Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Egy tudományos könyvben azt...

Egy tudományos könyvben azt olvastam, hogy a természetben egyre valószínűbb események következnek be. De mit jelentsen ez?

Figyelt kérdés

2016. jún. 20. 16:30
 1/8 Vree ***** válasza:
100%
Azt, hogy marhaságokat olvasol.
2016. jún. 20. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
A globális felmelegedésről van szó?
2016. jún. 20. 18:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Nem.
2016. jún. 20. 18:50
 4/8 A kérdező kommentje:
Most látom, hogy a Wikipédiában az "Entrópia" szócikkben szerepel ez az állítás!
2016. jún. 20. 18:53
 5/8 Mojjo ***** válasza:
100%
@4: nem. Az a szócikk azt írja, hogy egyre valószínűbb _állapotok_ következnek be, nem pedig események. Szerintem ez a megfogalmazás egyrészt félrevezető, másrészt pedig körkörös logikát rejt, ugyanis nagyjából annyit jelent, hogy az entrópia növekedésével az olyan állapotok egyre valószínűbbek lesznek, amikben egyre magasabb az entrópia. Thx. Tökéletes körkörös logika, valójában semmit nem monda a világon.
2016. jún. 20. 18:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Vree ***** válasza:

Á, oké, akkor csak az entrópia fogalmát kell megmagyarázni.


Először is azt kell előrebocsájtnai, hogy gyakran találkozhatsz az entrópia szó nem egészen helyes tágabb használatával, de a valódi entrópia egy pontosan meghatározott TERMODINAMIKAI fogalom. Nem állít semmit arról, hogy a világ ÁLTALÁBAN mennyire bonyolult, satöbbi, kizárólag a termodinamikai állapotokkal foglalkozik. És bár néha lehet legitim tágabb értelmeit használni, alapvetően téves általánosítani olyan dolgokat, amik a termodinamikában igazak csak.


A legegyszerűbben úgy lehetne megközelíteni, hogy az entrópia azt méri, hogy az energia mennyire egyenletesen oszlik el adott téren belül. Minél egyenletesebben, annál magasabb a rendszer entrópiája. Amikor az entrópia maximális, akkor további energiaátalakításra, mozgásra nincs lehetőség (apró, örökös fluktuációkon túl) és az entrópia maximális marad.


De ez szintén csak egy egyszerűsítés, amit most mondtam. Valójában az entrópia mérése úgy működik, hogy egy termodinamikai rendszert különböző lehetséges állapotokkal írhatunk le, ami a részecskék energiáját és helyzetét írja le egy adott pillanatban.


Példa. van egy tartályod tele forró gőzzel. A részecskék benne összevissza mozognak. Megmérheted a tartályban uralkodó nyomást, hőmérsékletet, a tartály térfogatát stb. és mlg mindig többmillió lehetséges kombinációja lehet benne a részecskéknek, amit nem tudsz.

Azt azonban tudod, hogy a részecskék elhelyezkedése és mozgása egyre inkább ki fog egyenlítődni az idő múlásával. EGyre kevesebb lehetséges kombináció létezhet majd a tartályon belül. A lehetséges állapotok száma egy adott pillanatban, EZT jelenti az entrópia, és egyre csökkenni fog. Mondhatjuk, hogy ez a "rendszerezetlenség" növekedése, de az egész mögött az áll, hogy minden rendszer egy egyensúlyi állapot felé halad, és egy olyan környezetben, ahol szabadon mozoghatnak a...részecsék, nyilván a tökéletes egyensúly, a tökéletesen egyenletes elrendeződés felé fognak haladni.


Nyilván beszélhetünk róla, hogy ez ogyan vonatkoztatható más rendszerkre, például nagyon érdekesek Boltzmann fejtegetései, hogy egy élő szervezet hogyan a fordítottja ennek a folyamatnak, azzal, hogy saját magát megújítja, miközben a környezetére "hárítja át" a saját entrópiájénak a növekedését, de Boltzmann entrópia-értelmezése sem teljesen szabályos, ő is kicsit vétkes a túláltalánosításban. Alapvetően az entrópia szónak a hőtanra vonatkozóan van értelme.

2016. jún. 20. 21:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 A kérdező kommentje:

Tehát más rendszerekre nem is igaz az entrópia, csak a hőre?

Ha mondjuk azt nézzük, hogy van egy házunk, de az idő múlásával kezd elkopni, majd lassan elporladni, végül teljesen porrá lenni, az nem az entrópia növekedésnek köszönhető? Hogy a dolgok egyre rendezetlenebbek?

2016. jún. 20. 21:47
 8/8 anonim ***** válasza:
Az a ház nem eléggé zárt rendszer. Süti a nap, fúj a szél, stb.
2016. jún. 26. 01:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!