétől haláláig folyamatosan megengedett érték a 100uT, azaz 100 mikrotesla. Munkahelyi körülmények között 5x8 órában 500uT, de rövid időre 2000-10000uT is megengedett. A távolsággal lineárisan arányos, azaz ez "messzebbre" hat. És ami az igazán durva, hogy semmi nem árnyékolja, azaz házfalon átmegy, anyagtól függetlenül. Csak kifejezetten erre való anyagokkal lehet árnyékolni, aminek az ára a megfizethetetlen kategória, többe kerül, mint egy ház kompletten. A mágneses indukció viszont áramtól függő mennyiség. A távvezeték esetében azért is érdekes, mert az áram oda/vissza megy a vezetőkön, tehát az eredő nulla. Hogy mégis miért nem az, azért, mert a vezetékek távol vannak egymástól, így az alatta/környékén lévő ember és a vezetékek távolságának aránya vezetékenként más és más, és ezek a távolság-arányok adják a nullától eltérő (pozitív) mennyiséget.


Az előzőekben tárgyalt, lakott területen előforduló leg"durvább" távvezeték esetében az elméleti maximum 7uT, azaz az ember teljes életében megengedett érték 7%-a. A valóság ennek töredéke, 0.2-2.2uT a mérési tapasztalat.


Azaz ez is teljesen lényegtelen egészségügyi szempontból. Itt viszont fontos megjegyezni, hogy a lakást ellátó normál hálózati áram itt már lényegesen nagyobb hatással van az emberre. 1A-es áram 1 méterre kb. 0.6uT mágneses indukcióval jár. A védővezető hálózat (EPH), amire csatlakozik az áramszolgáltatói nullavezető, a gázvezeték, vízvezeték, csatorna, ami ezekből fémből van, ezeken kiegyenlítő áramok folynak. Benn a lakásban. (Vagy akár panelban vagy emeletes házakban az össze-vissza buherált villanyak köszönhetően...) ezek több 10A-t is kitesznek, azaz akár 20-30uT is éri az embert benn a lakásban, anélkül, hogy tudna róla. De a villamos berendezések, tápegységek (pl. trafós mobiltelefon töltő) is elég szép, hasonló számszerű eredményeket produkálnak 50-100cm-es távolságból. Ventilátorok, különösen az árnyékolatlan kínai vackok, az egész szobát beterítik 5-10uT-val. Ez az egészségre veszélytelen, viszont a régebbi műszaki berendezések (pl. videó) 1.2uT felett már nem biztos, hogy nem hibásodnak meg. Erre inkább van példa, képcsöves TV-kben 1.2-1.6uT felett már zavaróan remeg a kép.


Emeletes házakban a villamos felszálló aknál, villanyóra-szekrények falának másik oldalán lakás van, és ott a falnál több 100uT is lehet akár a mágneses indukció. Mégsem fél tőle senki.


A távvezeték lehet, hogy nagy és ronda, de a lakáson belüli kisfeszültségű áramellátás és berendezései lényegesen nagyobb hatással vannak ránk.


Itt, ezen a weboldalon keresett meg engem magánban egy személy, aki egy pont ilyen távvezeték alatt akart házat venni, és érdeklődött mérés iránt. Mivel későn olvastam, kihívott egy NET-en talált "szakit", aki szakvégzettség nélkül egy nem hitelesített műszerrel kiment, és 0.2uT mágneses indukciót mért, és csak annyit mondott: "meneküljenek". Emberünk nem mai gyerek, körbekérdezősködött a környéken, senki sem tudott betegségről. De hogy szó ne érje a ház elejét, az addig 47 éve lakott házába is elhívta, ahol nincs távvezeték sehol a környéken. A hálószobájában, a dupláját, azaz 0.4uT-t mért... íme egy érdekesség a VALÓSÁGból.


A témát lehetne ragozni, mert nagyon sok információ, tapasztalat, tény, orvosi esetek, WHO is még részletezhető lenne, csak akkor még 10x ennyit írnék.


A távvezetékekre egyébként építési tilalmi övezetek vannak érvényben. Ez nem az egészségügyet szolgálja, ha csak abban a tekintetben nem, hogy az építkezés, illetve a távvezeték karbantartása szempontjából senkit ne érhessen áramütés. A nagy alaphálózati távvezetékek (220, 400,m 750kV) már más tészta, de ezek nincsenek lakott területen. A 750kV-os távvezeték az egyetlen, aminek a környezetében a tartózkodás korlátozva van 40m-es védőtávolsággal a villamos térerősség miatt. Ezt minden oszlopon külön figyelmeztető tábla jelzi! Ebből a távvezetékből is csak egyetlen van még.


Nagyon fontos, ha az ember műszaki tényeket szeretne beszerezni, ahhoz fizikai mennyiségek, mértékegységek, szabványok tartoznak. Akik ezek nélkül nyilatkozik, alapos fenntartással kell fogadni.


A szabványokat nem kívántam idézni, mivel azok összetettebbek, de google-n rákeresve minden megtalálható részletesen a szabványügyi oldalakon, illetve az oktatást végző egyetemek weboldalain. Természetesen sok más találat is lesz, de a véleményeket és a tényeket fontos megkülönböztetni. Távvezetéknél nincsenek olyan mennyiségek, hogy "sugárzás" meg "dózis", az univerzális szó, hogy "elektroszmog"... szintén bölcstelen megnevezés, mert a meleg és a fény is elektromágneses hullám, azaz valaki pl. a szomszédban a kerti grillben tüzet rak, a másik szomszéd nem jön azzal, hogy "elektroszmog", pedig valójában az is az... :-) ráadásul nem csak elektroszmog, hanem valódi füst is...


Ajánlom a BME VET weboldalán a Villamos Áram Élettani Hatásai c. tárgy szabadon letölthető jegyzetét tanulmányozásra...


Zárszóként annyit, hogy az írásban említett ház a sajátom, itt lakom már jó ideje, a mérések a sajátjaim. Azaz nem mondhatja senki, hogy bort iszom, és vizet prédikálok. Maradok tisztelettel okleveles villamosmérnökként (BME).

2013. máj. 6. 01:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!