Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehet olyan keringési pályát...

Lehet olyan keringési pályát találni a Hold körül hogy a Földről nézve a műhold mindig ugyan abban a pozícióban van?

Figyelt kérdés
Ha igen, mi annak a pontnak a neve?

2016. szept. 10. 22:20
1 2
 1/11 Mojjo ***** válasza:
100%
Nem. A Hold kötött keringésű, azaz ugyanannyi a Föld körüli keringési ideje, mint a tengelyforgási ideje, így mindig ugyanazt az oldalát mutatja felénk. Ebből következően, amit akarsz, csak úgy jöhetne létre, ha a műhold lebegne a Hold egy fix pontja felett. Keringéssel nem megy.
2016. szept. 10. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:

Van egy ilyen pálya, de az sajnos nem a hold körül van.

Úgy hívják, hogy geostacionárius pálya. Ott keringenek a távközlési műholdak.

2016. szept. 11. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:

Jobban végig gondolva, a holdnak is kell legyen geostacionárius pályája. Persze nem állítom, hogy ez nem keresztezi a föld pályáját, de matematikailag lehetséges!

HEURÉKA MEKKORA KOPONYA VAGYOK! Ezt mind én gondoltam ki! :))))

2016. szept. 11. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
"Ebből következően, amit akarsz, csak úgy jöhetne létre, ha a műhold lebegne a Hold egy fix pontja felett. Keringéssel nem megy." - ezzel csak az a baj, hogy semminek nincs "fix pontja", így a Holdnak sem. A Hold is forog, így lehetséges a forgásával szinkron, "lunostacionáris" pályára állítani valamit. Ez ekkor a Földről nézve is "egy helyben" lesz a Hold kötött tengelyforgása miatt.
2016. szept. 11. 21:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Mojjo ***** válasza:
@4: jogos, igazad van.
2016. szept. 11. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Wadmalac ***** válasza:

Sajnos a kérdés sokféleképpen értelmezhető.

1. Arra gondoltál, hogy a Földről nézve a Holdhoz képest mindig ugyanott legyen?

Akkor neked valami olyasmi kell, ami a Holddal együtt mozogva a Földről mindig látható (mármint akkor, amikor a Hold is!) és mindig ugyanazon szög alatt a Holdhoz képest.

Hát akkor három megoldás van.


Az egyik a Hold körüli geostac pálya. Na ezzel van baj dögivel. Érdemes kiszámolni, hova jönne ki ez, hát a Holdtól mocskos messze van és állatira bezavarná a Föld gravitációja. Szerintem ki lehet jelenteni, hogy a Hold körüli geostac. (lunostac.?) pálya nem megoldható.


A másik, tökéletesen működő megoldás a Föld és Hold közti Lagrange-pont. Ez egy egyensúlyi pont, egy holdat itt tartani "nem nagy ügy".


A harmadik megoldás a kezdeti beruházásban esetleg többe kerül, de utána még jobb, mint a Lagrange-pontos: a műholdadat simán landoltatni kell a hold felőlünk látható oldalán. Az tuti ott marad és tuti látható.


2. ha úgy értetted, hogy a Földről nézve mindig ugyanott legyen látható, akkor csakis a Föld körüli geostacionárius pálya a megoldás. Akkor a Holdat említeni sem érdemes.


A

2016. szept. 12. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Wadmalac ***** válasza:
Visszatérve egy pontosításra, a Holdon landoltatott műhold csak akkor működik, ha a pozíciópontosság-igényedet nem zavarja a libráció.
2016. szept. 12. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, mondjuk ez eléggé brain fart kérdés volt így utóbb belegondolva.


Wadmalac: köszi, de sajnos Kerbal Space Programban egyszer csak egy égitest gravitációja hathat egy tárgyra. Olcsón akartam megoldani a műholdas lefedettséget, de úgy tűnik nem fog menni.

2016. szept. 12. 14:26
 9/11 Wadmalac ***** válasza:

"Olcsón akartam megoldani a műholdas lefedettséget, de úgy tűnik nem fog menni."

Mit akarnál lefedni?

A Holdat?


Mert ez kissé átértelmezi a kérdést és a választ is.


Nem kell ám ahhoz a földihez hasonló, feltétlenül stacionárius holdhálózat, jó ahhoz egy gyorsabban forgó gyűrű mentén sorban álló műholdsor is, csak persze akkor olyan sűrűn kell őket reptetni, hogy az adókúpok közt legyen átfedés.


Mondok még jobbat, szerintem a problémádat megoldaná, ha lenne egy-egy holdad a 2-es, 4-es és 5-ös Lagrange-pontban. Ezzel a Hold egyenlítőjének minden pontjára rálát valamelyik és egymást is látják. És a Holdról nézve mind úgy viselkednek, mintha stacionárius pályán lennének.

Persze a Földdel való kapcsolat így nem egyetlen pontos, de a Föld körüli holdak meg gond nélkül adhatnák egymásnak a stafétát.

2016. szept. 12. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Wadmalac ***** válasza:
Na viszont ha csupán egy olyan progiban keresel megoldást, ahol 1 égitest gravitációja kezelhető, akkor a Lagrange-pontok nem is léteznek.
2016. szept. 12. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!