Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem roppant össze...

Miért nem roppant össze minket a fejünk fölött levő több tonna levegő?

Figyelt kérdés
Úgy értem, hogy a levegő súlyának , mint erőnek, miért nincs látható hatása ránk, vagy akármi másra ?
2016. aug. 24. 07:57
1 2
 1/18 Tislerics Máté ***** válasza:
61%
Mert az évmilliók során alkalmazkodtunk hozzá!
2016. aug. 24. 08:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:
94%

Nincs benned vákum, így nem tud összeroppantani.

Ha meg megszűnne a légnyomás, akkor viszont kipukkadnál.

2016. aug. 24. 09:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:
100%

Mert a víz - ami tested kb. 75%-át teszi ki, az ilyen erőhatások mellett kvázi összenyomhatatlan. A maradék, buborékos részeket (pl. tüdő, torok, száj, stb.) pedig ugyanakkora nyomású levegő nyomja belülről, mint amekkora a ránk nehezedő levegőréteg súlya (ezeknél +- néhány ezred bar nyomáskülönbség van, kilégzés-belégzés pont ezen az elven működik).


De kipróbálhatod: nyisd szét nagyra az állkapcsaidat, de a szádat tartsd csukva, majd kezdd el kiszívni belőle a levegőt a tüdőddel (mintha levegőt akarnál venni, csak ne nyisd szét a szád). Odabenn a szádban ezzel kb. 1-2%-kal tudod csökkenteni a nyomást (kb. 0,98-0,99 bar), de már ettől is behorpad az arcbőröd a fogsoraid közé.


De egyébként látható hatása van rád nézve a levegő súlyának: nem forr a könnyed meg a nyál a szádban, nem gúvadnak ki a szemeid, tudsz lélegezni, meg ilyen apróságok. De mivel ez a légnyomás általi erőhatás életed minden pillanatában elkísér, így ehhez vagy szokva, ezért nem tűnik fel. Az sem tűnik fel hogy egy feje van az embereknek, mert ehhez vagy szokva, ez a "normális" számodra. Bezzeg ha két feje lenne valakinek, azt azonnal kiszúrnád.

2016. aug. 24. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 A kérdező kommentje:

Aha, értem, szóval erről van szó az ember esetében, de a probléma másik felére utalva megkérdezném, hogy egy tárggyal például mi a helyzet ?

Tehát említetted, hogy ha megszűnne a légnyomás akkor kipukkadnánk, de gondolom a házainkkal például nem történne semmi. Akkor meg ha rákapcsoljuk még a légnyomást is akkor annak mért nincs semmilyen hatása ? Mi történik azzal a sok kilonewton-os erővel amit a levegő fejt ki a gravitáció hatására ?

2016. aug. 24. 10:20
 5/18 anonim ***** válasza:
100%

A házainkkal is történne, ha hirtelen elvonnád az atmoszférát - és itt a "hirtelen" szón van a hangsúly. Ha most távozna a légkörünk, akkor a házakban rekedt levegő megpróbálna kiszökni onna, mivel kint kényelmesebb neki, mert nincs annyira összesűrűsödve, mint a házon belül, vagyis odakinn talál magának elegendő helyet. Ha a légkör csak lassan távozik, akkor a ház résein (nyílászárók, falak légáteresztő képessége, stb.) apránként ki tud szökni a levegő, mivel a házak túlnyomórészt nem hermetikusan zárnak.

Ha azonban a légkör gyorsan távozik, mondjuk néhány másodperc, vagy ennél rövidebb idő alatt, akkor az felér azzal, mintha a házon belül egy repesz nélküli kézigránátot robbantanál fel - az ablaküvegek - és talán az ajtók is - igen nagy igyekezettel távoznának a tokjukból, magyarán a kifelé igyekvő levegő nyomása kirobbantaná őket a helyükből. Sőt, ha a légkör mikroszekundumok alatt tűnne el, akkor lehet hogy még a falak is szétdőlnének, vagy lerepülne a tetőszerkezet (háztípustól függően).


Egyébként kb. ugyanez történne, csak befelé, ha a külső légnyomást nem megszüntetnéd, hanem megnövelnéd - ez esetben az ablakok befelé igyekeznének, ha pedig elég hirtelen elég nagy külső nyomást produkálsz, akkor még a falak vagy a tető is összerogynának.

2016. aug. 24. 10:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm szépen a kielégítő és részletes válaszokat :D
2016. aug. 24. 10:40
 7/18 anonim ***** válasza:
100%

A lényeg a légnyomás-KÜLÖNBSÉG. Ha van, akkor a nagyobb nyomású térrész felől a kisebb nyomású felé akarnak szökni a levegő (és minden gáz) molekulái. Ha nincs légnyomás-különbség, akkor nincs légmozgás sem, mert mindegyik molekula ott érzi jól magát, ahol éppen van (leszámítva pl. a brown-mozgást meg hasonló apróságokat).

A szél is ezért fúj, mert az egyik részen süt a nap, a másikon viszont nem (mert mondjuk éjszaka van, vagy felhős az ég). Ahol süt, ott felmelegszik a levegő, vagyis kitágul, vagyis könnyebbé válik - ezáltal elindul felfelé. De a felfelé iramló levegő helyén lecsökken a légnyomás, ezáltal a hidegebb részekről arrafelé fognak igyekezni a levegő molekulái, amit mi légáramlatként, vagyis szellőként, szélként érzékelünk.

2016. aug. 24. 10:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 anonim ***** válasza:
100%

"de gondolom a házainkkal például nem történne semmi"


Egy tornádókról szóló műsorban mondták el, hogy a tornádó tölcsérében nagyon alacsony a légnyomás, és ha egy ház fölé ér a tölcsér, akkor a nyomáskülönbség miatt akár le is dobhatja a ház az egész tetőszerkezetet. Tehát nem csak a szélerősség miatt, hanem a házban lévő belső nyomás miatt.

2016. aug. 24. 11:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/18 A kérdező kommentje:

#7 - "a nagyobb nyomású térrész felől a kisebb nyomású felé akarnak szökni a levegő (és minden gáz) molekulái"

De ebbe beleszól a gravitáció is ugye ? Máskülönben a légkör egyszerűen kiszökne az űrbe. ( Tudom , hogy ez az eredeti kérdéshez viszonyítva irreleváns, csak gondoltam felteszem a kérdést, ha már szóba került )


#8 - Igen, ez az az eset amit #5 is megemlített a hirtelen légnyomásváltozásról.


Köszönöm nektek is a válaszokat!

2016. aug. 24. 11:54
 10/18 Wadmalac ***** válasza:
100%

Nézz meg egy kiürült sörösdobozt.

Tök vékony fala van, össze tudod gyűrni kézzel, mégsem roppan össze a légnyomástól. Mert belül is ugyanaz a nyomás van.

Szívd ki belőle a levegőt, szépen össze is gyűrődik.


Mi is ilyenek vagyunk. Ugyanezt a nyomású levegőt szívjuk, belül is ugyanaz a nyomás van.


Teljesen ugyanez a helyzet a mélytengeri halakkal, egy kilométer mélységben már 100 bar nyomás van, mégis vidáman megvannak, hiszen a nyomás kívül-belül azonos.

Hozd csak fel őket a felszínre, bele is döglenek, szerencsétlenek belső szerveit kitolja a szájukon a felfújódó, felrobbanó úszóhólyag.


Már 1 bar nyomáskülönbség sem vicc, az négyzetméterenként kb. 105 kN, vagyis 10,5 tonna súlyának megfelelő erő.

2016. aug. 24. 12:44
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!