Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a legkisebb dolog, amit...

Tislerics Máté kérdése:

Mi a legkisebb dolog, amit még elméletben meg lehetne figyelni mikroszkóppal?

Figyelt kérdés

van valami fizikai akadálya, hogy pl. molekulákat fotózzunk élesen!


Ennél sokkal élesebben: [link]


gondolom a fotonok mérete nagyban befolyásolja a megfigyelhetőséget...



2015. okt. 6. 15:42
 1/2 anonim ***** válasza:

A használt fény hullámhossza korlátozó tényező a felbontásra nézve.

Ez a valóságban 10µm tehát ennyi a felbontóképesség.

Ha viszont elektron nyalábot alkalmazunk fény helyett akkor a gyorsítófeszültségtől függően az elektronok hullámhossza sokkal kisebb is lehet ezért az elektronmikroszkóppal az egyedi atomok is megfigyelhetők.

2015. okt. 6. 17:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 sadam87 ***** válasza:

Attól függ, milyen mikroszkópról van szó. Az egyes mikroszkópok esetében eltér a legnagyobb felbontóképesség.

A fénymikroszkópoknál (ahogy szigula is írta) a fény hullámhossza határozza meg a felbontóképességet. Ez azonban jóval kisebb annál, mint amit ő írt (különben még a vörösvértesteket sem láthatnánk vele), a látható fény esetében 400-700 nm. Emiatt a ("hagyományos") fénymikroszkópok maximális felbontóképessége mintegy 200 nm. (Az utóbbi évtizedekben már képesek voltak olyan fénymikroszkópokat készíteni, amelyek felbontóképessége nagyobb.)

Az elektronmikroszkópok felbontóképessége sokkal nagyobb lehet, mivel a bennük használt elektronsugarak (felgyorsított elektronok) hullámhossza sokkal kisebb (a feszültségtől függően). Minél nagyobb feszültséget alkalmazunk, annál kisebb lesz a hullámhossz. Itt esetleg az lehet a probléma, hogy ha nagyon gyors, nagy energiájú elektronokat használunk, túl nagy lesz a hatásuk a mintára. Alább, az első linkben írnak (angol nyelven) az elektronmikroszkóp felbontásának korlátairól. Jelenleg maximum 50 pm (0,05 nm) felbontást tudnak elérni scanning elektronmikroszkóppal, és valamivel több, mint 1 nm felbontást transzmissziós elektronmikroszkóppal.

[link]

[link]

[link]

Egyes (egészen más elven működő) mikroszkópokkal a fentihez hasonló (esetleg még nagyobb) felbontás érhető el. Ilyen például az atomerő mikroszkóp (AFM) és az alagútmikroszkóp (STM). Egy jó alagútmikroszkóp esetén például a vízszintes felbontás mintegy 0,1 nm, a vízszintes felbontás mintegy 0,01 nm (lásd alábbi első link).

[link]

[link]

Ezeknél a mikroszkópoknál a használt tű mérete korlátozza elsősorban a maximális felbontást.

[link]

2015. okt. 6. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!