Mennyiben járult hozzá a relatívitáselmélet & a modern fizika a sci-fi műfaj XX. Sz-itündökléséhez?
Mondok egy példát. A XX.sz. elején már volt film és voltak sci-fik a relativitás elmélet is létezett de csak néhányan tudtak róla. Mindenki más a hagyományos fizikát ismerte.
Erre csináltak filmet hogy a holdra ágyúval lövik föl az embereket.
Azért van egy kis különbség e példa és aközött hogy a mostani sci-fik-ben térgörbületi hajtóművekkel száguldoznak a csillagok között.
Ehhez meg kelett ismerni hogy a tér bizony elgörbülhet.
Nyilván a tudomány szerepének a fontossága megnőtt a XIX-XX században, így alakult ki kedvező légkör a sci-fi számára.
De mondok mást, hogy a modern fizika hogy járult hozzá a sci-fihez: anélkül nem lennének olyan teljesítményű számítógépek, melyekkel élethű CGI-t lehet csinálni, így a filmes és tévés sci-fi világa sokkal szegényesebb és behatároltabb lenne (főleg a tévésé, filmen régen volt pénz drága speciális effektusokra, de a tévés sci-fit az olcsó CGI hozta ki a nevetségesség gödréből).
De a sci-fi is hatott a tudományra, sok gyerek miatta kezdett érdeklődni a tudomány és technika iránt, a közvélemény is jobban érdeklődik az űrkutatás iránt, szívesebben eltűri, hogy a befizetett adójából sok pénzt ilyen "fölösleges" dologra költsenek a nagyhatalmak.
Nem is beszélve konkrét találmányokról, amiknek az ötlete sci-fi íróktól származik eredetileg: tengeralattjáró és űrrakéta (Jules Verne), bankkártya (Edward Bellamy), szkafander (talán Stanislaw Lem?), hipnopédia (Aldous Huxley), műhold és tablet PC (Arthur C. Clarke), fülbe dugós fülhallgató (Ray Bradbury), közvetlen interface agy és számítógép között (William Gibson), automatikus tartalomszűrő rendszer (Carl Sagan), stb.
A 19.sz. végén a civilizációnk azt hitte, közelítünk a világ komplett megismeréséhez, technikai, tudományos csúcson érezte magát az emberiség.
Aztán jöttek az új felfedezések, atomfizika, radioaktivitás, rel. elmélet, rengeteg új dolog, ami még többet vetített előre, egy új, bejáratlan vidéket. Ez természetesen felpörgeti a tudományos fantasztikumot is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!