A csecsemő és kisgyermek növekedése során a különböző életkorok agykapacitása és intelligenciája megfeleltethető különféle állatok agyi kapacitásának?
Én úgy látom, hogy újszülött korban egy rovar agyi fejlettségével rendelkeznek, 3-6 hónapos korban egy hüllőével, 6 hónapos és másfél éves kor között egy rágcsálóéval, másfél éves és két éves kor között egy majoméval, 2 éves kortól pedig egy emberszabású majoméval, a viselkedésük alapján.
Az újszülött önkéntelenül kapálózik, mint a hátára fordított bogár, kommunikálni a környezetével nem képes, csak sír, ha valami baja van. 3-6 hónapos kor között megnő a lehetséges kommunikációs reakciók mennyisége és intelligensebben reagál a környezetére. 6 hónapos kortól másfél éves korig egy patkány vagy egy kutya szintjén lehet kapcsolatot teremteni vele, ezek után főemlős szintre lép és a felnőttkor eléréséig egyre nagyobb intelligenciát mutat.
"az újszülött önkéntelenül kapálózik, mint a hátára fordított bogár"
Ez ám a jó összehasonlítás. :D
Meg morzsákat szállít a bolyig, párosodik, harcol, eszik, vadászik, lyukakat ás, meg ilyenek - amiket a csecsemők általában csinálnak. :D
Nem lehet az állati értelmet az emberi értelem szerint mérni, mintha az valami etalon lenne. Egy más állat agya alapvető dlgokban különbözik a mienktől. Egy sáskarák vagy egy ragadozómadár agya például nagyban látásközpont, amivel az apró részleteket is ki tudja szűrni, amik az ő életmódjához (mélytengeri tájékozódás vagy kilométeres magasságból is a zsákmány kiszúrása a mezőben) szükséges. Egy nagy testű állatnak sokszor a kisagya nagyon fejlett, mert az óriás test egyensúlyban tartása sokkal pontosabban kiszámított mozgáskoordínációt követel.
nem érheti el - ontológiailag más tudatállapot szinten van az ásvány, a növény, az állat és az ember.
Négyéves korra kialakul a gondolkodóképesség 96%-a (képesség, potencialitás!)
(ezt gyerekeknek ne mondjátok, mert akkor azt fogja mondani, azért a 4 %-ért nem érdemes iskolába mennie - mondta a népszerű pszichológus az előadásán:)
És ez pedig a beszédértés és szavakkal való gondolkodás révén alakul ki sajátosan, kizárólag az embernél.
Ennek révén lesz képes - sok-sok évvel később - elvont gondolkodásra, tud feltenni ontológiai kérdéseket, tud szabadon dönteni, amikor kell, sőt tud a gondolkodáson gondolkodni is, felteheti a kérdést: Ki vagyok én?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!