Elmagyaráznátok nekem, hogy mi okból jöttek ki a halak a szárazföldre?
Kezdő vagyok az evolúció témakörében, ezért nem értek mindent, viszont amennyit tudok belőle, az alapján maximálisan elfogadom, és egy valóságos jelenségnek tartom.
Érdekelne, hogy a halak minek a hatására jöttek ki a szárazföldre. Nyilván nem véletlenül történt mindez.
+ 1 bónusz kérdés:
Volt fogröntgenem, és a fogorvosnőhöz visszamenve azt mondta nekem, hogy nincs bölcsesség fogam. De nem úgy nincs, hogy még nem nőtt ki, hanem egyszerűen nekem is fog kinőni mert nincs.
Az mondta, hogy ez az evolúció miatt van.
Ez most mégis mit jelent? Értsem ezt úgy, hogy én az evolúció következő fokára léptem?
Köszönöm a válaszokat előre is.
Azt hiszem azt leszögezhetjük, hogy valóban nem véletlenül történt. Sok mindent lehet olvasni a feltételezett okokról de egy konkrét okot nem nagyon lehet meghatározni a dolog összetettsége miatt. Nyilván nem egyetlen fajról és okról van szó hanem számos lassú környezeti és élettérbeli változás következtében alakultak ki olyan élőlények amelyek a légköri oxigént is tudták hasznosítani, valószínűleg kezdetben csak részlegesen az-az rövidebb időre tudták elhagyni a vizet( pl árapály ideje, oxigénszegény vízszakaszokon, mocsarak vidékén, stb). Kezdetleges labirintkopoltyúk, módosult úszók, a bőr szerkezeti változásai és persze az idő fokozatosan elősegítették a szárazföldi életet.
A mai ember a megváltozott táplálkozási szokásai miatt már nem használja a rostok, magok megőrlésére a hátsó fogait, az állkapocs is
Miért? Mert az élet megpróbál megragadni minden lehetőséget a terjedésre és a versenyelőnyszerzésre, betölteni minden üres ökológiai fülkét ("niché"-t).
Ugye ha a vízben élsz, a szárazföldi állatok megjelenése előtt, akkor vetélkedsz a táplálékért nem csak más, de a saját fajod tagjaival is, miközben menekülsz a ragadozók elől. Miközben egy köpésre ott van egy terület, ami 1. bővelkedik táplálékban (ott is vannak növények nagy gazdagságban) 2. mentes bármilyen ellenségtől vagy vetélytárstól.
A +1 kérdés szerintem érdekesebb.
A modern embernek elég sok baja van a fogaival, fogszabályzásra is szorulnak sokan (nekem pl. 4 fogat húztak, hogy a többi jobban el tudjon férni).
A leegyszerűsített elképzelés úgy szól, hogy ahogy az emberi agytérfogat nőtt, tervezési problémák merültek fel, hogy hogyan csináljunk helyet neki (és tudja tartani a fej az állkapcsot és a nyak a fejet stb.), aminek következtében mi kisebb állkapoccsal bírunk, mint az őseink, viszont a fogak száma nem változott jelentősen, következésképp torlódnak. Ennek következtében viszont egy másik mutáció, ami azt eredményezi, hogy egyeseknek NINCS bölcsességfoga, is elkezdett terjedni. Tekintve, hogy modern emberként mi túlnyomórészt puha táplálékot fogyasztunk, aránylag ritkán van szükségünk erőteljes harapásra és rágásra, ez a trend valószínűleg folytatódni fog, tehát igen, mondhatni, hogy te az evolúció előőrse vagy. :p
Meg kel nézni azokat a mai halakat, akik ma is kikolbászolnak a partra, ha kedvük támad.
A kúszógéb rovarvadászat céljából is kiül vízbe lógó fákra, de ha az élővize oxigén vagy kaja területén elszegényedik, akkor hajlamos a közeli másik folyóig elsétálni a dzsungelben.
Az afrikai tüdőshal az aszály, élővizének kiszáradásának idejére egy gödröt ás az iszapba, ahol "téli álmot alszik" az esőzésekig.
Vree elmagyarázta.
Minden azon múlik, hogy egy helyzet hoz egy másikat. Más szavakkal, a világban történések vannak, amelyek egy részének iránya van, ezt nevezzük fejlődésnek. A fejlődés következménye, hogy egy új helyzet nem alkalmas a régi egyes "objektumai " számára. Gondolj arra, hogy régen a nap világított, mert más nem volt. Az ember rájött, hogy a tűz világít, és amint szabályozni tudta, e célra fel is használta. Még később gyertyákat, villanyt használnak az emberek. Már a gyertya is csak díszként és vészhelyzetre van. A természet hasonlóan "viselkedik".
A foggal hasonló a helyzet. A gyereknek ugyanazért nem nő ki a bölcsességfoga, amiért sokaknak már nincs is. Kicsi a feje. A dolgok úgy működnek, hogy adott viszonyok között a sok mindennek fontossági sorrendje is van. Ami kevéssé fontos, egy idő után elmarad. Nem egyik pillanatról a másikra, hanem aránként. Amíg az ember az ételt csak a fogával ette (tépte), fontos volt a bölcsességfog, mint őrlő. Ahogy átalakultak a táplálkozási szokások (lásd fejlődés), az ételek puhultak, és eszközöket is feltaláltunk hozzá. Mára egyáltalán nem olyan fontos a bölcsességfog, nem kell alig sült bármiféle húst enni, és rengeteg eszközünk van. A bölcsességfog kimegy a divatból, de nem egyik pillanatról a másikra.
Ja igen, a fog, kihagytam.
Az emberi köröm is funkcióját vesztett valami, szép lassan ki fog kopni, hacsak nem válik ezer évekre trenddé körömszépség alapján párt választani.
A már nem használt tulajdonságok nem azért kopnak el, mert nincs rájuk szükség, pontosabban fogalmazva a funkció hiánya nem tünteti el a genetikai tulajdonságot.
Itt arról van szó, hogy ha egy tulajdonság többé nem jelent túlélési, szaporodási előnyt, akkor az adott tulajdonság NÉLKÜLI mutációk ugyanolyan eséllyel túlélnek, ezzel a populációban "higítva" ezen tulajdonságot programozó géneket. Szép lassan, egyre jobban csökevényesedik a tulajdonság.
"Értsem ezt úgy, hogy én az evolúció következő fokára léptem?"
Igen, csak ez nem éppen egy olyan változás, amit pozitív fejlődésnek lehet nevezni.
Azt, aki arra büszke, hogy egy korábban általánosan használt, de most már nem feltétlenül szükséges tulajdonságot elhagyott, nem úgy hívják, hogy az evolúció következő lépcsőfoka, csak úgy, hogy Apple (Iphone7, 3,5 jack). :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!