A Jupiterben is beindulhat a magfúzió?
A Jupiter főképen hidrogénből áll. Viszont mivel jóval kisebb a napnál így a belsejében nincs akkora nyomás és ezáltal hőmérséklet, hogy a fúzió beinduljon. A nap 3-4 milliárd év múlva felfújódik ezáltal a közeli bolygókat nagy valószínűséggel elperzseli. A Jupiteren is megnő a táguló nap miatt a hőmérséklet és a fúzió akár be is indulhat.
Szerintetek?
A holdjain lehet, hogy megolvad a jég.
Szerinted ettől mi indul be?
Nem indulhat be, mert túl kicsi a Jupiter tömege. Van egy minimális tömeg, ami a feltétele a magfúziónak, és a Jupiter ennek a közelében sincsen.
Egyébként meg az egész a nyomáson múlik, tehát azon, hogy egy égitest belsejére mennyi nyomás "nehezedik", és ez a tömegtől függ. A Jupiternek nincs ekkora tömege. Ha a Nap melegítené a bolygót, akkor sem változna semmi, mert egyrészt csak a felszínét melegítené, másrészt fúziónak a hőmérséklet szerintem inkább okozata, mint oka. tehát nem attól indul be a magfúzió, hogy nagy a hőmérséklet, hanem a nyomástól, ami a hidrogén atomokból héliumot fuzionál, miközben energia szabadul fel, amit mi pl. hőként érzékelünk.
(Egyébként amikor a Nap vörös óriás lesz, csak elenyésző mértékben fogja melegíteni a Jupitert, ami a magfúzió szempontjából semmi)
A Nap és a Jupiter tömege között jelentős különbség van. Tudom, hogy vannak a Napnál kisebb csillagok, de a Jupiter nagyon messze van a fúzióhoz szükséges tömegtől.
A Jupiter tömege: 1,899x10^27 kg
A Nap tömege: 1,9891·10^30 kg.
Ez elsőre nem tűnik nagy különbségnek, amíg nem nézzük meg a különbségüket. Ehhez egy online kalkulátort használok. Ilyen nagy különbség esetén a kivonásnak nem sok értelme van, ezért inkább elosztom a Nap tömegét a Jupiter tömegével, és megnézzük hányszoros a különbség.
Az osztás eredménye pedig: 1047,446 (kerekítve: 1047).
Ez azt jelenti, hogy a Jupiter tömege a Nap tömegének egy ezred részét sem éri el! De hogy szemléletesebbek legyünk nézzünk valami kézzel foghatóbb gyakorlati dolgot, hogy a hétköznapi életben minek is feleltethetőek meg ezek az arányok a tömegek között.
Ha a Jupiter tömege egy átlagos, 1,5 kg súlyú (itt jelzem, hogy a súly és a tömeg nem ugyanaz) csivava kutya tömegének felel meg, akkor a Nap tömege ehhez képest megfelel egy átlagos személygépjármű tömegének. És azért egy csivava és egy autó között van némi különbség tömegre...
A példa talán annyiban nem teljesen pontos, hogy a csivavák és az autók súlya is elég változatos, tehát ez csak egy közelítő példa volt, ami a nagyságrendeket érzékelteti.
"Although Jupiter would need to be about 75 times as massive to fuse hydrogen and become a star"
Minimum 75-ször akkora tömegűnek kellene lennie, hogy csillaggá váljon, legalább egy vörös törpévé.
+
A Nap, amikor vörös óriássá nő, akkor a felszíne valóban közelebb kerül a bolygókhoz és felmelegíti azokat, de már nem lesz olyan forró, mint most. Jó, ha fele ilyen hőmérsékletű lesz a felszíne, és a Jupiterhez sem fog annyira közel kerülni, mint mondjuk a Földhöz.
Jupiter nem meleg, és nem is lesz.
Junora indul be.
Nem lesz magfúzió, csak "fúzió", vagy m.ömlés.
Bocsi! :D
Nem!
Túl kicsi, elhűlne a gáz!
Egyszer már föltettem kérdésben és jól kiveséztük az itteni kollégákkal!
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..
A Jupiter nem lesz csillag akkor sem, ha a Nap - vörös óriássá fúvódva - kívülről "kissé" felfűti. Már csak azért sem, mert akkor a jelenlegi tömegéből sokat fog veszíteni. A megnövekvő hőmérséklet és napszél szépen "lefújja" lassacskán a légkörét. :D
De amúgy manapság is kb. tizenháromszor kisebb tömegű annál, hogy akár "barna törpe" lehessen.
dellfil
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!