Ha genetikai mutációról beszélünk, akkor ott az élőlényben lévő összes DNS mutálódott?
Nem, csak az az egy.
(Honnan tudná az összes többi sejt, hogy mi történt az egyikük DNSével? :) )
De gondold végig, mi történik ezután.
Ha egy olyan sejtről van szó, ami nem fog tovább osztódni - például a legtöbb idegsejt ilyen - ott nincs semmi baj. Legfeljebb annak az egy sejtnek az életét befolyásolja, de mit számít egy sejt?
De tegyük fel, hogy egy olyan sejtről van szó, ami tovább fog osztódni, legyen mondjuk egy bőrsejt. Ekkor az összes lemásolt sejt a hibás DNS-t fogja hordozni. A legtöbb mutációnak szerencsére nincs komoly következménye. De azért érdekes tudni, hogy egy emberpéldány mennyi "mutáns" sejtet hordozhat. Még akár ikertestvérek sejtjei között is lehet emiatt nem tökéletes egyezés.
Nyilván az a legizgalmasabb helyzet, amikor egy IVARSEJT mutálódik. Hiszen ivarsejtből csak EGY adódik majd tovább, ezért abban az egyben bekövetkezett változás fogja az utód minden további fejlődését meghatározni. ÉS! az utód is már ezt a megváltozott DNS-t fogja tovább adni (mi mást tehetne? honnan lenne neki másolata az apja/anyja DNS-éről? Ő csak ezt kapta.) az utódainak és az utódai utódainak is.
Ugye van a mutáció, amikor a fiúk hangja megváltozik a serdülőkorban. Aztán van a genetikai mutáció, amikor egy élőlény egy sejtjében a DNS szekvenciája megváltozik.
Ez mindig egy sejtben történik, de aztán a sejt osztódásai során elterjedhet a szervezetben. Mindez attól függ, hogy az élőlény melyik sejtjében történt a mutáció. Ha az ivarsejt DNSe mutálódott, akkor a belőle felnövő egyed, és az utódainak átadott kromoszómát hordozó sejtek mutánsak lesznek. (Ezeket a mutációkat csíravonalbeli un. germline mutációnak nevezzük)
De, ha pl. egy bőrsejtedben történik a mutáció, akkor ugyan a sejt osztódhat, de jó esetben a sejt leszármazottjai ott maradnak a bőrben. Ha rákos elfajulás történik, akkor a mutációt hordozó sejtek szétterjedhetnek az egész szervezetben. De továbbra is igaz lesz, hogy valamennyi mutáns sejt annak ez egy sejtnek a leszármazottja, amiben a mutáció történt. (Ezeket a nem ivarsejtekben történt mutációkat szomatikus mutációnak nevezzük.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!