Miért "villámlik" a konnektor?
Egyszer megvágott az áram, amikor egy villásdugót húztam ki a konnektorból. Hatalmasat csattant, villámlott, nekem meg lezsibbadt a karom vállig... Úgy megijedtem, hogy pl. laptopot azóta nem merek bedugni a konnektorba, hiszen az mindig villámlik és csattan. De van, hogy más háztartási eszközök is csattannak. Annyira félek, hogy ismét meg fog csapni az áram, hogy néha egészen hisztérikus jeleneteket tudok levágni, hogy valaki más dugja be, illetve húzza ki a dugót.
A férjem szerint telesen felesleges félnem, és nem érti meg, hogy mitől félek annyira. Persze, őt még nem vágta meg a szikrázó konnektor... Az előbb csak éppen, hogy hozzáértem a gép tápkábeléhez, mire a dugó megmozdult a konnektorban, és így is villámlott és pattant egyet.
Nem vagyok egy fizika-fenomén, sajnos nem tudom, hogy mikor villámlik és pattog egy konnektor, úgyhogy a félelmem leküzdéséhez tényleg sokat segítene, ha ezt elmagyarázná nekem valaki!
Előre is köszönöm!
igazi úriember 1 férjet sikerült találnod :D
hívj egy villanyszerelőt, ha csak felméri mi a probléma, az nem kerül olyan sokba. de attól tartok, hogy ha igazából mindegy, milyen készüléket csatlakoztatsz milyen aljzattal, akkor ott a konnektorral van a hiba, rosszabb esetben az egész vezetékhálózattal a falban.
B.
Csak akkor csinálják ezt az elektromos eszközök,ha te nyúlsz hozzá,vagy mindíg?
Minenesetre szerintem nézesd meg villanyszerelővel a konnektorokat,az a legbiztosabb.Addig is,ne félj,ha beakarsz dugni valamit a konnektorba,akkor előtte tekerd bele valamilyen textilcuccba,pl.nagyobb textilzsepibe,konyharuhába,ami a kezed is takarja,az szigetel és nem fog megcsapni.És figyelj arra is,hogy az elektromos eszköz mindíg legyen kikapcsolt állapotban,mikor ki és be dugod.Én is jártam már úgy,hogy a porszívó csatlakozója nagyot villámlott,mikor bedugtam a konnektorba,mert nem vettem észre hogy a nyomógombja már fel van kapcsolva.
"A férjem szerint telesen felesleges félnem,"
Hát elektromosságtanból inkább ne mondjon véleményt.Ha egy áramkört megszakítanak ún bekapcsolási áramlökés lép fel az áram fenn akarja tartani önmagát ezért húz utána az érintkezőnek.A műanyagrészt kell megfogni a dugónál nem a villát.És ne félkézzel húzd ki a dugót, életveszélyes.Ha öreg a vezeték nagyobb az ellenállása az utánhúzás nagyobb feszültségű lehet.
Egy jó "konnektor" ( fali csatlakozó aljzat) nem szikrázhat, nem melegedhet. A vezeték mozgatása sem okozhat normális esetben szikrázást, sem az aljzatban, sem a vezetékben, egyáltalán sehol.
Ha mégis, akkor hibás: vagy a konnektor, vagy a dugvilla, vagy a vezeték, vagy ezek összeszereltsége. Mindhárom eset baleset, és tűzveszélyes. Vagyis AZONNALI javítást igényel.
Van még egy eset, amely szikrát (de inkább villamos ívnek lehet nevezni) eredményezhet a jó konnektorból jó vezeték-dugvilla esetén is. Ez pedig akkor történik, ha nagy teljesítményű fogyasztót működés közben a dugvilla kihúzásával állítunk le. Ilyenkor megtörténhet, hogy "ívet húz" a dugvilla és a konnektor között. Ezért az 1000 wattnál nagyobb teljesítményű eszközöket mindig előbb kikapcsolni, azután kihúzni!
Az előző vagyok. Módosítanám: minden esetben előbb kikapcsolni azután kihúzni. Nem árt, ha bedugás előtt is kikapcsolt állapotban van a készülék.
Remélem, egyértelmű miért?
Én pedig a férjeddel értek egyet! Laptopot ha bedugom szikrázik, kihúzom szikrázik, ez természetes!
Az öregebb tévék miután kihúztad még pár másodpercig ha megfogod a dugóját (vagyis a csatlakozóit) megráz! Ez kellemetlen igaz, de ártalmatlan!
Ha pedig mozgatástól "pattog" az tényleg a konnektor (a fali) hibája, meglazult a csatlakozója, de rád nézve szintén ártalmatlan! A készülék már más kérdés, hogy hogy tolerálja hogy megszakadozgat az áram!
Köszönöm a hasznos válaszokat!
Kínosan ügyelek arra, hogy minden eszközt kikapcsolt állapotban csatlakoztatssak rá, illetve le a hálózatról. Mások kárán tanultam meg, hogy hogyan kell helyesen használni a készülékeket.
A konnektorokat mindenképpen meg fogjuk nézetni, annál is inkább, hogy nem csak egy rossz, a lakásban több kapcsoló és konnektor is fután működik (pl. a konnektorba dugva a hajszárító működik, a laptop nem...).
Mindenkinek köszönöm a válaszát, sokat segítettetek!
Köszönöm a válaszod utolsó, de sajnos nem tudok válaszolni rá. Én csak három éve élek a lakásban, annyit látok, hogy általában földeltek a konnektorok, illetve van egy-kettő földeletlen. A kapcsolókkal is rendszeresen vannak problémák, illetve az utóbbi időben többször csapódott le fázis, ami egyes helyiségeket érintett, egyeseket nem. Tényleg a villanyszerelő lesz a megoldás...
Még egyszer köszönöm a válaszokat!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!