A redoxegyenleteknek mi a titka?
Már másodjára hallgatom az általános és szervetlen kémiai laboratórium tantárgyat, de egyszerűen képtelen vagyok ennyi reakcióegyenletet megtanulni.. az ionos egyenletek még csakcsak mennek, azokat ki tudom silabizálni, de a redoxi reakciókat egyáltalán nem értem, hogy most komolyan mindet meg kéne fejből tanulnom?
Példa
Kálium-permanganát reakciója a kálium-nitrittel savas közegben:
addig okés, hogy felirom a következőt:
KNO2 + KMnO4 + H2SO4 ->
de ennyiből meg tudom mondani valami logika alapján, hogy mik lesznek a keletkező anyagok? vagy komolyan meg kell tanulnom fejből az összes redoxegyenletet ami szembe jön velem? Mert ezt soha nem mondták el a laborban... csak annyit kaptunk, hogy "rá kell érezni a redoxegyenletekre, mert sok lesz belőle" ..
az egyenlet rendezésével már nincs gondom, csak a keletkező vegyületek felirásával.
Nem kell megjegyezni "az osszeset", azonban azt tudni kell hogy a nitrogen illetve a mangan meddig tud oxidalodni/redukalodni. Itt a mangan oxidacios szama +7, a leheto legmagasabb ami lehet, tovabb oxidalodni mar nem tud, a permanganat eros oxidaloszer, igy oxidalni fogja a nitritet, ami viszont gond nelkul tovabb tud oxidalodni nitratta.
Vagyis a nitrit nitratta oxidalodik majd a permanganat meg redukalodik (hogy csak manganatta vagy ameddig csak tud, mangan ionna, az mar kozegtol fugg).
Ezesetben is mint altalaban az erosebb eb el nemi eletet torvenye jatszik, vagyis amig a permanganat erosebb oxidaloszer mint a nitrat, a manganat szinten, addig le fog menni a reakcio egesz manganionig. (Elemi manganig azert nem, azt kiredukalni mar igen durva cucc kene, meg speci korulmenyek, mivel maga a viz is oxidalja mar)
azt hogy a mangan kation 2+ toltesu tudni kell.
Szoval azt mar kihoztuk hogy MnO4- bol Mn2+ lesz, es azt is, hogy a nitritbol nitrat NO2- NO3-, a tobbit meg mar nem nagy tudomany hozzatenni, az oxigenek melle hidrogen kell hogy viz legyen.
5NO2- + 2MnO4- + 6H+ → 5NO3- + Mn2+ + 3H2O
A redoxegyenletek annyoból nehezebbek a közönséges kémiai egyenleteknél, hogy a töltéseknek és az oxidáció számok változásainak is egyensúlyban kell lenniük a bal és jobb oldalukon.
Nem kell megtanulni az összes redoxegyenletet, hanem szépen sorban meg kell számolni a különfle atomokat és töltéseket a két oldalukon, és ellenőrizni kell az oxidádiós számok változását.
Nem árt viszont megtanulni, hogy az egyes elemek milyen oxidádiós számmal létezhetnek.
A legtöbb lehetőség a halogéneknél van:
+1, 0, -1, -3, -5, -7 és a mangánnál.
A vas egyszerű: 0, +2, +3. (Bár vannak +5 és +6 oxidációs számú egzotikus vegyületei.)
elsőnek: köszönöm a részletes választ, így már sokkal világosabb
másdodik: neked is köszönöm a választ, de nekem nem az egyenletrendezéssel van a bajom, hanem azzal, hogy hogyan mondjam meg a jobb oldalt, ha csak a bal oldal van meg
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!