A legtöbb ízeltlábú miért képes nagy erőkifejtésre?
Mert kicsik.
a testméret növelésével ill. csökkentésével (még ízeltlábúaknál is) az izomerő négyzetesen, míg a testtömeg köbösen változik. Vagyis ha egy állatot kétszeres méretűre nagyítasz, akkor az ereje négyszeresére növekszik (mivel az izom keresztmetszete négyszeresére nőtt), a tömege viszont 8-szorosára növekszik.
Ugyanez történik a méret csökkentésekor is, csak fordított irányban. Tehát ha egy tizedére miniatürizálsz egy állatot (persze arányosan!), akkor az izomzata, ezzel az izomereje (1/10)*(1/10) = 1/100-ad részére csökken, míg a tömege (1/10)*(1/10)*(1/10) = 1/1000-ed részére csökken. Vagyis az izomerő/testtömeg aránya 10-szeresére nőtt.
Hozzá kell tenni, hogy az állatok testmérete nem véletlenül akkora, amekkorának a természetben találhatók.
Vagyis ha egy elefánt méreteit lecsökkentjük a tizedére, vagy egy egeret, csótányt a két-háromszorosára növelünk, a keletkezett állat életképtelen lenne.
Előzőek tökéletesen megválaszolták. :D A könyveid hazudnak neked, amikor azzal jönnek, hogy a bolha a testhossza sokszorosát ugorja és a hangya a súlya többszörösét emeli. Abban a "világban" (méretben), amiben ők mozognak, ezek egyáltalán nem olyan nagy teljesítmények. SŐT! Ha arányosan (a négyzet-köbös szabály beszámításával) számolsz, az jön ki, hogy ezek a rovarok átszámítva még GYENGÉBBEK is, mint óriás megfelelőik! Az állítólgos erejük még a saját szintjükön se annyira kiemelkedő.
Ja és te is olvasd el Haldane-t :p
nem teljesen igaz.
Ahogy a pókhálónál nem tudunk erősebb anyagot előállítani úgy a rovarokban is vannak olyan izületek amik keményebbek és rugalmasabbak mindennél.
A csont és izom egy nagyon gyenge konstrukció
"A csont és izom egy nagyon gyenge konstrukció"
Hát EZ sem teljesen igaz.
A maguk méretkategóriájában teljese működőképes az ízeltlábúak külső váza, de a mienkben már nem.
Már csak a végtagok mozgatására is alkalmasabb a kívül izom, belül váz megoldás, plusz a testtömeghez viszonyított váztömegben, a vázanyagban is sokkal működőképesebb nagy méretek-tömegek esetén.
A rovarok nem csak az oxigénszint miatt olyan kicsik, amekkorák (60-70 millió évvel ezelőtt előfordultak tacskó méretű jószágok). A földi gravitáció szab nekik mérethatárt. A méret növelésével szánalmasan mozgásképtelenné válnak.
A mai méretrekorder ízeltlábúak is ezért kivétel nélkül vízi élőlények.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!