Meiózis kezdete előtt 46 kromoszóma (46 kromatid) van a sejtekben? Hogyan jönnek létre a testvérkromatidok (bivalens) és hogyan jön létre a tetrád?
Kicsit kavarosnak érzem...
1) Ugye normál, sejtosztódáson kívűli sejtben 46 kromoszóma van, mely 1 kromatidszállal rendelkezik. Ez az interfázis S szakaszában megkettőződik, így fog rendelkezni 46 kromoszóma 2 testvérkromatiddal?
2) Viszont az irodalom szerint, a Meiózis I profázisában (azon belül is a zigotén szakaszában) alakulnak ki a bivalensek (azaz ekkor simulnak egymáshoz a testvér kromatidák és együtt a kromoszómák (? > tehát a homológ kromoszómák között kell, hogy kialakuljon a Crossing Over (a pachitén szakaszában) > viszont ez hogy lehetséges, hogy 2 homológ kromoszóma legyen a sejtben? )
Tehát értetlenkedem még egy kicsit, hogy melyik szakaszban hány kromoszómával és kromatidával rendelkezik a bizonyos sejt
(az tiszta (vagy mégsem :D ), hogy a Meiózis II során, a diploid (azaz nem replikálódott, mint a mitózisban > tehát akkor 46 kromatiddal rendelkező 46 darab kromoszóma?? ) kromoszómák kettéválnak, haploid ivarsejteket képezve)
1) Így van.
2) "viszont ez hogy lehetséges, hogy 2 homológ kromoszóma legyen a sejtben?"
A testi sejtjeinkben a 23 kromoszómapár van (kivéve a férfiak nemi kromoszómáit), hiszen ezek a sejtek diploidok. Így jön ki a 46 darab.
"Tehát értetlenkedem még egy kicsit, hogy melyik szakaszban hány kromoszómával és kromatidával rendelkezik a bizonyos sejt"
Mitotikus ciklusban végig állandó a kromoszómaszám, az S fázisban duplázódik meg a DNS mennyisége, itt jönnek létre a testvérkromatidák, és ezek a mitózis során válnak szét.
A meiózis esetében az osztódásig ugyanez a helyzet, a meiózis I. szakaszában válnak szét a homológ kromoszómapárok tagjai, így ekkor feleződik a kromoszómaszám, de az utódsejtekbe még két kromatidás kromoszómák kerülnek. A meiózis II. szakaszában válnak el egymástól a testvérkromatidák (ez a szakasz tulajdonképpen egy mitózisnak felel meg).
"Meiózis II során, a diploid (azaz nem replikálódott, mint a mitózisban > tehát akkor 46 kromatiddal rendelkező 46 darab kromoszóma?? ) kromoszómák kettéválnak"
Mint fentebb írtam, a meiózis II. szakaszába happloid (23 kromoszómás), de két kromatidás kromoszómákkal rendelkező sejtek lépnek be.
Áá, azt hiszem értem!
Tehát a Meiózis I anafázisában a homológ kromoszómák válnak ketté, így kialakul két db. 23 kromoszómát (két kromatidszállal, azaz 46 kromatid) tartalmazó sejt > amely sejt a Meiózis kettőben, ivarsejtekké osztódik > ahol a testvérkromatidák válnak ketté, így lesz mindegyik ivarsejtben 23 kromoszóma 23 kromatiddal (jó? :) )
Akkor minden bizonnyal, a Meiózis I kezdete előtt 46 kromoszóma és 92 kromatid van jelen a sejtekben, jól gondolom?
Tehát:
Meiózis I kezdetén: 46 kromoszóma - 92 kromatid
Meiózis II kezdetén: 23 kromoszóma - 46 kromatid
Meiózis II végén: 23 kromoszóma - 23 kromatid
Igen, így már rendben van, csak egy dolgot pontosítanék.
"a homológ kromoszómák válnak ketté"
Én úgy írnám: a homológ kromoszómák válnak szét, mivel ezek nem alkotnak egy fizikai egységet, hanem csak párba rendeződnek, majd (egy kis crossing-over után) a ár egyik tagja megy jobbra, a másik balra.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!