Hogyan lehetséges, hogy a tűz nem olvasztja meg a főzőedényeket?
Ez kb mintha azt kérdeznéd, hogy miért nem megy 200-al a platós kocsink mikor a forma1-ben lazán mennek annyival.
Azért mert a tűznek vannak tulajdonságai, ezek közül az egyik legfontosabb a hőfok. Egy otthoni gáztűzhelyben nem lesz olyan meleg a tűz mint egy fémöntödében
Bográcsozni a földön szoktam, max körberakják kővel, és ráraknak egy kis fát igény szerint. Plusz a bogrács nem az égő fán van hanem 20-30cm-el felette.
Kovácskohóban meg kb rajta van a fém az égő szénen, plusz folyamatosan táplálják oxigénnel a tüzet
1) Az edényeket a tűz FÖLÉ teszed. A gáztűzhelyen is meg a tábortűznél is. Olvashatsz nagyon magas égési hőmérsékleteket, de ezek mind a tűzBEN vannak, nem fölötte. Mikor vasat olvasztanak, az a tűzBEN történik.
2) Az égetés kialakításától sok függ. Gáztűzhelynél konkrétan oxigén-gáz arány, a gáz típusa és az áramlási sebesség. A gáztűzhely úgy van kialakítva, hogy ne legyen nagyon forró. Ha elkezdenél több oxigént adagolni, meg gyorsabbra állítanád a gáz áramlását, akkor sokkal nagyobb hőmérsékleteket érhetnél el. Direkt úgy van ez kitalálva, hogy ne legyen túl meleg.
3) A tábortűz esetén az oxigén utánpótlás (=elrendezés) és az égetett anyag a legfontosabb. A megfelelő fával és olyan kialakítással hogy jó legyen az oxigén utánpótlás 1100 °C körüli hőmérséklet elérhető. A vas op-ja a legalacsonyabb helyen 1147 °C, vagyis egy tábortűzben éppen megolvasztható lenne, ha minden jól sikerült. A kovácsok már évszázadokkal ezelőtt is fújtatót meg szenet használtak a magas égési hőmérséklethez, nem tábortüzet. Szerintem utoljára a korai vaskorban olvasztottak az emberek vasat tábortűzben, olyan 3-4000 éve.
Azt tartsd szem előtt, hogy minden sütési-főzési elrendezés úgy van kitalálva, hogy ne égjen oda az étel. És az étel odaégésétől számítva még több száz fok, hogy a vassal problémák legyenek. Ha bele tudod tenni a kukoricát anélkül hogy 10 másodperc alatt elszenesedjen és elégjen, akkor jó eséllyel a vasnak se lehet baja.
...arról nem is beszélve, hogy a bogrács vastagsága, meg a főzőedény vastagsága hogyan viszonyul egymáshoz.
Próbáltál már bográcsot gáztűzhelyre rakni?
A dolog lényege: minden anyagnak van olvadási hőfoka, ez átlagos fémedényeknél 1500 fok körüli. Minden anyagmennyiségnek adott hőmennyiségre van szüksége, hogy elolvadjon. A kérdés tehát, hogy az adott anyag megkapja-e ezt.
Ha egy üres lábast erős lángra teszel, ki fog lyukadni. A láng egy ponton elég erős, a fém hővezetési képessége nem képes elegendő hőt elvezetni, ezért a lábos kilyukad. Megfolyni nem tud, mert kicsivel odébb már annyira szétterjed a hő, hogy nem tud tartósan az olvadáspont felett maradni. Ha folyadékot teszel bele, ez még inkább teljesül. A kovács viszont gondoskodik arról, hogy a megolvasztandó anyag minden pontját erős hő érje, az elvezetés nem lehetséges (nincs hová), így bizonyos idő után meglágyul a fém. Megolvadni ott se szokott, ahhoz még zártabb (hőszigeteltebb) rendszerre van szükség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!