Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan tud ilyen gyors lenni...

Hogyan tud ilyen gyors lenni a rezisztens baktériumok kialakulása?

Figyelt kérdés
Ugyebár egyre több és több baktérium rezisztens bizonyos antibiotikumokra. Ezek viszont véletlenszerű mutációkból erednek, aminek a nagy része nem is hasznos. Azt még értem hogy például az antibiotikum által gátolt enzim kicsit megváltozik mutálódás miatt, és ezáltal az antibiotikum nem hat rá. Azonban annak hogy véletlenszerű mutációkból egy teljesen új enzim alakul ki, ami lebontja az antibiotikumot (pl béta-laktamáz), nagyon kicsinek kell hogy legyen az esélye. Ilyen gyors lenne az evolúció?

#antibiotikum #biológia #evolúció #baktérium rezisztencia
2016. máj. 26. 19:55
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon kicsi esély szorozva nagyon sok baktériummal. A rezisztencia mechanizmusai amúgy elég sokrétűek, nem csak a célenzim változhat meg, hanem pl. magát a gyógyszermolekulát is megváltoztathatja valamilyen teljesen más enzim, átrendeződhetnek a baktérium anyagcsere-útvonalai, stb.
2016. máj. 26. 20:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%
És nem kell ám lebontania az antibiotikumot. Elég, ha egy enzim csak lecsippent vagy hozzácsap valahol egy csoportot, és máris megvan az esélye, hogy tönkretette.
2016. máj. 26. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm szépen a válaszokat!
2016. máj. 26. 20:20
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Sőt, igazából nagyon sok rezisztencia nem is így működik, hanem a másik oldalon, fogja meg a dolgot:

- vagy megváltozik az a hely, ahova az enibiotikum be tud kötni (és ehhez sokszpr elég egyetlen aminosav csere),

- vagy fog egy általános transzportert, ami eddig nem tudta kinyomatni a sejtből az antibiotikumot (mert nem ismerte fel), és mgváltoztatja úgy, hogy immár tudja. Ha megnézed, egy halom rezosztencia gén az valójában ilyen multifunkciós pumpa. ÉS ezeket könnyű mutálni, sokszor több kópiás plazmidokon vannak jelen, aminek minden példányát lehet mutáltatni, és minden kópia végülis egy külön evolúciós ág.


Amúgy valószínűleg a béta-laktamáz sem csak úgy hirtelen a semmiből lett, hanem nyilván kint volt már a természetben akár évezredek vagy milliók óta, csak importálni kellett.

2016. máj. 26. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!