Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen mikroszkóppal lehet...

Milyen mikroszkóppal lehet látni 1 db vízmolekulát és hányszoros nagyítású az?

Figyelt kérdés

2016. jún. 15. 12:12
 1/7 anonim ***** válasza:
79%
A modern TEM (transzmissziós elektronmikroszkóp) felbontása 0,1 nm-ig megy, a vízmolekula meg 0,3 nm-es, úgyhogy elvileg lehet vele látni. Bár a gyakorlatban én még olyat nem láttam hogy valaki vizet fényképezett elektronmikroszkóppal, mert elég nehéz lenne megvalósítani és nem lenne semmi értelme, ahhoz meg kicsit drága.
2016. jún. 15. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
52%

Hagyományos - azaz fénymikrószkópokkal - ez lehetetlen.

Elektronmikroszkópok jó részénél is probléma, hogy vákuumot kell biztosítani (csak néhány spéci modern cuccnál nem), így az elszívja a vizet.

2016. jún. 15. 12:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a válaszokat!
2016. jún. 15. 13:20
 4/7 anonim ***** válasza:
Gyakorlatilag még nem tartunk ott, hogy ezt látni lehessen. Elméletileg van olyan műszer ami képes lenne, meg vannak olyan módszerek amikkel elvileg lehetne látni, de még messze vagyunk ettől.
2016. jún. 15. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

"A modern TEM (transzmissziós elektronmikroszkóp) felbontása 0,1 nm-ig megy, a vízmolekula meg 0,3 nm-es, úgyhogy elvileg lehet vele látni. "

Nem. Sajnos nem lehet látni. Ez az elérhető minimális felbontás úgy jön ki, hogy makromolekulákról ezerszámra készítenek felvételeket, amiket átlagolnak, és mindenféle trükkökkel javítják a felbontást. A valóságban már egy kissebb fehérje sem látszik EM alatt önnmagában (kb. 50-100kDa-tól felfele már OKés, ha jó, kompakt a szerkezet). Szóval semmilyen elektronmikroszkóp nem alkalmas vízmolekula megjelenítésére. Ennek az az oka, hogy az elektronsugár hullámhossza sokszorosan meghaladja a vízmolekula méretét.


Viszont. Ha egyszer képesek leszünk tökös röntgen miroszkópot csinálni, aminek a hullámhossza megfelelően kicsi, akkor ez is lehetségessé válik. A mai sugárforrások energiája túl alacsony. Viszont. Az a röntgen fény, ami képes felbontani a vízmolekulát, olyan nagy energiájú, hogy fel is bontja az oxigén és a hidrogén közti kötést (a műszerről nem is beszélve).


De, ha nem ragaszkodsz mikroszkópiéhoz, akkor van olyan technika, amivel vízmolekulák láthatóvá tehetők: röntgen krisztallográfiás vizsgálatokban látható, ahogy a fehérjék közötti teret vízmolekulák töltik ki (pontosabban azok a vízmolekulákat lehet látni, amik kellően erősen kötöttek).

2016. jún. 16. 03:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

A fehérjéknél nem lehet eszetlenül növelni az energiát (=csökkenteni a hullámhosszat), mert szétesik a fehérje. De stabil kondenzált anyagok esetén (SiO2, TiO2, ZnO, grafit, grafén, stb.) lehetséges az atomi szintű képalkotás is. Egy TEM 200 kV-on már 0,1 nm környéki felbontást tud, és ez nem mese. Gondolom azzal fehérjéket vizsgálni már elég rossz ötlet lenne. Mondjuk azt nem tudom, hogy a vízmolekulát is elbontaná-e.

HRTEM-es képek (HR=High resolution):

[link]

[link]


Itt meg egy cég, ami pl 0,08 nm-es felbontást is kiír magáról. Nem tudom hogy tényleg tud-e annyit, de a lényeg hogy a 0,1 nm felbontás nem egy olyan hihetetlen dolog.

[link]

2016. jún. 16. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:
Mindegyikőtöknek nagyon köszönöm!!!
2016. jún. 18. 12:29

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!